Saudi-Arabien udskød tyrkisk storkamp

Det var "irrelevante slogans", der gjorde, at den tyrkiske Super Cup-finale blev udskudt i Saudi-Arabien.



Saudi-Arabien oplyser natten til lørdag, at det var "irrelevante slogans", som gjorde, at den tyrkiske Super Cup-finale mellem Galatasaray og Fenerbahce blev udskudt i landets hovedstad, Riyadh.

Det fremgår ifølge nyhedsbureauet Reuters af en udtalelse på en statslig saudiarabisk fjernsynskanal.

Her lyder det, at man fra Saudi-Arabiens side glædede sig til at afholde finalen i overensstemmelse med reglerne om, at man ikke må fremsætte eksempelvis slogans, som er uden for sportens relevans.

Det var således også blevet drøftet på forhånd med Det Tyrkiske Fodboldforbund (TFF), lyder det videre.

– Det er ærgerligt at de to hold på trods af den aftale ikke holdt sig til det, som er var blevet aftalt, hvilket førte til at kampen ikke blev afholdt, lyder det på saudiarabisk fjernsyn.

Galatasaray og Fenerbahce havde aftalt i fællesskab at markere Tyrkiets 100-års jubilæum som republik og dennes første præsident, Mustafa Kemal Atatürk.

Det skulle være sket med blandt andet opvarmningstrøjer med Atatürks ansigt og bannere på tribunerne.

Kemal Atatürk er kendt som landsfader for det moderne Tyrkiet. Han indførte det latinske alfabet, afskaffede landets kalifat og begyndte i stedet at indføre sekulær lovgivning baseret på samtidens europæiske demokratier.

Saudi-Arabien har kun omtalt "slogans, som ligger uden for sportens sfære" og altså ikke specifikt hyldesten af Mustafa Kemal Atatürk som årsagen til, at kampen er blevet udskudt.

Det er endnu ikke blevet oplyst, hvornår kampen kan blive afviklet.

Den tyrkiske Super Cup blev i 2021 afviklet i Qatar, og Tyskland var vært for opgøret mellem mesteren og pokalvinderen fra 2006 til 2008. Ellers er den blevet afholdt i Tyrkiet.

Det er i tiden op til kampen blevet mødt af kritik fra begge klubber, fans og fra flere andre fronter, at man netop i jubilæumsåret valgte at rykke kampen til udlandet.

TFF har forklaret sig med, at det vil genere større indtægter via nye sponsorer og samarbejdspartnere, at man spillede kampen i Saudi-Arabien.

/ritzau/





Nu er han gratis – på vej til OB?

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Rystet over kæmpe nedsmeltning

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Viborg-boss afviser norsk storklub

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Afsløring: Stor interesse for Sønderjyske-profil

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

FC København-handling går verden rundt 

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

AGF – FC København

FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’

Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Danske klubber vil have ham

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6