Denne sommer har der formentlig siddet nogle fodboldledere i det nordlige Odense og ranket ryggen. Danmarksserieklubben Næsby BK kunne således se to af dens tidligere spillere skifte til Serie A for anselige millionbeløb.
FC Nordsjælland solgte Nikolai “Futte” Baden Frederiksen til Juventus, og Rosenborg solgte Jacob Rasmussen til Empoli, hvilket angiveligt indbragte de to klubber henholdsvis 7,5 millioner og et sted mellem 11 og 15 millioner kroner.
Nogle af de penge falder af til Næsby som følge af reglerne om de såkaldte uddannelsespenge. Det er ikke alverden, men alligevel gode penge at få, lyder det fra klubbens sportschef, Jonas Melchior Hansen.
– Det falder på et knastørt sted, kan jeg sige.
Næsby rykkede efter sidste sæson fra 2. division til danmarksserien, og så kan selv det, der for Serie A-klubber er håndører, lune gevaldigt. Ifølge tipsbladet.dk’s udregninger skal der falde omkring 200.000 kroner af for de to U-landsholdsspillere.
– Ja, det er rigtigt sjusset. Det er noget i det leje der. Vi har også en lille sjat til gode hos Rosenborg, siger sportschefen.
Pengene er dog ikke landet i Næsby endnu, og det har i det hele taget været en omstændelig proces at få dem ud af de store italienske klubber.
– Vi er ikke en klub, der er gearet til at kontakte Juventus og Empoli, så det har taget lang tid for os at finde ud af, hvilken vej man skulle gå, og så er vi blevet hjulpet af Nordsjælland i forhold til “Futte”, og OB har hjulpet os i forhold til Jacob. Jeg har ikke lige speed-dial på Pavel Nedved (næstformand i Juventus, red.), griner Jonas Melchior Hansen.
– Det er åbenbart ikke tabeller og skemaer, der er nemt forståelige og lige til at køre i, men der er ved at være styr på det. Vi har ikke fået pengene endnu, men der er kontakt til klubberne, og min fornemmelse er ikke, at der er nogle, der ikke vil betale. Men man skal da nok gøre dem opmærksomme på, at de skal betale.
Reglerne for uddannelsespenge er ikke helt lige til, men kort fortalt får en klub flere penge, desto længere tid spilleren har tilbragt i den fra hans 12. til hans 23. leveår. Pengene udbetales, hver gang en spiller skifter klub til et nyt land.
Det er eksempelvis årsagen til, at den tidligere landsholdsanfører Christian Poulsen gennem sin karriere indbragte Holbæk B&I og Asnæs Boldklub “langt over 10 millioner kroner” ifølge Politiken.
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
MEDIE
631 millioner kroner
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
Langer ud efter trænerlegende
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
NYHEDER
Schmedes afslører detaljer om tilbud
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
Dansk træner storroses
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
HELT VILDT
