Ronaldos træner overrasker: Forventer Ronaldo-exit

Al Nassrs cheftræner regner ikke med, at Cristiano Ronaldo slutter karrieren i saudiarabisk fodbold.



Cristiano Ronaldo har forladt europæisk fodbold til fordel for Al Nassr, men ifølge den saudiarabiske klubs cheftræner vender portugiseren formentlig retur til Europa. 

– Cristiano Ronaldo er en positiv tilføjelse, for han hjælper med at holde forsvarsspillerne beskæftiget. Han er en af de bedste spillere i verden. Han kommer ikke til at slutte sin karriere i Al Nassr, han kommer til at vende tilbage til Europa, lyder det, ifølge talkSPORT, fra Al Nassr-cheftræner Rudi Garcia. 

Cristiano Ronaldo er ikke kommet på tavlen i portugiserens to første kampe for Al Nassr, og efter 3-1-nederlaget til Al Ittihad ærgrede Rudi Garcia over en chance, hvor Cristiano Ronaldo ikke fik bolden over stregen.

– Cristiano Ronaldo missede en målchance, der kunne have vendt kampen i første halvleg. Vi reagerede, men vi kunne ikke vende tingene. Vi er ude af Super Cup'en, men vi ligger stadig nummer ét i ligaen. 

Cristiano Ronaldo, der fylder 38 år i næste uge, har angiveligt underskrevet en kontrakt med Al Nassr, der løber frem til 2025. 

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE





– Jeg er dybt chokeret og forundret




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe Klopp-kritik: ‘Totalt uacceptabelt’

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Blæst bagover af 18-årig

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

AGF køber ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby melder duo færdig og teaser

Stolt over dansk transfer

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Tyskland – Curacao

Raser over VM-tiltag



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Spanien – Kap Verde

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Jagter tidligere FCK-stjerne

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Iran – New Zealand

De vil have Victor Nelsson

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Holland – Japan



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han tager hjem fra VM

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel