Raser efter podcast-udtalelse

Den tidligere toptræner Steve Bruce skyder tilbage mod Dwight Gayle, der har kritiseret træneren for at være uinteresseret i taktiske aspekter.



Det har nok løbet Steve Bruce koldt ned af ryggen, da den tidligere engelske toptræner har læst, hvad hans tidligere spiller Dwight Gayle har været ude og sige.

Dwight Gayle, der i dag er angriber for skotske Hibernian FC, fortalte i podcasten Open Goal, at Steve Bruce ikke forstod sig på taktik, og at han ikke gik op i den taktiske del af spillet.

Med andre ord var Gayle i angreb på Steve Bruce, der i dag er cheftræner i Blackpool.

– Han var ok, men jeg syntes ikke, at han brugte nok tid på at arbejde med tingene med os. Måske forsøgte han bare at tænke kamp til kamp i stedet for at udvikle os som hold. Jeg tror, vi kunne have forbedret os en del.

– Jeg kan huske, at nogle af gutterne blev smidt under bussen, da vi havde en uge med tre kampe, og vi skulle møde Manchester City på udebane.

– Mig og Matt Ritchie havde i noget tid bedt om taktiske forbedringer – vi snakker uger og måneder. Vi kom ind i pausen efter første halvleg, og vi var bagud med to eller tre mål, og han var bare sådan ‘drenge, I bliver ved med at spørge efter taktik, men jeg går ikke op i taktik – sørg for at få støvlerne på og arbejde hårdt,’ siger Dwight Gayle om sin tid under Steve Bruce.

Det var i Newcastle United, at Dwight Gayle og Steve Bruce arbejdede sammen. Og til Sky Sports fortæller en tydeligt sur Steve Bruce, at han også har læst, hvad Dwight Gayle har sagt.

– Er det den legendarisk Dwight Gayle, der misbrugte den chance i kvartfinalen mod Manchester City? Er det den samme Dwight Gayle? Interessant, lyder det noget underlige svar fra Steve Bruce, der dog fortsætter:

– Hør, jeg har været i gamet i lang, lang tid. Jeg har været trænet i 1.050 kampe, men spørger man Dwight Gayle, aner jeg ikke, hvad jeg laver.

– Jeg vil lade andre, der er mere etablerede, end Dwight nogensinde var, vurdere det.

Steve Bruce er ofte blevet kritiseret for at have ringe taktisk indsigt, så kritikken er ikke ny.

Tidligere har Bruce også været træner for klubber som Birmingham, Sunderland og Aston Villa.







LIVE

LIVE: Brøndby uden tre stjerner mod FCM

OB – Vejle Boldklub

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

FC Midtjylland – Brøndby IF

Kryptisk Moukoko vækker opsigt



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

AGF – Viborg FF

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Salah sender særlig besked

Transferbombe i Real Madrid?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Froholdt med vild hæder i Portugal

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Fortsætter vild målform

FC København – Randers FC

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Lewandowski forlader FC Barcelona

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

FC Fredericia – Silkeborg IF

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Manchester City vinder FA Cup

Barcelona – Betis