Skidt for Danmark – afgørende plads i fare

Flere lande rykkede torsdag aften tættere på Danmark på UEFA's koefficientliste.



Der var godt nok ikke et dansk hold i aktion i hverken Europa League eller Conference League torsdag aften, men alligevel var det en skidt aften for dansk fodbold.

I hvert fald når man kigger på UEFA’s koefficientliste.

På koefficientlisten rykkede både Norge, Israel og Grækenland tættere på med torsdagens resultater, i og med at Molde og Olympiakos vandt sine kampe, mens Maccabi Haifa spillede uafgjort og gik videre mod Gent i Conference League. 

Både israelske Maccabi Tel Aviv og græske PAOK er desuden også videre i Conference League. 

Det kunne have været endnu værre for Danmark, hvis Bodø/Glimt havde vundet over Ajax, men den norske mesterklub røg ud. 

Norge er tæt på at overhale
Danmark er aktuelt nummer 14 på koefficientlisten med 31.450 point – noget, der ikke mindst skyldes FC Københavns og FC Nordsjællands resultater i Europa i denne sæson, hvor der er blevet hentet 8.500 point.

Men da “løverne” skal gæste Manchester City i næste uge, er det svært at se Danmark hive flere point hjem i den indeværende sæson. Manchester City har en 3-1-føring fra kampen i Parken og er storfavoritter til at vinde det andet opgør samt gå videre.

Altimens er både Norge og Israel tæt på Danmark på koefficientlisten.

Norge er nummer 15 med 31.125 point, mens Israel er nummer 16 med 30.375 point. Grækenland har 28.725 point og er nummer 17 på listen, men er altså et godt stykke fra Danmark.

Top 15 er vigtig
Og hvorfor er det så så vigtigt at havne i top 15 for Danmark?

Det er, fordi holdene fra syvendepladsen til og med 15. pladsen får fem hold i de europæiske turneringer i 2025/26-sæsonen, mens nummer 16 til nummer 33 får blot fire pladser.

Hvis Danmark ender som nummer 14 eller 15 - og lige nu ser det ikke ud til, at Danmark kan ende højere, medmindre FCK leverer et mirakel -  vil Danmark få to hold i Champions League-kvalifikationen, et hold i Europa League-kvalifikationen og to hold i Conference League-kvalifikationen i 2025/26-sæsonen.

Sådan overhales Danmark
Men Norge skal altså blot bruge 0.325 point for at overhale Danmark, mens Israel skal bruge 1.075.

Nordmændene vil få 0.500 point pr. sejr samt 0.250 point pr. uafgjort. Derfor skal Norge bruge minimum en sejr til Molde eller to uafgjorte i deres resterende kampe i Conference League for at overhale Danmark.

Israel skal som nævnt bruge 1.075 for at overhale Danmark, men har både førnævnte Maccabi Haifa og Maccabi Tel Aviv med i Conference League. For at få 1.075 point skal israelske hold som minimum vinde to kampe og spille en uafgjort. En sejr giver nemlig Israel 0.500 point, mens et uafgjort resultat vil give 0.25 point.

Grækenland skal bruge noget flere point, men har også både Olympiakos og PAOK med i de europæiske turneringer endnu. 

Til gengæld kan FC København selvsagt også hjælpe Danmark her, og med en sejr vil FCK indbringe 0.500 point.

Det er endnu uvist, hvem Molde, Maccabi Haifa, Maccabi Tel Aviv, Olympiakos og PAOK skal møde i deres respektive turneringer. 







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

‘Så brænder hele København ned’

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Her spiller Lasse Schöne i dag

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Fyrer landstræner to måneder før VM

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

OB siger farvel til seks spillere

Det er aldrig sket før

Kan koste Brøndby flere millioner

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Ringet op af Brøndby-træner

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Ivan Toney klar på choktransfer

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Brøndby IF – Sønderjyske

Nu klager FC Barcelona igen

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Chelsea – Manchester United

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Helt vild med Brøndby-profil

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Farzam: Nu bliver det for barnligt

– Han vinder Ballon d’Or!

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Fremhæver stort Brøndby-talent

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord