Vi sidder på en terrasse i solen på klubbens anlæg i Gelsenkirchen. Med det imponerende Veltins Arena i baggrunden og masser af fan-liv på knejpen nedenunder, hvor hundredevis af tilhængere er ved at samle sig inden træning. Det er efterårsferie i Ruhr-distriktet, og det benytter mange børn og deres forældre til at overvære stjernernes træning og få sig en autograf med hjem.
– Til sommer er det perfekte tidspunkt. Vores ældste barn, Mikkel, skal starte i skole efter sommerferien og huset i Silkeborg står færdigt. Det hele er kørt i stilling, siger Ebbe Sand med en vægt bag sine ord, der ikke lader nogen tvivl tilbage.
At Ebbe Sand og hustruen Trines søn skal begynde i skole fortæller også en historie om, hvor hurtigt tiden går. Da Ebbe Sand 4. maj 1999 blev præsenteret som ny spiller i Schalke 04 kom Rudi Assauer for skade at afsløre, at den nye angriber i klubben sammen med sin hustru ventede sig sin førstefødte. Trine var blot to en halv måned henne i sin graviditet, og det var ikke helt efter planen, at det skulle have været ude i offentligheden allerede. Der var ikke gået et år, siden Ebbe Sand blev helbredt for testikel-kræft efter en vellykket operation, og nyheden om, at Danmarks bedste fodboldspiller nu ventede sit første barn med sin kone blev naturligvis slået meget stort op.
Job-mæssigt er tingene også ved at tage form for Ebbe Sand. For den tidligere Bundesliga-topscorer og manden bag 22 mål i 66 landskampe er langt inde i konkrete samtaler med Silkeborg IF om et job i den jyske SAS Liga-klub.
– Jeg er løbende i kontakt med Silkeborg, og vi taler om et overordnet job indenfor klubbens talentarbejde. Det skal være noget omkring ledelse, hvor jeg skal være med til at træffe beslutninger indenfor det sportslige område og være med i klubbens sportslige ledelse. Allerede da Morten Bruun var i klubben og inden jeg forlængede min aftale med Schalke for endnu en sæson, startede kontakten, og det ville være både nærliggende og fint for mig, hvis vi kunne blive enige, forklarer Ebbe Sand.
Egentlig er der ikke noget naturligt tilhørsforhold til Silkeborg, men alligevel har Ebbe Sand valgt, at det er her, fremtiden efter karrieren skal ligge.
– Jeg kommer jo fra Hadsund, og der bor en del af min familie stadig. Men der er ikke de store muligheder i Hadsund, og måske er byen også for lille. Ved at vælge Silkeborg, som ligger i et dejligt område, har vi kort afstand til familien, det er en by med et godt erhvervsliv, og har vi lyst til at smutte en tur til et større sted, ligger Århus lige i nærheden, forklarer Ebbe Sand om valget af fremtidig bopæl.
– Desuden bor én af mine bedste venner også i Silkeborg, (barndomskammeraten Per Hansen – red), og det er rart at han er der, når man kommer som nytilflytter. Thomas Andie, som er en anden god ven, bor også i nærheden, det er vigtigt at kende nogen, at holde ved de rigtige venner. Derfor var det også vigtigt for os, at vores fremtidige hjem blev i Jylland. Det er her, vi har vores venner og vores familie. Jeg kunne sikkert sagtens have fundet ud af noget med Per Bjerregaard og Brøndby, og Schalke har også tilbudt mig, at vi kunne finde ud af noget. Men så ville vi stadig have den store afstand til dem derhjemme i Jylland. Og det var hverken jeg eller Trine interesseret i, fortæller Ebbe Sand.
Ebbe Sand er afklaret med at slå stregen i sandet næste sommer. Følelsen i maven er rigtig. Men han lægger heller ikke skjul på, at det bliver en svær afsked. Igennem de syv år, han til sommer har opholdt sig i Gelsenkirchen, er han nærmest vokset sammen med Schalke 04 og blevet et symbol på den særlige Schalke-ånd, der hviler over minearbejder-klubben.
– Det bliver da vemodigt, for klubben har fyldt meget i mit liv, og det har været nogle intense år. Jeg betragter det som en stor cadeaux, at klubben har tilbudt at jeg kan blive i en eller anden funktion efter afslutningen på min aktive karriere. Så på den måde bliver det svært. Men jeg regner da også med, at kontakten til klubben bliver holdt ved lige. Det vil være oplagt – også i forhold til et job som sportslig leder i en dansk klub, siger Ebbe Sand.
Og Ebbe Sand fortryder ikke, at han koncentrerede sin udlands-karriere om én klub. Tilbuddene fra andre klubber har været der, specielt i den succesrige 2000/01-sæson, hvor Schalke blev snydt på målstregen for mesterskabet af Bayern München, men vandt pokalfinalen som plaster på såret, og hvor Sand blev topscorer i Bundesligaen med 22 mål og kåret som årets spiller.
Tiden i Schalke har ikke bare gjort ham økonomisk uafhængig resten af livet. Da han forlængede sin kontrakt med Schalke i januar 2001 blev han én af de bedst betalte spillere i tysk fodbold med en anslået årsløn på 23 millioner kroner. De syv år i Schalke har også gjort ham til en levende legende i den traditionsrige Ruhr-klub.
– I bund og grund er jeg blevet i Schalke, fordi jeg har kunnet lide at være her. Det hele har passet sammen. Familien har haft det godt, og sportsligt har Schalke været en perfekt klub for mig. De har haft ambitioner, og jeg har været med gennem en utrolig spændende opbygning. Da jeg kom til Schalke spillede klubben stadig på det gamle Park Stadion, og trænings-anlægget var slidt og gammelt. I dag står der ét at Europas mest moderne stadions, trænings-anlægget er blevet renoveret, så det i dag er top-moderne, og om få måneder står helt nye faciliteter klar for spillertruppen i et nyt byggeri ved siden af anlægget. Og så er der ikke mindst sket meget med holdet. Efter min første sæson i klubben kom der økonomi til sportsligt at satse. Der kom spillere som Mpenza og Andreas Möller, og vi fik bygget et stærkt hold op. I min første sæson var der 40-45.000 tilskuere til vores kampe. I dag er der udsolgt hver eneste gang, 61.500 tilskuere.
– Når jeg kigger tilbage er det bestemt noget, jeg er stolt af at have været med til.
Ebbe Sand kigger på uret og undskylder. Dagens træning kalder.
Han rejser sig og går mod omklædningsrummene på den modsatte side af træningsbanen.
Der er stadig kampe at spille og mål at score. Han drømmer om at slutte med et mesterskab, og spille en rolle til sidste fløjt.
Ebbe Sand er på vej over på den anden side.
Tiden efter karrieren.
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
TOPNYHED
Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
TOPNYHED
‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget
TOPNYHED
Øv! Nedtur for Aral Simsir
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
TOPNYHED
– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!
EKSKLUSIVT
Peter Løvenkrands scorer flot aftale
NYHEDER
Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant
NYHEDER
– Han tog mig på røven!
TOPNYHED
Riemer: Usikkert om Højlund starter inde
MEDIE
Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
EKSKLUSIVT
Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’
Forventer friske danskere efter fiasko
BIZART
Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal
MEDIE
Vil købe dansk landsholdsbobler
NYHEDER
Åge Hareide er alvorligt syg
NYHEDER
Skotsk nedtur: Stjerne misser braget mod Danmark
Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode
TOPNYHED
Bendtner udpeger kæmpe dansk problem
EKSKLUSIVT
Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’
TOPNYHED
Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter
TOPNYHED
Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber
MEDIE
Pione Sisto på vej væk?
MEDIE
Medier fælder dom over Michael Gregoritsch
EKSKLUSIVT
‘FCK gik over budget i transfervinduet’
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
NYHEDER
Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob
EKSKLUSIVT
I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark
EKSKLUSIVT
Ståle Solbakkens danske hjælper: ‘Helt fantastisk’
TOPNYHED
Viralt mod FCK: ‘Det gik amok – en eksplosion’
NYHEDER
– Jeg var mega ked af det
Gravesen tordner: ‘Dumper på det groveste’
NYHEDER
Godt nyt for Riemer – profiler træner med igen
TOPNYHED
Riemer afviser: Det vil være panikagtigt
Erling Haaland forventer kæmpe norsk fest
DAGENS SPILFORSLAG
Stor mundfuld for lille Malta
TOPNYHED
Vildt: Norge ydmyger Italien og er VM-klar
EKSKLUSIVT
Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg
NYHEDER
Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson
NYHEDER