– Simon Adingra er et fund for de penge

FC Nordsjælland scorede kassen på Simon Adingra, men han kommer til at være alle pengene værd ifølge den engelske fodboldekspert.



FC Nordsjælland lykkedes endnu en gang med at sælge et af deres store talenter til udlandet for en stor pose penge.

I sidste uge blev Simon Adingra således tilknyttet en lang liste af navne som Andreas Skov Olsen, Mikkel Damsgaard og Kamaldeen Sulemana, der er blevet sendt afsted for store millionbeløb.

Over 50 millioner kroner menes det, at Brighton har betalt for Simon Adingra, der med al sandsynlighed bliver udlejet til Royal Union SG i den kommende sæson.

Selvom 50 millioner kroner er mange penge, så tror den engelske fodboldekspert, Henry Nicholls, der har kastet sin kærlighed over dansk fodbold, at pengene er godt givet ud.

– Det er svært at finde en bedre manager end Graham Potter til at udvikle en spiller som ham, så jeg tror, at hvis han får tid til at udvikle sig, så bliver han en fantastisk spiller. For de penge er han et fund, siger Henry Nicholls til BBC Radio.

Simon Adingra viste i løbet af denne sæson prøver på sit store talent, hvor han scorede ni mål i 31 kampe i Superligaen.

Det kan vise sig at være klogt, som Henry Nicholls siger det, at Brighton valgte at hente ham nu, da endnu et år med en fortsat positiv formkurve ville kunne have bragt hans pris yderligere i vejret.

Fremover tyder meget dog på, at han skal spille for vicemestrene i Belgien Royal Union SG. Han bliver formentlig ikke holdkammerater med danske Casper Nielsen, der er igang med at tvinge et skifte væk fra klubben igennem. Læs det HER.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







mass_sise LIVE

TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Han bestemmer det hele

Forventer rekord i Superliga-klub

‘Horsens var et helvede’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Smadrer transferrekord

Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

– Han har en “grim” side

Brøndby tæt på ny forstærkning

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

‘Sort uheld’ i Viborg

Thomas Frank: De vinder VM

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Spændende transfermelding om Maxsø

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Dansk klub har lagt hele strategien om

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Er han løsningen i AGF?