Rasende Tottenham-spiller forlod stadion i pausen af Liverpool-brag

Stemningen var ikke god i Tottenhams omklædningsrum i pausen af torsdagens 3-1-nederlag til Liverpool.



Tottenham tabte torsdag med 3-1 til mestrene fra Liverpool, i en kamp hvor hjemmeholdet flere gange dummede sig i defensiven. 

I første halvlegs tillægstid fik Roberto Firmino således lov til at bringe gæsterne på 1-0, da flere Tottenham-forsvarere fremstod ekstraordinært passive. Og ifølge den engelske avis Daily Mail opstod der drama i Tottenham-omklædningsrummet, da José Mourinho i pausen tog konsekvensen af situationen.

– Der var vrede over de dumme fejl, der førte til Roberto Firminos åbningsmål kort inden pausefløjtet, hvilket medførte bitre skænderier mellem spillerne. José Mourinho besluttede sig for at udskifte Aurier i pausen. En beslutning, der gjorde forsvarsspilleren så rasende, at han øjeblikkeligt forlod stadion, lyder det således fra Daily Mail. 

José Mourinho har tidligere været på kant med Aurier, da portugiseren inden en af sine første kampe slog fast overfor Aurier, at han var ‘bange for’, at ivorianeren skulle begå ‘et lorte-straffespark’

Dårlig stemning i pausen
Efter slutfløjtet i nederlaget til Liverpool gjorde José Mourinho det da også klart, at han ikke var tilfreds med Tottenhams forsvarsspil, da han talte til spillerne i pausen.

– Holdets attitude i pausen bar præg af, at det var svært at acceptere, at vi var ved at tabe. Det var svært at acceptere måden, de scorede på, for målet var på en måde en fuldstændig kopi af en chance, de havde i det første minut. Så selvfølgelig var der tale om en stemning, hvor folk ikke var glade, lød det fra Mourinho.

Stemningen blev næppe bedre af, at Harry Kane måtte udgå skadet i pausen. Ifølge José Mourinho er stjernen blevet skadet i begge ankler, hvilket formentlig koster ‘et par ugers pause’. 

Pierre-Emile Højbjerg kom på tavlen med et forrygende langskud i anden halvleg, men danskerens fuldtræffer var dog ikke nok i sidste ende. Trent Alexander-Arnold og Sadio Mané stod for Liverpools to scoringer i anden halvleg. Med sejren er Jürgen Klopp mandskab nu oppe på fjerdepladsen, fire point efter topholdet Manchester City.





Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Har I tabt sutten, Brøndby?

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Storklub meldes interesseret

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Nu er han gratis – på vej til OB?

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

– Han vil være i store problemer

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Danske klubber vil have ham

Viborg-boss afviser norsk storklub

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Vanvittige scener i svensk skandalekamp

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?