Real-præsident brød Ramos’ regel om mobilfrit bryllup: Ville se basketball

Sergio Ramos holdt i weekenden et kæmpebryllup i Sevilla, og Real Madrid-anføreren havde én regel for bryllupsgæsterne. Mobiltelefoner var således forbudt på Ramos’ store dag. Én person nægtede dog at overholde reglen.



Real Madrid-kaptajn Sergio Ramos blev i lørdags gift i Sevilla, og der var tale om en stjernespækket gæsteliste.

David Beckham mødte således op, ligesom blandt andre brasilianerne Ronaldo og Roberto Carlos. Barcelona-profilerne Sergio Busquets og Jordi Alba var også med til brylluppet.

Gik ombord i alkohol og søde sager
En anden af de kendte gæster var Villareal-spilleren Santi Cazorla, som i det spanske tv-program El Hormiguero erkendte, at der var tale om vild aften.

– Jeg drank kun rom… den ene efter den anden. Jeg var loyal og holdt mig til rom. Jeg miksede ikke, fordi jeg ved, at det kan gå galt. Efter rommen gik jeg videre til churros (dybstegt kagedej, red.) med chokolade. De churros var utrolige, lød det fra Cazorla, der fortæller, at han var en af de bedste dansere til brylluppet.

– Jeg hang ud med Pepe Reina og han endte med at flå sin skjorte itu. Jeg sagde til ham: ‘Pepe, det er på tide at tage hjem…’

Kørte i radiobiler
Cazorla kunne desuden afsløre, at Sergio Ramos havde sørget for radiobiler til bryllupsgæsterne.

– Jeg røg videre til radiobilerne, som jeg ikke har prøvet, siden jeg var 15 år. Jeg kørte på dem i halvanden time uden at falde af.

Villareal-stjernen fortalte derudover, at Sergio Ramos havde forbudt gæsterne at medbringe mobiltelefoner.

– Den dag havde det hele. Der var ingen kameraer, telefoner eller noget som helst. Det var en fantastisk idé at forbyde mobiltelefoner. Vi fokuserede istedet på at tale sammen.

Perez brød telefonreglen
Én person nægtede dog ifølge Cazorla at give sin mobiltelefon fra sig – Real Madrid-præsident Florentino Perez.

– Det var kun Florentino, der beholdte sin telefon. Han insisterede på at sidde og se en basketball-finale.





Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind




LIVE

LIVE: Brøndby forlænger med stortalent

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Superliga-profiler topper international liste

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Stort medie hylder AGF-profil

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Født i Danmark og på vej til VM



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

FC Midtjylland henter ny back

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Overvejer AGF-forlængelse

Parken kåret til Superligaens bedste bane



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus