Richter-tvillingerne: Vi er vidt forskellige

Simon og Jonas Richter har spillet sammen i størstedelen af deres fodboldliv ind til nu. Det var dog netop de få år, de var i hver deres klub, at de udviklede forskellige spidskompetencer.



I det meste af deres ungdomstid spillede brødrene Richter sammen i Brøndby. Her var de en del af klubbens gyldne 85-årgang, som blandt andre talte Niki Zimling, Kasper Lorentzen og Dennis Cagara.

Brødrene blev på skift droppet i Brøndby – først Simon – som vendte tilbage efter et halvt år i B93 og senere Jonas der skiftede til barndomsklubben Frem.

Og det var netop i deres sidste ynglingeår, hvor Jonas spillede i Frem og Simon i Brøndby, at drengene udviklede sig til de spillere, de er i dag.

– Frem blev jeg brugt på den offensive midtbane, hvor jeg blev kåret til årets talent i klubben, siger Jonas.

– I starten var jeg den mest offensive af os, men jeg er blev rykket længere og længere tilbage på banen ind til jeg blev back, siger Simon.

– Der har været tendenser til, at forskellige trænere har syntes, at hvis Simon kan, så kan jeg også. Så nogle gange har vi været overlap for hinanden, og det har irriteret én, for vi er to vidt forskellige spillere.

I FC Nordsjælland bliver Jonas oftest brugt på midtbanen, mens Simon både spiller venstre og højre back. Morten Wieghorst foretrækker endda at bruge spillerne i samme side. Således blev Jonas rykket fra venstre kant til højre kant både mod Vejle og senest mod FC København, da Simon erstattede Henrik Kildentoft på højre back.

Gør i hinanden bedre?

– Det kan godt være, men det er ikke noget, vi gør bevidst. Vi sætter nogle måske nogle højere krav til hinanden, når vi spiller i samme side, men jeg vil ikke give mig mindre, hvis det var en anden, der spillede der, siger “lillebror” Simon, der kom til verden seks minutter efter Jonas.

– Selvfølgelig kender vi hinanden bedre, og vi har en anden måde at tackle tingene på, men som Simon siger, så tænker jeg ikke, nu er det Simon, der spiller bag mig, så må jeg hellere dække bedre. Overhovedet ikke.

Læs det fulde interview på vores e-avis eller Tipsbladet Indsigt, som er på gaden nu. Her kan du blandt andet læse nærmere om, hvorfor Jonas var to uger fra at miste sit højre ben, og hvordan Simon smadrede sit knæ inden sit store gennembrud.







Optakt til lørdagens Serie A-storbrag mellem Inter og Juventus: Derby d’Italia LIVE

LIVE: Køber flop for 300 mio. – lynsalg på vej?

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Voldsom straf til Clement Bischoff

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Blæst fuldstændig omkuld

Laver aftale med Frederik Birk

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Stjerne peger på Højlund

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Storklub lurer på Superliga-profil

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

– Han ender i Premier League

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Storroser dansk super-talent

Bayern slår rekord i ny storsejr

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Afviser mesterskabssnak

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Har ondt af Steve Cooper

Gil Vicente tryner Tondela

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation