Richter-tvillingerne: Vi er vidt forskellige

Simon og Jonas Richter har spillet sammen i størstedelen af deres fodboldliv ind til nu. Det var dog netop de få år, de var i hver deres klub, at de udviklede forskellige spidskompetencer.



I det meste af deres ungdomstid spillede brødrene Richter sammen i Brøndby. Her var de en del af klubbens gyldne 85-årgang, som blandt andre talte Niki Zimling, Kasper Lorentzen og Dennis Cagara.

Brødrene blev på skift droppet i Brøndby – først Simon – som vendte tilbage efter et halvt år i B93 og senere Jonas der skiftede til barndomsklubben Frem.

Og det var netop i deres sidste ynglingeår, hvor Jonas spillede i Frem og Simon i Brøndby, at drengene udviklede sig til de spillere, de er i dag.

– Frem blev jeg brugt på den offensive midtbane, hvor jeg blev kåret til årets talent i klubben, siger Jonas.

– I starten var jeg den mest offensive af os, men jeg er blev rykket længere og længere tilbage på banen ind til jeg blev back, siger Simon.

– Der har været tendenser til, at forskellige trænere har syntes, at hvis Simon kan, så kan jeg også. Så nogle gange har vi været overlap for hinanden, og det har irriteret én, for vi er to vidt forskellige spillere.

I FC Nordsjælland bliver Jonas oftest brugt på midtbanen, mens Simon både spiller venstre og højre back. Morten Wieghorst foretrækker endda at bruge spillerne i samme side. Således blev Jonas rykket fra venstre kant til højre kant både mod Vejle og senest mod FC København, da Simon erstattede Henrik Kildentoft på højre back.

Gør i hinanden bedre?

– Det kan godt være, men det er ikke noget, vi gør bevidst. Vi sætter nogle måske nogle højere krav til hinanden, når vi spiller i samme side, men jeg vil ikke give mig mindre, hvis det var en anden, der spillede der, siger “lillebror” Simon, der kom til verden seks minutter efter Jonas.

– Selvfølgelig kender vi hinanden bedre, og vi har en anden måde at tackle tingene på, men som Simon siger, så tænker jeg ikke, nu er det Simon, der spiller bag mig, så må jeg hellere dække bedre. Overhovedet ikke.

Læs det fulde interview på vores e-avis eller Tipsbladet Indsigt, som er på gaden nu. Her kan du blandt andet læse nærmere om, hvorfor Jonas var to uger fra at miste sit højre ben, og hvordan Simon smadrede sit knæ inden sit store gennembrud.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Medier fælder hård dom

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Bekræfter: Godt nyt for FC København

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Spændende OB-nyhed

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Brøndby IF – Randers FC

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

FC Midtjylland – FC København

De vil have Martin Braithwaite

Stjernetransfer på plads alligevel

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Hylder Nartey efter magisk debut

Silkeborg IF – Viborg FF

AGF – OB

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Ikke set i 30 år

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

– Han virker frustreret!

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Ramt af pointstraf

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘De går amok!’

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel