Richter-tvillingerne: Vi er vidt forskellige

Simon og Jonas Richter har spillet sammen i størstedelen af deres fodboldliv ind til nu. Det var dog netop de få år, de var i hver deres klub, at de udviklede forskellige spidskompetencer.



I det meste af deres ungdomstid spillede brødrene Richter sammen i Brøndby. Her var de en del af klubbens gyldne 85-årgang, som blandt andre talte Niki Zimling, Kasper Lorentzen og Dennis Cagara.

Brødrene blev på skift droppet i Brøndby – først Simon – som vendte tilbage efter et halvt år i B93 og senere Jonas der skiftede til barndomsklubben Frem.

Og det var netop i deres sidste ynglingeår, hvor Jonas spillede i Frem og Simon i Brøndby, at drengene udviklede sig til de spillere, de er i dag.

– Frem blev jeg brugt på den offensive midtbane, hvor jeg blev kåret til årets talent i klubben, siger Jonas.

– I starten var jeg den mest offensive af os, men jeg er blev rykket længere og længere tilbage på banen ind til jeg blev back, siger Simon.

– Der har været tendenser til, at forskellige trænere har syntes, at hvis Simon kan, så kan jeg også. Så nogle gange har vi været overlap for hinanden, og det har irriteret én, for vi er to vidt forskellige spillere.

I FC Nordsjælland bliver Jonas oftest brugt på midtbanen, mens Simon både spiller venstre og højre back. Morten Wieghorst foretrækker endda at bruge spillerne i samme side. Således blev Jonas rykket fra venstre kant til højre kant både mod Vejle og senest mod FC København, da Simon erstattede Henrik Kildentoft på højre back.

Gør i hinanden bedre?

– Det kan godt være, men det er ikke noget, vi gør bevidst. Vi sætter nogle måske nogle højere krav til hinanden, når vi spiller i samme side, men jeg vil ikke give mig mindre, hvis det var en anden, der spillede der, siger “lillebror” Simon, der kom til verden seks minutter efter Jonas.

– Selvfølgelig kender vi hinanden bedre, og vi har en anden måde at tackle tingene på, men som Simon siger, så tænker jeg ikke, nu er det Simon, der spiller bag mig, så må jeg hellere dække bedre. Overhovedet ikke.

Læs det fulde interview på vores e-avis eller Tipsbladet Indsigt, som er på gaden nu. Her kan du blandt andet læse nærmere om, hvorfor Jonas var to uger fra at miste sit højre ben, og hvordan Simon smadrede sit knæ inden sit store gennembrud.






AGF køber dansk profil




LIVE

LIVE: Brøndby-profil kørt på hospitalet

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Afsløring: DBU-boss stopper

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Tv-vært stopper på Viaplay

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Dansk sensation: Der er interesse for ham

I dialog om Albert Grønbæk

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’