Sender advarsel til Neymar og andre stjerner

Neymar vil gerne til MLS en dag, men det er ikke sikkert, at MLS vil have ham til den tid. Det fastslår ligaens boss.



For år tilbage var den amerikanske liga, MLS, hjemsted for et hav af aldrende stjerner, og i dag hører man fortsat rygter om, at stjernespillere vil rykke over Atlanten til slut i karrieren.

Senest har Neymar erkendt i podcasten ‘Fenômenos’, at han i hvert fald vil spille “minimum én sæson” i den amerikanske liga, inden han stopper karrieren. Tidligere har Lionel Messi og James Rodriguez også været sat i forbindelse med ligaen.

Men de skal ikke regne med, at MLS er en pensionistliga, som de kan komme til uden videre. Det fastslår Don Garber, der er chefen i MLS.

– Vi behøver ikke at hente en spiller med et stort navn i slutningen af deres karriere, fordi de har besluttet sig for, at de vil trække sig tilbage i MLS, siger Don Garber ifølge Yahoo Sports og fortsætter:

– Vi ønsker, at vores historie skal handle om unge spillere, der kommer her på de tidligste stadier eller i prime af deres karriere og gør vores liga til deres foretrukne liga.

Neymar, 30 år, spiller i dag for Paris Saint-Germain, hvor han fortsat har kontrakt frem til sommeren 2025. Den kontrakt, fastslår Neymar desuden i podcasten ‘Fenômenos’, har han tænkt sig at fuldføre, så han tidligst kan komme til MLS om et par år. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Transferbombe på vej

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldes tæt på storklub

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Sydafrika – Canada

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

De vil have Gaaei – her er prisen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Markant ændring i Silkeborg

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

FC København jagter Romane Amane

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

De forbereder et bud på Roony Bardghji