Rooney undskylder overfor sin familie og Derby efter uheldige billeder

Wayne Rooney har nu valgt at undskylde overfor sin familie og sin arbejdsgiver efter en bytur, der resulterede i nogle uheldige billeder.



Wayne Rooney har ikke fået den bedste optakt til den kommende Championship-sæson, efter at Derby-bossen i weekenden var på en bytur, der fik en lidt atypisk afslutning.

Således kunne flere engelske medier bringe billeder fra et hotelværelse, hvor Rooney kan ses sovende på en stol, tilsyneladende efter at have indtaget for meget alkohol. På billederne optræder desuden flere letpåklædte unge kvinder. Et billede viser en af kvinderne med bagdelen meget tæt på Rooneys ansigt, mens et andet billede viser Rooney i nærkontakt med en af kvinderne tidligere på aftenen. 

Ønsker at komme videre
Efterfølgende har der været rygter om, at Wayne Rooney var i fare for at blive fyret, men Manchester United-legenden ser altså ud til at beholde sit job i Derby. Efter 1-0-sejren i onsdagens testkamp mod Real Betis kommenterede Wayne Rooney så de seneste dages begivenheder.

– Jeg begik en fejl. Jeg tog til en privatfest med to af mine venner. For mit vedkommende vil jeg gerne undskylde overfor min familie og overfor klubben, for de billeder, der er blevet delt. Jeg ønsker at komme videre fra det her. Jeg er meget taknemmelig overfor Derby County for, at de har givet mig denne mulighed for at bringe klubben tilbage til der, hvor den hører hjemme, lød det således, ifølge Sky Sports, fra Wayne Rooney.

Føler sig uretfærdigt behandlet
I interviewet blev Rooney desuden spurgt, om han føler sig som et offer i den uheldige sag.

– Ja, men jeg ønsker ikke rigtigt at gå nærmere ind i det. Hør her, det er blevet håndteret, og jeg ser frem til at komme videre og forberede os til en ny kamp på søndag, lød svaret fra Derby-bossen. 

Ifølge The Sun har Wayne Rooney fået lidt af en overhaling af Derby-ledelsen efter den uheldige sag, men yderligere konsekvenser får episoden dog ikke for legenden. Derby har da også problemer nok at forholde sig til i øjeblikket, idet Championship-klubben blot har registreret ni seniorspillere, selvom sæsonen indledes om lidt over en uge. For at gøre ondt værre har Wayne Rooney desuden langtidsskadet en Derby-spiller under træningen for nyligt. 

Læs også: Politiet tilkaldt: Kvinde pruttede sovende Rooney i ansigtet





Flere positive nyheder fra FC København


‘Det gør jo ondt i en klub som Brøndby’

Revser Aneke Rune: ‘Tåkrummende pinligt’

‘Min røvballe er fuldstændig smadret’

Jesper Sørensen skriver historie – ekspert i svime

Tadej Pogacar får superhjælper

Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet

Økonomisk bombe i ny aftale

Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video

Tudetosset – det må aldrig nogensinde ske!

Godt nyt for FCK

Overvejede at sige op

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Bekræfter skrækskade til dansker

FC København-transfer går hele verden rundt

Medier peger på stort problem for Thomas Frank

På guldkurs: AGF vinder over FC Nordsjælland

Chokeret: – Hvorfor skulle han fyres?

Afløser skadede landsholdsstjerner

Dansk klub får stort beløb efter vild klausul

Hylder FCK-stjerner: ‘Hjalp mig i en svær periode’

Kæmpebøder til NFL-stjerner

Marek Hamsik afslører: FCK valgt foran denne klub

Opdagede særlig detalje under Runes operation

Jobskifte: Peter Lassen træder ud af rampelyset

FC Midtjylland-klasse – de to er for vilde!

Brøndby kan blive ramt af forbud

Afviser Diant Ramaj-bombe

Voldsom udvikling: Superliga-stjerne ‘eksploderet’

Her er de tre bedste akademier i Danmark

Brøndby-boss har aldrig set lignende

Brøndby-profil træner ikke med

Mike Tullberg: Dét var jeg ikke tilfreds med

Ekspert undrer sig: Glemmer de Vingegaard?

Vil ikke kunne sige nej til de 3 danske topklubber

Afsløring: Tidligere dansk kæmpetalent vender hjem

Dansk golfstjerne i foreløbig top 10 efter afbrud

Hård kritik af rekordindkøb: ‘Et stort problem’

Stor tro på tingene i AGF

Købt for 320 mio. – nu vil han væk fra Man Utd

Hillerød-direktør kan være på vej til udlandet

Ja tak – sensationel dansk succes i udlandet!

Suveræn schweizer jagter helt vild bedrift

Mikkel Beckmann storroser Harry Kane

Amalie Dideriksen tager omnium-bronze

Dansk cykelstjerne tager VM-sølv

Dortmund tæmmer Gedebukke

Kontrakten udløber – men fremtiden giver sig selv

‘Alle har set de chokerende billeder’

Dansk kæmpesejr – straffede dem kynisk

Danskers fremtid på plads