Roser Dominik Sarapata: ‘En topspiller’

FC Københavns U19-træner sætter ord på nederlaget i Youth League og roser Dominik Sarapata.



TINGBJERG IDRÆTSPARK (Tipsbladet): Det gik ikke helt, som FC København ønskede i premieren i Youth League mod Bayer Leverkusen.

Trods en god præstation måtte københavnerne se sig slået af tyskerne, der ganske enkelt var skarpere i og omkring felterne. Det er konklusionen fra U19-chefteæner i FC København, Sune Holmgren.

– Jeg synes, det er en relativt lige kamp på spillet. Så er der lidt omkring felterne, hvor de er lidt skarpere end os. De laver lige en lidt større chance, end vi formår at gøre. Der var forskellen i dag, siger Sune Holmgren til Tipsbladet efter kampen.

Hvad betyder det for FC København, de unge spillere og dig at blive testet i Youth League?

– Det betyder, at vi kan speede udviklingen op hos nogle af spillerne. Nu mærker de på dem selv, hvordan det er at spille mod nogle af de bedste. Det gør det tit nemmere at tale ind i for os at arbejde med det til træning, fordi de kan se det, siger han og tilføjer om ambitionerne:

– Det er, at vi gerne vil videre. Det går vi benhårdt efter. Vi spiller kun seks ud af de otte kampe, fordi Barcelona og Napoli er skåret fra, og det kan give os nogle muligheder i konkurrencen. Vi havde set kampen i dag som en, hvor vi kunne tage point, men det må vi finde et andet sted.

Roser Dominik Sarapata

Hvad for et kuld er det, I har her med en del spillere på 17 og derunder?

– Det er nogle enormt talentfulde spillere, og det er også en international gruppe med mange kontinenter repræsenteret. Det giver selvfølgelig også nogle udfordringer, men jeg tror, når vi kigger tilbage, vil der være ligeså dygtige spillere som hos de foregående kuld i Youth League, siger Sune Holmgren.

En af de mest omtalte på U19-holdet er Dominik Sarapata, som FC København i sommer hentede for 30 millioner kroner i polsk fodbold.

Mens han ikke har gjort sig gældende på førsteholdet, har den 17-årige polske midtbanespiller imponeret for U19-holdet.

– Han har jo spillet et par kampe for os, så han tager nogle rigtig gode skridt hele tiden. Han kommer for at arbejde med tingene, og han er en profil. For ham er det noget spilletid og rytme, han finder, og for os er det en topspiller, der bliver tilføjet. Og han tilpasser sig mere og mere, og det hjælper holdet. En fed fyr

Det er også umuligt ikke at bemærke at bemærke, at han spiller med en 15-årig i Marvin Nasnas.

– Det er jo imponerende af Marvin, hvis man bare tænker på det fysiske perspektiv. Jeg så godt, at I også skrev, at han var 15 år, men jeg troede faktisk, han var 16!

– Så for mig er det ikke alderen, men hvor dygtig man er. Og hvis man ikke kiggede på alderen, ville man synes, at han var ligeså dygtig som nogle af de andre derinde. For mig er han bare en af de andre dygtige spillere, der er gode nok til at spille. Jeg synes, det ser naturligt ud, når han spiller, lyder det fra cheftræneren. 

Topper U19 Ligaen

Foruden at spille Youth League er Sune Holmgren og FC København også godt kørende i U19 Ligaen.

Her topper de rækken med 10 point efter fire runder.

– Det har været godt, indleder Sune Holmgren om sæsonen og tilføjer:

– Det har været en god udvikling, og vi spiller flere og flere sammenhængende minutter. Men det hakker stadig lidt i ny og næ, men det gode er, at vi ser en udvikling, og det er luksusproblemer, fordi vi har været foran i minut 60 hver gang. Vi arbejder benhårdt med at blive dygtigere og hurtigere.

FC København skal i weekenden møde Esbjerg fB i U19 Ligaen. Næste opgave i Youth League er mod Qarabag den 1. oktober. 





Chido Obi var ustyrlig




TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Salah strålede for Liverpool

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

‘Jeg skammer mig’

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

Boilesen peger på FC København

OB – FC Midtjylland

FC Fredericia – AGF



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

‘Det var forfærdeligt at se på!’

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

For første gang siden 1999!

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Jagter Christian Nørgaard

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

Stort Brøndby-boost

Interessen er eksploderet på grund af FC København

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Præsenterer Thomas Franks afløser

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

Uafgjort i italiensk derby

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

FC København – FC Nordsjælland

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen