Rangnick afslører sin Ronaldo-plan

Efter torsdagens 3-2-sejr over Arsenal har Ralf Rangnick nu indikeret, at han vil finde en måde at tilpasse sin velkendte spillestil til Cristiano Ronaldo.



Der har været sagt og skrevet meget om Cristiano Ronaldos formodede inkompatibilitet med Ralf Rangnick, efter at det i sidste uge kom frem, at tyskeren bliver Ole Gunnar Solskjærs afløser. 

Ralf Rangnick er således kendt for at stå bag det såkaldte gegenpress-koncept, som er baseret på intenst presspil. Og det er fra flere sider blevet påpeget, at det kan blive problematisk for den 36-årige Cristiano Ronaldo, der umiddelbart har andre spidskompetencer end presspil.

Ralf Rangnick, der på søndag står i spidsen for Manchester United for første gang, har dog nu indikeret, at hans intention er at inkorporere Cristiano Ronaldo i sine planer. 

– Man er altid nødt til at tilpasse sig til de spillere, man har til rådighed. Ikke omvendt. Vi så Cristiano i går, 36 år og en utrolig professionel spiller. Ud fra det, jeg så, er han klar til at gøre det, der skal til, for at hjælpe holdet, lød det således, ifølge The Athletic, fra Rangnick fredag.

Samtidig har Cristiano Ronaldo fredag budt Ralf Rangnick velkommen, mens portugiseren samtidig har sagt tak til Michael Carrick, der stopper helt i Manchester United.

– Michael Carrick var en klassespiller, og han kan også blive en glimrende træner. Intet er umuligt for den fyr. Rent personligt er jeg stolt over at have spillet sammen med ham, samt at have spillet under ham. Men nu er tiden kommet til at byde mr. Ralf Rangnick velkommen. Lad os komme i gang! lyder det således fra Ronaldo på Instagram.

Inden søndagens hjemmekamp mod Crystal Palace ligger Manchester United på syvendepladsen i Premier League, tre point efter den vigtige fjerdeplads, som West Ham aktuelt indtager.

Læs også: – Cristiano Ronaldo kommer til at hade Rangnick





LIVE: Jesper Sørensen og co. til Las Vegas?




LIVE

LIVE: Jesper Sørensen og co. til Las Vegas?

Braithwaite del af stor transferplan

Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Overbevisende: To chok i Parken

Smider Salah-bombe



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Afvist – Brøndby undrer sig

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Skidt nyt om Lukas Lerager

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller