Der var godt nok ikke et dansk hold i aktion i hverken Europa League eller Conference League torsdag aften, men alligevel var det en skidt aften for dansk fodbold.
I hvert fald når man kigger på UEFA’s koefficientliste.
På koefficientlisten rykkede både Norge, Israel og Grækenland tættere på med torsdagens resultater, i og med at Molde og Olympiakos vandt sine kampe, mens Maccabi Haifa spillede uafgjort og gik videre mod Gent i Conference League.
Både israelske Maccabi Tel Aviv og græske PAOK er desuden også videre i Conference League.
Det kunne have været endnu værre for Danmark, hvis Bodø/Glimt havde vundet over Ajax, men den norske mesterklub røg ud.
Norge er tæt på at overhale
Danmark er aktuelt nummer 14 på koefficientlisten med 31.450 point – noget, der ikke mindst skyldes FC Københavns og FC Nordsjællands resultater i Europa i denne sæson, hvor der er blevet hentet 8.500 point.
Men da “løverne” skal gæste Manchester City i næste uge, er det svært at se Danmark hive flere point hjem i den indeværende sæson. Manchester City har en 3-1-føring fra kampen i Parken og er storfavoritter til at vinde det andet opgør samt gå videre.
Altimens er både Norge og Israel tæt på Danmark på koefficientlisten.
Norge er nummer 15 med 31.125 point, mens Israel er nummer 16 med 30.375 point. Grækenland har 28.725 point og er nummer 17 på listen, men er altså et godt stykke fra Danmark.
Top 15 er vigtig
Og hvorfor er det så så vigtigt at havne i top 15 for Danmark?
Det er, fordi holdene fra syvendepladsen til og med 15. pladsen får fem hold i de europæiske turneringer i 2025/26-sæsonen, mens nummer 16 til nummer 33 får blot fire pladser.
Hvis Danmark ender som nummer 14 eller 15 - og lige nu ser det ikke ud til, at Danmark kan ende højere, medmindre FCK leverer et mirakel - vil Danmark få to hold i Champions League-kvalifikationen, et hold i Europa League-kvalifikationen og to hold i Conference League-kvalifikationen i 2025/26-sæsonen.
Sådan overhales Danmark
Men Norge skal altså blot bruge 0.325 point for at overhale Danmark, mens Israel skal bruge 1.075.
Nordmændene vil få 0.500 point pr. sejr samt 0.250 point pr. uafgjort. Derfor skal Norge bruge minimum en sejr til Molde eller to uafgjorte i deres resterende kampe i Conference League for at overhale Danmark.
Israel skal som nævnt bruge 1.075 for at overhale Danmark, men har både førnævnte Maccabi Haifa og Maccabi Tel Aviv med i Conference League. For at få 1.075 point skal israelske hold som minimum vinde to kampe og spille en uafgjort. En sejr giver nemlig Israel 0.500 point, mens et uafgjort resultat vil give 0.25 point.
Grækenland skal bruge noget flere point, men har også både Olympiakos og PAOK med i de europæiske turneringer endnu.
Til gengæld kan FC København selvsagt også hjælpe Danmark her, og med en sejr vil FCK indbringe 0.500 point.
Det er endnu uvist, hvem Molde, Maccabi Haifa, Maccabi Tel Aviv, Olympiakos og PAOK skal møde i deres respektive turneringer.
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
LIVE
Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Her er FCK’s næste modstander i Europa
FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
FC Midtjylland er ude
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
FANKLUBBEN
Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
John Stones tager sydpå
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
AVIS
De vil have Jelert
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
TRANSFER
Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
TIPSBLADETS DOM