Regnestykket er gjort op: Så mange penge har Messi indtjent for Barça

Der er blevet regnet på Lionel Messis økonomiske betydning for Barcelona, og konklusionen er, at argentineren er et særdeles værdifuldt aktiv for den catalanske klub, selvom han tjener milliarder i løn.



Den spanske avis El Mundo lækkede i weekenden Lionel Messis kontrakt med Barcelona, og det var en historie, der satte gang i voldsom debat, idet Barcelonas økonomi hænger i laser.

Lækket afslørede således, at Barcelona fra 2017/18-sæsonen til og med 2020/21-sæsonen har forpligtet sig til at betale 555 millioner euro til Messi, hvilket svarer til 4,1 milliarder kroner. 

En fin forretning
Det er selvsagt en relativt høj løn til én medarbejder, men det er nok de færreste, der vil benægte, at Lionel Messi samtidig har haft stor værdi for Barcelona, både sportsligt og kommercielt, igennem rigtig lang tid. Og det helt store spørgsmål er derfor selvfølgelig, om det har været en god forretning for Barcelona at have Lionel Messi i spillertruppen, selvom man har betalt argentineren milliarder af kroner.

Og svaret på det spørgsmål er, at det faktisk har været en overordentligt fin forretning. I hvert fald hvis man spørger Marc Ciria, der er CEO for virksomheden Diagonal Inversiones. Med hjælp fra to økonomer har han således regnet på tingene, for at anslå, hvor mange penge Lionel Messi har indtjent for Barcelona siden underskrivelsen af kontrakten i 2017.

– Konklusionen er klar, og den tager ikke engang den igangværende sæson, der er blevet påvirket af coronapandemien, med i betragtning. Leo har kostet klubben 383 millioner euro (2,84 milliarder kroner, red.), men i samme periode har han genereret 619 millioner euro (4,6 milliarder kroner, red.). Et simpelt regnestykke viser således en positiv balance for Barça på 235 millioner euro (1,78 milliarder kroner, red.), skriver den spanske avis SPORT

‘Messi-klausulen’
Marc Ciria erkender, at der er tale om et anslået beløb, da Barcelona ikke har lagt alle informationer til rådighed for ham. Ciria erkender samtidig, at udregningsmetoden også medfører en vis usikkerhed. Overordnet er der dog ingen tvivl om Lionel Messis gigantiske kommercielle betydning for Barcelona, lyder det.

– Sponsoraftalerne har ét beløb, hvis han indgår, og et andet, hvis han ikke gør. Det er Messi-klausulen, som kan udgøre op til 50 procent af det totale beløb, lyder det fra Ciria.

Derudover er der altså indtægterne fra billetsalg og trøjesalg, der formentligt ville være markant lavere, hvis Barcelona ikke havde Messi. Ifølge Marc Ciria står Messis navn således på ryggen af 80 procent af de spilletrøjer, som Barcelona sælger. 







LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Protesterer efter dansk drømmekamp

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Millionregn over FC Midtjylland

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Det kommer formentlig til at ske

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

‘Det er dramatisk!’

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Benhård Brian Riemer-melding

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Håber på FC København-exit

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Færdig? Manchester City har udset afløser

Morten Bruun med dyster spådom

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Så blev det officielt

FC København-talent har truffet stor beslutning

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Barcelona – Rayo Vallecano

Brighton – Liverpool

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Messi rammer gyldent tal

Vejle Boldklub – OB