Solbakken afviser at blande sig i norsk strid

Den norske landstræner har ikke i sinde at bruge tid på at tale om en sag, der fylder meget i Norge i disse dage.



De er ved at forberede sig til et par meget vigtige landskampe, der er med til at afgøre, om Norge skal med til VM i Qatar næste år, men Ståle Solbakken skal lige nu bruge tid på at forholde sig til en bog, der netop er blevet udgivet, og som han intet har med at gøre.

Per Joan Hansen, tidligere assistenttræner for det norske landshold, udgiver sin selvbiografi, og her har også Lars Lagerbäck skrevet et kapitel. Det kapitel handler om konflikten med Alexander Sørloth, og Lagerbäck skriver blandt andet, at han aldrig har oplevet noget lignende i sin tid i fodbolden.

Forklaringen er, at Alexander Sørloth skal have kritiseret holdkammeraterne efter nederlaget mod Serbien sidste år, der kostede Norge en plads ved sommerens EM-slutrunde. Samtidig var han utilfreds med de taktiske dispositioner, og Lagerbäck følte, han fraskrev sig ansvaret.

Alexander Sørloth har allerede svaret kækt tilbage på bogen og det, der står i bogen – læs mere om det her – og tirsdag blev også Ståle Solbakken forholdt bogens indhold.

Den norske landstræner var dog ikke meget for at gå ind i diskussionen.

– Det er helt umuligt for mig at svare på. Jeg ved ikke, hvad der står, eller hvad der er sket. Jeg ved ikke, hvem der er den fornærmede part, eller om det er to eler tre. Jeg tænker ikke noget. Hvam har skrevet bogen? Er det Lagerbäck, “Perry”, eller er der udkommet to bøger, siger Ståle Solbakken på en pressekonference.

Den tidligere FCK-boss kan alligevel ikke lade være med at anskue balladen med lidt humor.

– Alexander må sørge for at blive færdig med sagen og få skrevet sin egen bog nu, selv om han er skadet. Nej, det går jeg ikke så meget op i. Det er ikke min “business”. Jeg kan ikke kommentere mere på det, men det er nok ikke den bog, jeg skal læse i den her samling. Jeg læste heller ikke om norske blåbærplukkeres hårde hverdag under corona, siger han.

Norge møder Tyrkiet og siden Montenegro i de kommende landskampe.





Topboss sviner Barça til




LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Højlund slutter sæsonen med bravour

Storkamp af Patrick Dorgu

Topboss sviner Barça til

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Jacob Neestrup er enig med ny klub

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Fem bud på Brøndbys nye træner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Forhandler med storklub

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

Serie A-klubber jagter Randers-profil



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Her er FC Københavns vej i Europa

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3