Skandale ved prisshow: Tipsbladet uenig i kåring

Emiliano Martínez fra Argentina og Aston Villa blev kåret til årets målmand i verden og buhet i salen under mandag aftens Ballon d'Or-kåring.



Mange husker sikkert VM-finalen mellem Argentina og Frankrig, hvor Emiliano Martínez først reddede en kæmpe fransk chance helt til sidst og derefter vandt VM-titlen med holdkammeraterne i straffesparkkonkurrencen.

Efter opgøret lavede den argentinske målmand en noget vulgær gestus med trofæet, der gik verden rundt, og det havde man ikke glemt i Frankrig, da Emiliano Martínez mandag aften vandt målmandskåringen ved Ballon d'Or-showet i Paris.

Martínez blev buhet af på scenen, og man kan godt tillade sig at tolke, at den beslutning ikke var populær i den franske hovedstad.

– Vis noget respekt, sagde aftenens medvært Didier Drogba ved overrækkelsen, hvor klippet med den franske sidste-sekunds-afbrænder i VM-finalen blev afspillet.

Tipsbladets redaktør og kommentator Troels Bager Thøgersen stemte ud over til Ballon d'Or-kåringen også i målmandskåringen, og han havde ikke rangeret Argentinas VM-vindende målmand øverst. 

– Emiliano Martínez har stået flot for Argentina og for Aston Villa, men jeg er ikke enig i, at han skulle vinde, siger Troels Bager Thøgersen.

– Jeg havde Martínez blandt de tre, jeg stemte på, men jeg foretrak Ederson og Courtois i den rækkefølge foran argentineren. For mig er de mere komplette målmand, hvilket de også har vist i forgangne sæson, som vi skulle vurdere ud fra.

– Jeg synes, det er lidt overdrevet at buhe af manden ved et prisshow, han har jo ikke gjort nogen noget ondt. Men fair nok, vi har alle forskellige grænser, siger Troels Bager Thøgersen.

Det samlede stemmetal for alle kåringerne kommer efter planen senere på ugen i magasinet France Football.





TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending




LIVE

VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Her kan du se Norge mod Senegal

Til lægetjek i Superliga-klub

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

– Derfor fyrer vi Thomasberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Frederiksen renser ud

FCK går på rov i Viborg

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Lurer på Superliga-stjerne

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Melder dansk stortalent transferklar

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Derfor trækker stor dansk transfer ud

Jordan – Algeriet

FC Københavns talenter gør rent bord

Et skridt tættere Englands største stadion

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

England – Ghana

Colombia – DR Congo

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

Rekord-Messi sparker Argentina videre

Panama – Kroatien



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Historisk Messi rykker forbi Klose

Conrad Harder får argentinsk chef