Real Madrids Cristiano Ronaldo blev torsdag aften hyldet for sit 2017 til årets Ballon d’Or-uddeling, da han snuppede prisen foran den evige rival fra Barcelona, Lionel Messi. Det kommer samtidig efter en forårssæsonen, hvor han både vandt Champions League og den spanske liga.
Det er endvidere andet år i træk, at den portugisiske stjerneangriber vinder prisen som den bedste spiller i verden. Sammenlagt er det tilmed hans femte Ballon d’Or-trofæ i karrieren, som også er det samme, som Messi har vundet. Dermed er der udlignet
I efteråret har Ronaldo ikke haft så meget medvind i den hjemlige liga, men i Champions League har han gang på gang vist sin store klasse, og onsdag aften slog han endnu en rekord, da han scorede i kampen mod Dortmund. Det betød nemlig, at han har scoret i alle seks gruppekampe – og det har ingen andre gjort før ham.
På vegne af Danmark er det Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, der stemmer, og han havde ikke Cristiano Ronaldo øverst på sin stemmeseddel, men derimod Lionel Messi, og du kan læse mere om hans valg her.
Ballon d’Or er blevet uddelt siden 1956, hvor det franske fodboldmagasin France Football stiftede kåringen. Dengang gik prisen til Europa bedste fodboldspillere, men siden er det blevet en pris for hele verden. Siden 2009 har FIFA været med til at uddele prisen, så den nu går under det officielle navn FIFA Ballon d’Or, men nu er det igen kun France Football, der står for kåringen.
Udover Ronaldo og Messi, så var PSG’s Neymar også i slutfeltet om prisen, men den endte altså med at gå til Ronaldo i 2017, som tilmed fik den overrakt af sin brasilianske navnebror, som selv vandt den to gange i sin karriere.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
