Siden Massimiliano Allegris genansættelse har der været rygter om, at Cristiano Ronaldo ikke indgår i Torino-klubbens fremtidsplaner, og i søndagens Serie A-åbner mod Udinese startede portugiseren da også på bænken.
Og ifølge Torino-mediet Tuttosport er der da også noget suspekt ved, at Ronaldo startede ude, selvom Juventus-vicepræsident Pavel Nedved talte om fitnessproblemer.
– For i de seneste tre sæsoner har historien været en anden: Selv når han har været på 50 procent, har Ronaldo altid startet inde. Hvorfor ikke denne gang? Allegri forklarede sig, og det er værd at reflektere over, for muligvis har han annonceret begyndelsen på en ny æra i håndteringen af Ronaldo: ‘Det var en beslutning, jeg tog sammen med ham. Han forstår, at sæsonen er lang, og jeg placerede ham på bænken for at holde ham frisk, da han kan være afgørende i den sidste halve time’, lyder det således fra Tuttosport.
Noget har ændret sig
Ifølge Tuttosport er bænkningen af Ronaldo dog markant, uanset hvad.
– Kernen i det her er, at Allegri har undermineret Ronaldos urørlighed, lyder det således fra det italienske medie.
– Noget har ændret sig. Ronaldo befinder sig i det sidste år af sin kontrakt, mens Allegri befinder sig i det første af fire, hvor han er nødt til at opbygge og vinde. Og et opslag på Instagram kan ikke feje sommerens meget sigende tavshed ind under gulvtæppet. En sommer, hvor Ronaldo desperat har forsøgt at skifte hold, og hvor hans agent, Jorge Mendes, har arbejdet utrætteligt med sin sædvanlige professionalisme. Ronaldo ville væk.
– Og lad os indse det: Juventus ville ikke have haft noget mod at indlede post-Ronaldo-æraen et år tidligere, så man kunne accelerere generationsskiftet og få balance i regnskabet.
Real Madrid og Paris Saint-Germain ligner ikke mulige destinationer for Cristiano Ronaldo, der dog har været rygtet til klubber i Manchester og London.
LIVE
LIVE: Forlænger med dansk stortalent
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
EKSKLUSIVT
– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
INTERVIEW
Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
INTERVIEW
Simsir overvejede karrieren: Skal jeg give slip?
INTERVIEW
Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’
LIVE: Slutfløjt i Parken
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
