Serieklub: Brøndbys fans kan være en håndfuld

Aalborg Freja er i tvivl, om klubben kan spille pokalkampen mod Brøndby IF på hjemmebane. Det er både et spørgsmål om sikkerheden og belysning.



Der venter serie 1-klubben Aalborg Freja en stor oplevelse, når holdet skal møde Brøndby IF’s danske mestre i pokalturneringen. Freja ved dog endnu ikke, om klubben kan afvikle kampen på sin normale hjemmebane, siger formanden til Nordjyske.

Serie 1-stadionet Freja Park er ikke gearet til at tage imod så mange medrejsende tilskuere, som Brøndby formentlig vil sende. Så selv om Freja allerhelst vil spille på hjemmebane, skal formanden have afklaret sikkerheden.

– Vi må også erkende, at det kan blive en udfordring ift. at skulle hegne banen ind og have styr på sikkerheden. Vi ved jo, at Brøndbys fans kan være en håndfuld, så vi er nødt til først at gå i dialog både med politiet og DBU, siger bestyrelsesformand Jan Michael Daucke til Nordjyske.

Derudover kan der være udfordringer med at få råd til at sætte et lysanlæg op, hvis kampen skal tv-transmitteres.

En oplagt løsning, hvis Aalborg Freja ikke kan afvikle kampe på sin normale hjemmebane, er at leje Aalborg Portland Park, hvor AaB spiller sine hjemmekampe. Byens store stadion ligger kun et langt udspark fra Frejas anlæg i Aalborgs vestby. Den slags er dog dyrt.

Heldigvis for Aalborg Freja får klubben en skilling, fordi den er den serieklub, der er nået længst i pokalturneringen.





LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Interessant melding om VM-profil

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Dame N’Doye scorer nyt job



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Tordner mod VM-træner

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Poulsen er Årets Træner – her er top 3



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Holland – Sverige

Superliga-boss med spændende transfermelding

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Vil smadre transferrekord

Tyskland – Elfenbenskysten

Vigtigt nyt for ‘AC’

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Viaplay med stor AGF-nyhed



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

Neestrup og co. vil have Barca-spiller