Schmeichel i fare? Nice flirter med stjernemålmænd

Danskerens fremtid i OGC Nice kan være usikker.



Kasper Schmeichel har haft et tumultarisk ophold på den franske sydkyst, og det kan snart få sin ende. 

Danskeren startede skidt i OGC Nice, men fandt sig stille roligt til rette i løbet af sæsonen, særligt under Didier Digard, der blev ansat i januar.

Den danske landsholdskeeper har dog været i et uvejr for nylig. Den franske avis L'Équipe kunne berette, at flere af Schmeichels holdkammerater var gået til ledelsen med utilfredshed over den frihed, som danskeren fik i den franske klub. 

Nu tyder noget på, at hans holdkammerater snart kan ånde lettet op, da Nice er på udkig efter en ny mand mellem stængerne. 

Det er i hvert fald meldingen fra det franske medie Sport.fr, der beretter, at Nice jagter Chelsea-keeperen Edouard Mendy. 

Den senegalesiske målvogter er ikke længere førstevalget på Stamford Bridge, og Didier Digard øjner således muligheden for at hente den fransksprogede målmand til klubben. 

Også landsholdsmålman Hugo Lloris kan være på vej til det sydfranske.

Målmanden blev hædret ved klubbens seneste hjemmebanekamp, og blev i den forbindelse spurgt ind til en mulig retur. 

Den franske landsholdslegende fik sin fodboldopdragelse i klubben og kunne ikke afvise et muligt skifte ved lejligheden.

– Jeg er som bekendt meget tæt knyttet til byen Nice. Det demonstrerer jeg gennem forskellige projekter uden for fodbold. Hvad angår fodbolden, kan jeg sige noget konkret lige nu. Klubben skal også lige afslutte sæsonen, sagde han ifølge RMCSport. 

Lloris har i en lang periode spillet over for Kasper Schmeichel i Premier League, hvilket franskmanden også nævner.

– Der er i forvejen to meget gode målmænd i klubben, hvoraf den ene er min gode ven, som jeg har gnubbet skuldre med i England, Kasper Schmeichel. Det er derfor svært for mig at tale om emner som dette. Men endnu en gang vil jeg gerne udtrykke min store tilknytning til denne klub og denne by, fortæller han. 

Kasper Schmeichel har to år tilbage på kontrakten, men noget tyder på, at danskeren kunne smutte før tid. Han har blandt andet været rygtet tilbage til sin gamle klub Leicester, der netop er rykket ned i Englands andenbedste række.



City-ejer sælger klub

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Raser over dansk stjerne

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

‘Den værste transfer nogensinde’

Det har taget røven på Steve Cooper

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

– Han har været en decideret atombombe

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Her er planen for januars transfervindue

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Brøndby-stjerne med stor donation

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Klart ønske fra Ruben Amorim

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Det er til dumpekarakter

Benhård transfermelding

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Magisk aften for FC København-stjerne

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

AFCON inviterer til gratis fodbold

Eriksen med kontant udmelding

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Målfattigt lokalderby i Afrika