Så sin træner i øjnene: Hold kæft Brøndby er gode!

Der er pokalbrag, når HIK og Brøndby IF mødes i pokalturneringens tredje runde. Og førstnævnte glæder sig til mødet med Superliga-holdet.



I pokalfodbold kan alt ske.

Det lyder måske lidt som en floskel, der altid kan fyres af, men Brøndby IF kan sætte to tykke streger under udtrykket. Sidste sæson var man på den forkerte side af en af de store pokaloverraskelser, da Aarhus Fremad slog BIF med 4-0.

Og hvis det står til Per Frimann, der er ekspert på Viaplay, må en lignende overraskelse godt ske igen, når Brøndby IF spiller pokalkamp onsdag klokken 18.00. Her er modstanderen Hellerup IK – klubben hvor Per Frimann er sportschef.

Per Frimann og HIK, der til dagligt spiller i 2. division, ved godt, at det bliver en utrolig svær kamp. Og kampen er heller ikke blevet mindre svær af, at man må spille den på Brøndbys hjemmebane.

– Vi glæder os helt vildt. Det skal ikke være nogen hemmelighed, at vi havde håbet på at trække et stort hold. Men vi havde også håbet på, at vi kunne afvikle den på stadion, men det er så ikke muligt, fordi vores gamle tribune er lidt skrøbelig nogle steder. Så har vi flyttet kampen ud til Brøndby, og det gør jo ikke oplevelsen mindre, men vi havde gerne spillet på hjemmebane, siger Per Frimann til Tipsbladet og forklarer om flytningen:

– Det er den gamle Arne Jacobsen-tribune, som står lidt usikkert. Der har været noget med taget, som gør, at  fundamentet ved selve soklen er blevet dårligt – der hvor søjlerne er sat ned – og af sikkerhedsmæssige årsager siger man, at vi ikke kan bruge tribunen. Men der kunne vi have 500-600 tilskuere stående, og det ville gøre det nemmere at tage imod Brøndby, hvis vi havde den tribune. Den er blevet lukket, og så havde vi meget mindre plads. Man kan ikke stille en ekstra tribune op, og så måtte vi kigge på, om vi kan spille den et andet sted.

HIK scorer også en pæn sum penge for at afgive hjemmebanen og spille opgøret på Brøndby Stadion. Hvor meget vil Per Frimann dog ikke ud med.

"Brøndby er gode"
HIK går ind til opgøret mod Brøndby på en 11. plads i 2. division – man scorer mange mål, men lukker også ind. Kun Brabrand er dårligere. Brøndby IF ligger nummer fire i Superligaen, så der er ikke nogen tvivl om, at HIK går ind som en stor, stor underdog.

Men David slog Goliath, Danmark blev Europamester i 1992, og Herfølge har engang vundet Superligaen. Så det kan jo godt lade sig gøre, hvis alt flasker sig. Også selv om Per Frimann mener, at BIF er gode, og at han har stor respekt for holdet.

– Jeg var i studiet op til derby, og i pausen mødte jeg vores træner, som var ude at se kampen. Der kiggede vi lige hinanden i øjnene og sagde: ”Hold kæft, de er gode, Brøndby! Det bliver sjovt det her”. Nu spillede Brøndby også en fantastisk første halvleg i søndags, siger Per Frimann, der dog ikke har haft behov for at give alverdens tips til HIK-træner Daniel Simacon:

– Han ser ret godt selv.

Når Per Frimann denne gang gæster Brøndby Stadion, er det ikke som ekspert, men altså som sportschef med fokus på at pleje partnere og sponsorer. Og det er også en opgave, han glæder sig til.

– Brøndby er en stor opgave lige meget hvad. Jeg synes altid, det er spændende at kommentere de kampe, og jeg vil ikke sige, det er underligt, men det er anderledes. Nu skal jeg koncentrere mig om, at vi har gæster i Michael Laudrup-loungen, og de skal også have det godt. Det er jeg ikke vant til at skulle tænke på, når jeg er ude at kommentere på Brøndby Stadion. Så det er meget sjovt – det er en lille sidegevinst, at vi har partnere og sponsorer med, siger Per Frimann.

Og hvordan ender det så med at gå? Per Frimanns mandskab vil give alt for at vinde.

– Vi kommer for at overraske, ikke. Sådan er det altid i fodbold, siger han.

Der er kampstart klokken 18.00 på Brøndby Stadion, hvor HIK altså teknisk set er hjemmehold.



Peter Schmeichel taget på sengen

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Mohamed Daramy vender tilbage

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Andreas Christensen skriver snart under

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Nyt nederlag til Thomas Frank

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

– Lange forhandlinger med FC København

Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Wrexham slår Premier League-klub

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Stor ydmygelse

Neestrup reagerer på brudt aftale

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Tidligere AGF’er træner med i dansk klub

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham