Rangnick afslører sin Ronaldo-plan

Efter torsdagens 3-2-sejr over Arsenal har Ralf Rangnick nu indikeret, at han vil finde en måde at tilpasse sin velkendte spillestil til Cristiano Ronaldo.



Der har været sagt og skrevet meget om Cristiano Ronaldos formodede inkompatibilitet med Ralf Rangnick, efter at det i sidste uge kom frem, at tyskeren bliver Ole Gunnar Solskjærs afløser. 

Ralf Rangnick er således kendt for at stå bag det såkaldte gegenpress-koncept, som er baseret på intenst presspil. Og det er fra flere sider blevet påpeget, at det kan blive problematisk for den 36-årige Cristiano Ronaldo, der umiddelbart har andre spidskompetencer end presspil.

Ralf Rangnick, der på søndag står i spidsen for Manchester United for første gang, har dog nu indikeret, at hans intention er at inkorporere Cristiano Ronaldo i sine planer. 

– Man er altid nødt til at tilpasse sig til de spillere, man har til rådighed. Ikke omvendt. Vi så Cristiano i går, 36 år og en utrolig professionel spiller. Ud fra det, jeg så, er han klar til at gøre det, der skal til, for at hjælpe holdet, lød det således, ifølge The Athletic, fra Rangnick fredag.

Samtidig har Cristiano Ronaldo fredag budt Ralf Rangnick velkommen, mens portugiseren samtidig har sagt tak til Michael Carrick, der stopper helt i Manchester United.

– Michael Carrick var en klassespiller, og han kan også blive en glimrende træner. Intet er umuligt for den fyr. Rent personligt er jeg stolt over at have spillet sammen med ham, samt at have spillet under ham. Men nu er tiden kommet til at byde mr. Ralf Rangnick velkommen. Lad os komme i gang! lyder det således fra Ronaldo på Instagram.

Inden søndagens hjemmekamp mod Crystal Palace ligger Manchester United på syvendepladsen i Premier League, tre point efter den vigtige fjerdeplads, som West Ham aktuelt indtager.

Læs også: – Cristiano Ronaldo kommer til at hade Rangnick







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Født i Danmark og på vej til VM

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Stort medie hylder AGF-profil

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

FC Midtjylland henter ny back

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit