I det meste af deres ungdomstid spillede brødrene Richter sammen i Brøndby. Her var de en del af klubbens gyldne 85-årgang, som blandt andre talte Niki Zimling, Kasper Lorentzen og Dennis Cagara.
Brødrene blev på skift droppet i Brøndby – først Simon – som vendte tilbage efter et halvt år i B93 og senere Jonas der skiftede til barndomsklubben Frem.
Og det var netop i deres sidste ynglingeår, hvor Jonas spillede i Frem og Simon i Brøndby, at drengene udviklede sig til de spillere, de er i dag.
– Frem blev jeg brugt på den offensive midtbane, hvor jeg blev kåret til årets talent i klubben, siger Jonas.
– I starten var jeg den mest offensive af os, men jeg er blev rykket længere og længere tilbage på banen ind til jeg blev back, siger Simon.
– Der har været tendenser til, at forskellige trænere har syntes, at hvis Simon kan, så kan jeg også. Så nogle gange har vi været overlap for hinanden, og det har irriteret én, for vi er to vidt forskellige spillere.
I FC Nordsjælland bliver Jonas oftest brugt på midtbanen, mens Simon både spiller venstre og højre back. Morten Wieghorst foretrækker endda at bruge spillerne i samme side. Således blev Jonas rykket fra venstre kant til højre kant både mod Vejle og senest mod FC København, da Simon erstattede Henrik Kildentoft på højre back.
Gør i hinanden bedre?
– Det kan godt være, men det er ikke noget, vi gør bevidst. Vi sætter nogle måske nogle højere krav til hinanden, når vi spiller i samme side, men jeg vil ikke give mig mindre, hvis det var en anden, der spillede der, siger “lillebror” Simon, der kom til verden seks minutter efter Jonas.
– Selvfølgelig kender vi hinanden bedre, og vi har en anden måde at tackle tingene på, men som Simon siger, så tænker jeg ikke, nu er det Simon, der spiller bag mig, så må jeg hellere dække bedre. Overhovedet ikke.
Læs det fulde interview på vores e-avis eller Tipsbladet Indsigt, som er på gaden nu. Her kan du blandt andet læse nærmere om, hvorfor Jonas var to uger fra at miste sit højre ben, og hvordan Simon smadrede sit knæ inden sit store gennembrud.
LIVE
LIVE: ‘Det bliver spektakulært’
‘Tottenham er i overhængende fare’
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
FCM ansætter ny topboss
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
Deler nyt om fremtiden
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
Nu svarer David Nielsen
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
Reagerer på Brøndby-bombe
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
Celta Vigo – Real Madrid
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Tottenhams nedtur fortsætter
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
NYHEDER
Schmedes afslører detaljer om tilbud