Rangnick afslører sin Ronaldo-plan

Efter torsdagens 3-2-sejr over Arsenal har Ralf Rangnick nu indikeret, at han vil finde en måde at tilpasse sin velkendte spillestil til Cristiano Ronaldo.



Der har været sagt og skrevet meget om Cristiano Ronaldos formodede inkompatibilitet med Ralf Rangnick, efter at det i sidste uge kom frem, at tyskeren bliver Ole Gunnar Solskjærs afløser. 

Ralf Rangnick er således kendt for at stå bag det såkaldte gegenpress-koncept, som er baseret på intenst presspil. Og det er fra flere sider blevet påpeget, at det kan blive problematisk for den 36-årige Cristiano Ronaldo, der umiddelbart har andre spidskompetencer end presspil.

Ralf Rangnick, der på søndag står i spidsen for Manchester United for første gang, har dog nu indikeret, at hans intention er at inkorporere Cristiano Ronaldo i sine planer. 

– Man er altid nødt til at tilpasse sig til de spillere, man har til rådighed. Ikke omvendt. Vi så Cristiano i går, 36 år og en utrolig professionel spiller. Ud fra det, jeg så, er han klar til at gøre det, der skal til, for at hjælpe holdet, lød det således, ifølge The Athletic, fra Rangnick fredag.

Samtidig har Cristiano Ronaldo fredag budt Ralf Rangnick velkommen, mens portugiseren samtidig har sagt tak til Michael Carrick, der stopper helt i Manchester United.

– Michael Carrick var en klassespiller, og han kan også blive en glimrende træner. Intet er umuligt for den fyr. Rent personligt er jeg stolt over at have spillet sammen med ham, samt at have spillet under ham. Men nu er tiden kommet til at byde mr. Ralf Rangnick velkommen. Lad os komme i gang! lyder det således fra Ronaldo på Instagram.

Inden søndagens hjemmekamp mod Crystal Palace ligger Manchester United på syvendepladsen i Premier League, tre point efter den vigtige fjerdeplads, som West Ham aktuelt indtager.

Læs også: – Cristiano Ronaldo kommer til at hade Rangnick



Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Aldrig nogensinde FCK

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

– Han er fuldstændig vanvittig

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Vild Diant Ramaj-historie

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

I chok over Nicolai Poulsen

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Mohamed Salah har sagt undskyld

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

– Når jeg var alene, græd jeg

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Antonsens drøm slukket

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Cremonese kan overraske i Rom

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Overraskende nyt om Lukas Engel

Har snakket med Jelert – det er “bullshit”

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

DBU hylder Hareide