– Simon Adingra er et fund for de penge

FC Nordsjælland scorede kassen på Simon Adingra, men han kommer til at være alle pengene værd ifølge den engelske fodboldekspert.



FC Nordsjælland lykkedes endnu en gang med at sælge et af deres store talenter til udlandet for en stor pose penge.

I sidste uge blev Simon Adingra således tilknyttet en lang liste af navne som Andreas Skov Olsen, Mikkel Damsgaard og Kamaldeen Sulemana, der er blevet sendt afsted for store millionbeløb.

Over 50 millioner kroner menes det, at Brighton har betalt for Simon Adingra, der med al sandsynlighed bliver udlejet til Royal Union SG i den kommende sæson.

Selvom 50 millioner kroner er mange penge, så tror den engelske fodboldekspert, Henry Nicholls, der har kastet sin kærlighed over dansk fodbold, at pengene er godt givet ud.

– Det er svært at finde en bedre manager end Graham Potter til at udvikle en spiller som ham, så jeg tror, at hvis han får tid til at udvikle sig, så bliver han en fantastisk spiller. For de penge er han et fund, siger Henry Nicholls til BBC Radio.

Simon Adingra viste i løbet af denne sæson prøver på sit store talent, hvor han scorede ni mål i 31 kampe i Superligaen.

Det kan vise sig at være klogt, som Henry Nicholls siger det, at Brighton valgte at hente ham nu, da endnu et år med en fortsat positiv formkurve ville kunne have bragt hans pris yderligere i vejret.

Fremover tyder meget dog på, at han skal spille for vicemestrene i Belgien Royal Union SG. Han bliver formentlig ikke holdkammerater med danske Casper Nielsen, der er igang med at tvinge et skifte væk fra klubben igennem. Læs det HER.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

José Mourinho vil have dansk stjerne

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

UEFA med vild ændring

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Bayern – Stuttgart

Sats på disse ni spillere, FCK!

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

FC København revser Brøndby: Under al kritik!

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

Tiden er ved at rinde ud