Solbakken afviser at blande sig i norsk strid

Den norske landstræner har ikke i sinde at bruge tid på at tale om en sag, der fylder meget i Norge i disse dage.



De er ved at forberede sig til et par meget vigtige landskampe, der er med til at afgøre, om Norge skal med til VM i Qatar næste år, men Ståle Solbakken skal lige nu bruge tid på at forholde sig til en bog, der netop er blevet udgivet, og som han intet har med at gøre.

Per Joan Hansen, tidligere assistenttræner for det norske landshold, udgiver sin selvbiografi, og her har også Lars Lagerbäck skrevet et kapitel. Det kapitel handler om konflikten med Alexander Sørloth, og Lagerbäck skriver blandt andet, at han aldrig har oplevet noget lignende i sin tid i fodbolden.

Forklaringen er, at Alexander Sørloth skal have kritiseret holdkammeraterne efter nederlaget mod Serbien sidste år, der kostede Norge en plads ved sommerens EM-slutrunde. Samtidig var han utilfreds med de taktiske dispositioner, og Lagerbäck følte, han fraskrev sig ansvaret.

Alexander Sørloth har allerede svaret kækt tilbage på bogen og det, der står i bogen – læs mere om det her – og tirsdag blev også Ståle Solbakken forholdt bogens indhold.

Den norske landstræner var dog ikke meget for at gå ind i diskussionen.

– Det er helt umuligt for mig at svare på. Jeg ved ikke, hvad der står, eller hvad der er sket. Jeg ved ikke, hvem der er den fornærmede part, eller om det er to eler tre. Jeg tænker ikke noget. Hvam har skrevet bogen? Er det Lagerbäck, “Perry”, eller er der udkommet to bøger, siger Ståle Solbakken på en pressekonference.

Den tidligere FCK-boss kan alligevel ikke lade være med at anskue balladen med lidt humor.

– Alexander må sørge for at blive færdig med sagen og få skrevet sin egen bog nu, selv om han er skadet. Nej, det går jeg ikke så meget op i. Det er ikke min “business”. Jeg kan ikke kommentere mere på det, men det er nok ikke den bog, jeg skal læse i den her samling. Jeg læste heller ikke om norske blåbærplukkeres hårde hverdag under corona, siger han.

Norge møder Tyrkiet og siden Montenegro i de kommende landskampe.





FCK lurer på landsholdsspiller




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Et markant problem for Silkeborg

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Det ser sort ud for B.93



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Manchester United – Liverpool

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland

Melder Lindstrøm helt færdig

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Martin Jørgensen lander nyt job

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter