I det meste af deres ungdomstid spillede brødrene Richter sammen i Brøndby. Her var de en del af klubbens gyldne 85-årgang, som blandt andre talte Niki Zimling, Kasper Lorentzen og Dennis Cagara.
Brødrene blev på skift droppet i Brøndby – først Simon – som vendte tilbage efter et halvt år i B93 og senere Jonas der skiftede til barndomsklubben Frem.
Og det var netop i deres sidste ynglingeår, hvor Jonas spillede i Frem og Simon i Brøndby, at drengene udviklede sig til de spillere, de er i dag.
– Frem blev jeg brugt på den offensive midtbane, hvor jeg blev kåret til årets talent i klubben, siger Jonas.
– I starten var jeg den mest offensive af os, men jeg er blev rykket længere og længere tilbage på banen ind til jeg blev back, siger Simon.
– Der har været tendenser til, at forskellige trænere har syntes, at hvis Simon kan, så kan jeg også. Så nogle gange har vi været overlap for hinanden, og det har irriteret én, for vi er to vidt forskellige spillere.
I FC Nordsjælland bliver Jonas oftest brugt på midtbanen, mens Simon både spiller venstre og højre back. Morten Wieghorst foretrækker endda at bruge spillerne i samme side. Således blev Jonas rykket fra venstre kant til højre kant både mod Vejle og senest mod FC København, da Simon erstattede Henrik Kildentoft på højre back.
Gør i hinanden bedre?
– Det kan godt være, men det er ikke noget, vi gør bevidst. Vi sætter nogle måske nogle højere krav til hinanden, når vi spiller i samme side, men jeg vil ikke give mig mindre, hvis det var en anden, der spillede der, siger “lillebror” Simon, der kom til verden seks minutter efter Jonas.
– Selvfølgelig kender vi hinanden bedre, og vi har en anden måde at tackle tingene på, men som Simon siger, så tænker jeg ikke, nu er det Simon, der spiller bag mig, så må jeg hellere dække bedre. Overhovedet ikke.
Læs det fulde interview på vores e-avis eller Tipsbladet Indsigt, som er på gaden nu. Her kan du blandt andet læse nærmere om, hvorfor Jonas var to uger fra at miste sit højre ben, og hvordan Simon smadrede sit knæ inden sit store gennembrud.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Sprudler i MLS
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
FC Fredericia – OB
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Oddset styrtdykker
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
HELT VILDT
En voldsom ulighed
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg