Serieklub: Brøndbys fans kan være en håndfuld

Aalborg Freja er i tvivl, om klubben kan spille pokalkampen mod Brøndby IF på hjemmebane. Det er både et spørgsmål om sikkerheden og belysning.



Der venter serie 1-klubben Aalborg Freja en stor oplevelse, når holdet skal møde Brøndby IF’s danske mestre i pokalturneringen. Freja ved dog endnu ikke, om klubben kan afvikle kampen på sin normale hjemmebane, siger formanden til Nordjyske.

Serie 1-stadionet Freja Park er ikke gearet til at tage imod så mange medrejsende tilskuere, som Brøndby formentlig vil sende. Så selv om Freja allerhelst vil spille på hjemmebane, skal formanden have afklaret sikkerheden.

– Vi må også erkende, at det kan blive en udfordring ift. at skulle hegne banen ind og have styr på sikkerheden. Vi ved jo, at Brøndbys fans kan være en håndfuld, så vi er nødt til først at gå i dialog både med politiet og DBU, siger bestyrelsesformand Jan Michael Daucke til Nordjyske.

Derudover kan der være udfordringer med at få råd til at sætte et lysanlæg op, hvis kampen skal tv-transmitteres.

En oplagt løsning, hvis Aalborg Freja ikke kan afvikle kampe på sin normale hjemmebane, er at leje Aalborg Portland Park, hvor AaB spiller sine hjemmekampe. Byens store stadion ligger kun et langt udspark fra Frejas anlæg i Aalborgs vestby. Den slags er dog dyrt.

Heldigvis for Aalborg Freja får klubben en skilling, fordi den er den serieklub, der er nået længst i pokalturneringen.







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Her er FC Københavns vej i Europa

FC København kan få Jens Stage-millioner

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kommer med frækt bud på dansk mester

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

José Mourinho vil have dansk stjerne

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

AGF kan ende med millionregning, men…

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Liverpool – Brentford

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’