Mange husker sikkert VM-finalen mellem Argentina og Frankrig, hvor Emiliano Martínez først reddede en kæmpe fransk chance helt til sidst og derefter vandt VM-titlen med holdkammeraterne i straffesparkkonkurrencen.
Efter opgøret lavede den argentinske målmand en noget vulgær gestus med trofæet, der gik verden rundt, og det havde man ikke glemt i Frankrig, da Emiliano Martínez mandag aften vandt målmandskåringen ved Ballon d'Or-showet i Paris.
Martínez blev buhet af på scenen, og man kan godt tillade sig at tolke, at den beslutning ikke var populær i den franske hovedstad.
– Vis noget respekt, sagde aftenens medvært Didier Drogba ved overrækkelsen, hvor klippet med den franske sidste-sekunds-afbrænder i VM-finalen blev afspillet.
Tipsbladets redaktør og kommentator Troels Bager Thøgersen stemte ud over til Ballon d'Or-kåringen også i målmandskåringen, og han havde ikke rangeret Argentinas VM-vindende målmand øverst.
– Emiliano Martínez har stået flot for Argentina og for Aston Villa, men jeg er ikke enig i, at han skulle vinde, siger Troels Bager Thøgersen.
– Jeg havde Martínez blandt de tre, jeg stemte på, men jeg foretrak Ederson og Courtois i den rækkefølge foran argentineren. For mig er de mere komplette målmand, hvilket de også har vist i forgangne sæson, som vi skulle vurdere ud fra.
– Jeg synes, det er lidt overdrevet at buhe af manden ved et prisshow, han har jo ikke gjort nogen noget ondt. Men fair nok, vi har alle forskellige grænser, siger Troels Bager Thøgersen.
Det samlede stemmetal for alle kåringerne kommer efter planen senere på ugen i magasinet France Football.
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Klar til at gå shopamok
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
MEDIE
Storklub jagter to danskere
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
TOPNYHED
Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
NYHEDER
Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
TOPNYHED