Serieklub: Brøndbys fans kan være en håndfuld

Aalborg Freja er i tvivl, om klubben kan spille pokalkampen mod Brøndby IF på hjemmebane. Det er både et spørgsmål om sikkerheden og belysning.



Der venter serie 1-klubben Aalborg Freja en stor oplevelse, når holdet skal møde Brøndby IF’s danske mestre i pokalturneringen. Freja ved dog endnu ikke, om klubben kan afvikle kampen på sin normale hjemmebane, siger formanden til Nordjyske.

Serie 1-stadionet Freja Park er ikke gearet til at tage imod så mange medrejsende tilskuere, som Brøndby formentlig vil sende. Så selv om Freja allerhelst vil spille på hjemmebane, skal formanden have afklaret sikkerheden.

– Vi må også erkende, at det kan blive en udfordring ift. at skulle hegne banen ind og have styr på sikkerheden. Vi ved jo, at Brøndbys fans kan være en håndfuld, så vi er nødt til først at gå i dialog både med politiet og DBU, siger bestyrelsesformand Jan Michael Daucke til Nordjyske.

Derudover kan der være udfordringer med at få råd til at sætte et lysanlæg op, hvis kampen skal tv-transmitteres.

En oplagt løsning, hvis Aalborg Freja ikke kan afvikle kampe på sin normale hjemmebane, er at leje Aalborg Portland Park, hvor AaB spiller sine hjemmekampe. Byens store stadion ligger kun et langt udspark fra Frejas anlæg i Aalborgs vestby. Den slags er dog dyrt.

Heldigvis for Aalborg Freja får klubben en skilling, fordi den er den serieklub, der er nået længst i pokalturneringen.





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

AGF – FC Midtjylland

FC København – Vejle Boldklub

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Stort flop i England – hent Elias Jelert



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Silkeborg IF – Randers FC

I kødet på Dolberg: En logisk beslutning



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Sønderjyske – Brøndby IF

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Han er færdig i Brøndby

Sprudler i MLS

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

FC Fredericia – OB

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

Oddset styrtdykker

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Viborg FF – FC Nordsjælland

En voldsom ulighed



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Sender stikpille til FC København-flop

Bayern München laver vildt comeback

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i