Mange husker sikkert VM-finalen mellem Argentina og Frankrig, hvor Emiliano Martínez først reddede en kæmpe fransk chance helt til sidst og derefter vandt VM-titlen med holdkammeraterne i straffesparkkonkurrencen.
Efter opgøret lavede den argentinske målmand en noget vulgær gestus med trofæet, der gik verden rundt, og det havde man ikke glemt i Frankrig, da Emiliano Martínez mandag aften vandt målmandskåringen ved Ballon d'Or-showet i Paris.
Martínez blev buhet af på scenen, og man kan godt tillade sig at tolke, at den beslutning ikke var populær i den franske hovedstad.
– Vis noget respekt, sagde aftenens medvært Didier Drogba ved overrækkelsen, hvor klippet med den franske sidste-sekunds-afbrænder i VM-finalen blev afspillet.
Tipsbladets redaktør og kommentator Troels Bager Thøgersen stemte ud over til Ballon d'Or-kåringen også i målmandskåringen, og han havde ikke rangeret Argentinas VM-vindende målmand øverst.
– Emiliano Martínez har stået flot for Argentina og for Aston Villa, men jeg er ikke enig i, at han skulle vinde, siger Troels Bager Thøgersen.
– Jeg havde Martínez blandt de tre, jeg stemte på, men jeg foretrak Ederson og Courtois i den rækkefølge foran argentineren. For mig er de mere komplette målmand, hvilket de også har vist i forgangne sæson, som vi skulle vurdere ud fra.
– Jeg synes, det er lidt overdrevet at buhe af manden ved et prisshow, han har jo ikke gjort nogen noget ondt. Men fair nok, vi har alle forskellige grænser, siger Troels Bager Thøgersen.
Det samlede stemmetal for alle kåringerne kommer efter planen senere på ugen i magasinet France Football.
LIVE
LIVE: Deler ‘beviset på offside’ i derby
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
Giver transferopdatering
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
STORT INTERVIEW
Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
Cristiano Ronaldo i optur
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
OPTAKT
Brighton – Manchester United
FANKLUBBEN