Onsdagens VM-kvalifikationskamp mellem Portugal og Irland blev en mindeværdig affære for Cristiano Ronaldo, der med to sene scoringer vendte et truende nederlag til en forløsende sejr, efter at superstjernen havde brændt et straffespark i første halvleg.
Cristiano Ronaldos to scoringer betød samtidig, at portugiseren er nået op på 111 landskampsmål. Og dermed er Ronaldo nu alene indehaver af rekorden for flest scoringer i landskampsregi.
Efter det forløsende sejrsmål tog Cristiano Ronaldo dog en beslutning, der ikke ligefrem hjælper Portugals muligheder i VM-kvalifikationen. Kaptajnen flåede således sin trøje af i sin jubel, hvilket kastede et gult kort af sig. Dermed må Portugal klare sig uden Cristiano Ronaldo i deres næste VM-kvalifikationskamp mod Aserbajdsjan, da superstjernen har karantæne.
Forstående chef
Portugals landstræner Fernando Santos var dog hurtig til at forsvare Cristiano Ronaldo efter det unødvendige gule kort.
– Jeg forstår godt, hvorfor Cristiano gjorde det, han gjorde. Han blev ramt af meget stærke følelser. Han scorede to gange og sikrede os sejren. Men jeg tror allerede, at han fortryder det, lød det således, ifølge The Sun, fra Fernando Santos.
– Rekorden ville han selvfølgelig altid have fået, før eller senere. Hvis den ikke var kommet mod Irland, så var den kommet en anden dag. Nu har han karantæne, og så giver det ikke mening for ham at tage med til Aserbajdsjan.
– Men vi skal også rejse til Ungarn, og vi er nødt til at tænke over, om det er værd at tage en spiller med under disse omstændigheder.
Kan vende tilbage tidligere end planlagt
Portugal møder på lørdag Qatar i en venskabskamp i Ungarn, inden turen går til Aserbajdsjan. Og noget tyder altså på, at Cristiano Ronaldo ikke rejser med til Ungarn, hvorfor superstjernen potentielt kan flyve til Manchester allerede nu.
– En tidlig retur, som kan give Ronaldo muligheden for at blive integreret i Ole Gunnar Solskjærs trup, vil være et stort boost for Manchester United og klubbens fans, der fik at se præcis hvorfor de er så spændte på at se den 36-årige angriber vende tilbage efter 12 år, lyder det således fra The Sun.
Cristiano Ronaldo kan gøre comeback for Manchester United på lørdag i næste uge, hvor Newcastle gæster Old Trafford.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
OPTAKT
Sydafrika – Canada
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
AVIS
