Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Peter Møller mener, at forventningerne til det danske landshold er for store, men to tidligere landsholdsspillere peger på, at spillermaterialet i øjeblikket absolut ikke fejler noget.



Der var gode momenter undervejs, men 2025 sluttede rigtigt dårligt for Danmarks landshold, der som bekendt missede den direkte kvalifikation til VM efter uafgjort mod Belarus og nederlag til Skotland i de sidste to kvalifikationskampe.

I et interview med TV 2 Sport har fodbolddirektør i DBU, Peter Møller, efterfølgende argumenteret for, at forventningerne til det danske landshold faktisk er blevet skruet for højt op.

– Alle har en forventning om, at vi skal kvalificere os hver gang, og den forventning og drøm har vi selv været med til at puste til. Vi er et godt hold, men vi skal også huske på, at der ingen steder står, at Danmark skal med til alle slutrunder. Vi har gjort det godt, men vi har et stykke vej endnu. Forventningerne er deroppe nu, hvor alle tror, at vi bare kommer med til alle slutrunder, og der siger jeg bare i stilhed, at vi måske skal være lidt mere ydmyge fremadrettet, lyder det blandt andet fra Peter Møller i interviewet.

I podcasten ‘Stolpe Ind’ er Peter Møllers opsigtsvækkende udtalelse blevet diskuteret og den tidligere landsholdsstjerne Nicklas Bendtner bliver blandt andet spurgt, om at er på høje tid at ‘rekalibrere vores forventninger til det danske landshold’.

– Ja, på en eller anden måde er det jo noget, vi har haft oppe som et emne, at vi har så gode spillere og så en god trup, men at det på en eller anden måde ikke lykkes os at få det ud på banen. Nu ser vi fx en Højlund, der brager nede i Napoli, vi ser Pierre, der kommer til Marseille og gør det godt, vi ser Isaksen gøre det godt i Italien… der er flere spillere, der begynder at gøre det godt, men når vi så skal på landsholdet, så er det som om, at vi ikke kan få det til at fungere som en enhed. Og det er jo det, der gør det lidt skuffende.

– Men jeg vil sige, at på spillerkvalitet og specielt den pulje, vi lige har været med i, som Skotland vandt, der synes jeg ikke, at forventningerne var for høje, at vi skulle kvalificere os videre fra den pulje. Men når man ser på spillet, så forstår jeg godt, at Peter Møller vil tage lidt af presset af landsholdet. Jeg tror mere, at det er der, den ligger. Fordi jeg synes, at spillerne er gode nok til det, lyder svaret fra Nicklas Bendtner.

Med i podcasten er også en anden tidligere landsholdsangriber i form af Nicolai Jørgensen, der ikke er helt enig med Peter Møller.

– Jeg synes ikke, at der er for høje forventninger. For som Nicklas også siger, hvis du kigger på de spillere, der er lige nu i hvert fald på det danske landshold, så har vi jo et fantastisk fodboldhold. Der er nogle dumme kampe i kvalifikationen, som ikke må ske. Det er selvfølgelig noget øv.

– Men om vi har holdet til lige nu at kvalificere os til alle slutrunder, det synes jeg vi har. Jeg synes, at de er nogle dygtige spillere, og jeg synes godt, vi kan forvente, at de kommer med til slutrunder. Ikke for at sige, at det er hver generation, der er sådan, men dem, der er lige nu, jeg synes de er gode, lyder det fra Nicolai Jørgensen.

Danmark skal som bekendt igennem to playoffkampe om at komme til VM. I første omgang skal Nordmakedonien besejres i Parken den 26. marts.





Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn




LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Medie peger på FC København

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!

Samler informationer om FCK’er

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Vild udtalelse om Nathan Trott



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Trods krise: Freder Superliga-træner

Brøndby henter stort målmandstalent

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Han skal jo være Brøndby-mand



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu

– Skal de fyre Neestrup til sommer?

Færdig i Brøndbys bestyrelse

– Det er absolut bekymrende!



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Celtic – Stuttgart

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Forlænger med stortalent

José Mourinho klarmelder dansker

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Benfica – Real Madrid



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Zorniger med opsang efter ydmygelse

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer

Parisiske dydsmønstre i Monaco

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Nartey scorede igen for Lyon

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?