– Simon Adingra er et fund for de penge

FC Nordsjælland scorede kassen på Simon Adingra, men han kommer til at være alle pengene værd ifølge den engelske fodboldekspert.



FC Nordsjælland lykkedes endnu en gang med at sælge et af deres store talenter til udlandet for en stor pose penge.

I sidste uge blev Simon Adingra således tilknyttet en lang liste af navne som Andreas Skov Olsen, Mikkel Damsgaard og Kamaldeen Sulemana, der er blevet sendt afsted for store millionbeløb.

Over 50 millioner kroner menes det, at Brighton har betalt for Simon Adingra, der med al sandsynlighed bliver udlejet til Royal Union SG i den kommende sæson.

Selvom 50 millioner kroner er mange penge, så tror den engelske fodboldekspert, Henry Nicholls, der har kastet sin kærlighed over dansk fodbold, at pengene er godt givet ud.

– Det er svært at finde en bedre manager end Graham Potter til at udvikle en spiller som ham, så jeg tror, at hvis han får tid til at udvikle sig, så bliver han en fantastisk spiller. For de penge er han et fund, siger Henry Nicholls til BBC Radio.

Simon Adingra viste i løbet af denne sæson prøver på sit store talent, hvor han scorede ni mål i 31 kampe i Superligaen.

Det kan vise sig at være klogt, som Henry Nicholls siger det, at Brighton valgte at hente ham nu, da endnu et år med en fortsat positiv formkurve ville kunne have bragt hans pris yderligere i vejret.

Fremover tyder meget dog på, at han skal spille for vicemestrene i Belgien Royal Union SG. Han bliver formentlig ikke holdkammerater med danske Casper Nielsen, der er igang med at tvinge et skifte væk fra klubben igennem. Læs det HER.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

TransferLIVE: Drømmer om vild genforening

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jagter tidligere AGF’er

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Bekræfter kæmpebud

Storklubber står i kø for Roony Bardghji



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Fatter intet af Brøndby-bombe

Overraskende skifte lurer

Grønbæk hylder dansker

Politi bruger tåregas mod demonstranter før VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Trist: Marios Oikonomou er død

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

– Neestrup kan blive næste landstræner

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Superliga-stjerne udtaget til VM



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’