Han anses for at være et af de absolut mest lysende talenter med dansk pas, men i øjeblikket er Chido Obi et godt stykke væk fra førsteholdsfodbold i Manchester United.
Den danske U21-landsholdsspiller fik otte førsteholdskampe for ‘de røde djævle’ i sidste sæson, men efter sommerferien har han ikke været udtaget til førsteholdet, og det fik tidligere på ugen et engelsk medie til at opfordre Championship-klubben Preston til at hente Chido Obi på en lejeaftale.
Den historie bliver vendt i podcasten ‘Transferguru’, som laves i samarbejde mellem Podimo og Tipsbladet, hvor Farzam Abolhosseini peger på, at Chido Obi sidste sommer pakkede sin kuffert og forlod Arsenal for at rykke nordpå til Manchester.
– Han skred fra Arsenal. Han gav dem en kæmpe langefinger. En fuckfinger, lyder det med et grin fra Farzam Abolhosseini, der ikke sådan umiddelbart ser en udlejning til Preston for sig:
– Vi er ude i agurketider, ikke? Selvfølgelig ville han have gavn af at komme ud på leje et sted, hvor han kunne få fast spilletid, men hvorfor skulle det lige præcis være Preston? Han kunne lige så godt ende så mange andre steder.

At den 17-årige Chido Obi er en spiller med et kæmpe potentiale, er der dog ikke ét sekunds tvivl om, understreger Farzam Abolhosseini.
– Ja, er du gal! Han er virkelig, virkelig god. Ham der, han har smadret mål ind efter behag, siger transferjournalisten og fortsætter:
– Det er virkelig, virkelig et stort talent, vi har her. Forestil dig, at han var blevet i FC København dengang. Så tror jeg faktisk, at han havde spillet i Superligaen nu. Især nu, hvor de ikke har nogen angriber, når nu Cornelius går i stykker, ikke? De har selvfølgelig Moukoko, men derefter begynder det at halte.
Chido Obi forlod FC København til fordel for Arsenal tilbage i 2022.
Du kan høre Transferguru i hele sin længde på Podimo. Der vil udkomme et nyt afsnit hver fredag.

LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
MEDIE