Skandale ved prisshow: Tipsbladet uenig i kåring

Emiliano Martínez fra Argentina og Aston Villa blev kåret til årets målmand i verden og buhet i salen under mandag aftens Ballon d'Or-kåring.



Mange husker sikkert VM-finalen mellem Argentina og Frankrig, hvor Emiliano Martínez først reddede en kæmpe fransk chance helt til sidst og derefter vandt VM-titlen med holdkammeraterne i straffesparkkonkurrencen.

Efter opgøret lavede den argentinske målmand en noget vulgær gestus med trofæet, der gik verden rundt, og det havde man ikke glemt i Frankrig, da Emiliano Martínez mandag aften vandt målmandskåringen ved Ballon d'Or-showet i Paris.

Martínez blev buhet af på scenen, og man kan godt tillade sig at tolke, at den beslutning ikke var populær i den franske hovedstad.

– Vis noget respekt, sagde aftenens medvært Didier Drogba ved overrækkelsen, hvor klippet med den franske sidste-sekunds-afbrænder i VM-finalen blev afspillet.

Tipsbladets redaktør og kommentator Troels Bager Thøgersen stemte ud over til Ballon d'Or-kåringen også i målmandskåringen, og han havde ikke rangeret Argentinas VM-vindende målmand øverst. 

– Emiliano Martínez har stået flot for Argentina og for Aston Villa, men jeg er ikke enig i, at han skulle vinde, siger Troels Bager Thøgersen.

– Jeg havde Martínez blandt de tre, jeg stemte på, men jeg foretrak Ederson og Courtois i den rækkefølge foran argentineren. For mig er de mere komplette målmand, hvilket de også har vist i forgangne sæson, som vi skulle vurdere ud fra.

– Jeg synes, det er lidt overdrevet at buhe af manden ved et prisshow, han har jo ikke gjort nogen noget ondt. Men fair nok, vi har alle forskellige grænser, siger Troels Bager Thøgersen.

Det samlede stemmetal for alle kåringerne kommer efter planen senere på ugen i magasinet France Football.






Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares




LIVE

LIVE: Brøndby jagter dansk træner

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Stor melding om Andreas Christensens fremtid



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

FC København kan få Jens Stage-millioner

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Stor klub bekræfter interesse for dansker



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Her er FC Københavns vej i Europa

Brøndby fyrer Steve Cooper

Kommer med frækt bud på dansk mester

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Haaland til Guardiola: Vil savne “Pep talks”

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Dommerekspert: Glem det, FCK!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Liverpool – Brentford

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby