Der var godt nok ikke et dansk hold i aktion i hverken Europa League eller Conference League torsdag aften, men alligevel var det en skidt aften for dansk fodbold.
I hvert fald når man kigger på UEFA’s koefficientliste.
På koefficientlisten rykkede både Norge, Israel og Grækenland tættere på med torsdagens resultater, i og med at Molde og Olympiakos vandt sine kampe, mens Maccabi Haifa spillede uafgjort og gik videre mod Gent i Conference League.
Både israelske Maccabi Tel Aviv og græske PAOK er desuden også videre i Conference League.
Det kunne have været endnu værre for Danmark, hvis Bodø/Glimt havde vundet over Ajax, men den norske mesterklub røg ud.
Norge er tæt på at overhale
Danmark er aktuelt nummer 14 på koefficientlisten med 31.450 point – noget, der ikke mindst skyldes FC Københavns og FC Nordsjællands resultater i Europa i denne sæson, hvor der er blevet hentet 8.500 point.
Men da “løverne” skal gæste Manchester City i næste uge, er det svært at se Danmark hive flere point hjem i den indeværende sæson. Manchester City har en 3-1-føring fra kampen i Parken og er storfavoritter til at vinde det andet opgør samt gå videre.
Altimens er både Norge og Israel tæt på Danmark på koefficientlisten.
Norge er nummer 15 med 31.125 point, mens Israel er nummer 16 med 30.375 point. Grækenland har 28.725 point og er nummer 17 på listen, men er altså et godt stykke fra Danmark.
Top 15 er vigtig
Og hvorfor er det så så vigtigt at havne i top 15 for Danmark?
Det er, fordi holdene fra syvendepladsen til og med 15. pladsen får fem hold i de europæiske turneringer i 2025/26-sæsonen, mens nummer 16 til nummer 33 får blot fire pladser.
Hvis Danmark ender som nummer 14 eller 15 - og lige nu ser det ikke ud til, at Danmark kan ende højere, medmindre FCK leverer et mirakel - vil Danmark få to hold i Champions League-kvalifikationen, et hold i Europa League-kvalifikationen og to hold i Conference League-kvalifikationen i 2025/26-sæsonen.
Sådan overhales Danmark
Men Norge skal altså blot bruge 0.325 point for at overhale Danmark, mens Israel skal bruge 1.075.
Nordmændene vil få 0.500 point pr. sejr samt 0.250 point pr. uafgjort. Derfor skal Norge bruge minimum en sejr til Molde eller to uafgjorte i deres resterende kampe i Conference League for at overhale Danmark.
Israel skal som nævnt bruge 1.075 for at overhale Danmark, men har både førnævnte Maccabi Haifa og Maccabi Tel Aviv med i Conference League. For at få 1.075 point skal israelske hold som minimum vinde to kampe og spille en uafgjort. En sejr giver nemlig Israel 0.500 point, mens et uafgjort resultat vil give 0.25 point.
Grækenland skal bruge noget flere point, men har også både Olympiakos og PAOK med i de europæiske turneringer endnu.
Til gengæld kan FC København selvsagt også hjælpe Danmark her, og med en sejr vil FCK indbringe 0.500 point.
Det er endnu uvist, hvem Molde, Maccabi Haifa, Maccabi Tel Aviv, Olympiakos og PAOK skal møde i deres respektive turneringer.
LIVE
LIVE: FCK uden flere stjerner
Riemer reagerer på stor landsholdschok
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Her spiller Lasse Schöne i dag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Fyrer landstræner to måneder før VM
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
Fik blackout på Brøndby Stadion
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
NYHEDER
Det er aldrig sket før
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
OB siger farvel til seks spillere
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
Fifa kritiserer transportpriser under
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske