Kritiserer Randers-profil: Det er jo direkte dumt

Cheftræner Thomas Thomasberg er meget skuffet over sit mandskabs manglende sejr mod tjekkiske Jablonec.



Randers FC var på vej mod holdets første sejr i Conference League-gruppespillet, men satte en 2-0-føring over styr, da tjekkiske Jablonec gæstede Cepheus Park torsdag aften.

Kronjyderne lignede et hold på sejrskurs, da holdet førte med 2-0 på vej ind i kampens sidste fase, men ti minutters passivt spil blev dyrt, da Jablonec fik scoret til både 2-1 og slutresultatet 2-2.

Cheftræner Thomas Thomasberg ærgrer sig stort.

– Vi havde Jablonec nede i sækken, men det var som om, at der sneg sig noget passivitet ind, og det blev dyrt for os.

– Det er et stort slag, fordi en sejr havde betydet, at vi ville være bedre indbyrdes og foran Jablonec med to point, siger en skuffet Thomas Thomasberg.

Cheftræneren er særligt træt af pointtabet, da hans mandskab længe var i kontrol over kampens forløb. Overordnet set mener cheftræneren også, at Randers overmatchede tjekkiske Jablonec.

– Vi spillede 65-70 minutter i kontrol og stod med et fremragende resultat. Jeg synes, at vi var stærkere end Jablonec, så det er skuffende, at vi kun fik et point med videre, siger Thomas Thomasberg

I kampens døende minutter blev den brandvarme Randers-angriber Stephen Odey tildelt et direkte rødt kort for at svinge en albue i hovedet på en Jablonec-spiller. Han kan nu se frem til karantæne.

– Jeg kunne ikke se det, men medmindre det var en klokkeklar fejl fra dommeren, så var det jo direkte dumt af Stephen (Odey red.). Det er klart, at han vil blive savnet i de to resterende kampe, siger cheftræneren.

Anfører Erik Marxen var ligeledes skuffet over, at mandskabets tabte 2-0-føring.

– Det var skuffende. Vi spillede noget af det bedste fodbold, vi har præsteret, i de første 20 minutter af anden halvleg. Men det virkede til, at holdet blev en anelse overmodige.

– De fik lagt et pres, og så lukkede vi et mål ind på en dødbold. Vi forsøgte at skrabe den hjem, men det lykkedes ikke, fortæller Erik Marxen.

Randers FCs næste europæiske opgave bliver hjemme på Cepheus Park, hvor CFR Cluj fra Rumænien kommer på besøg i gruppespillets næstsidste kamp.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Stor hyldest af Mike Tullberg

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Transferfri stjerne i København

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job