Solbakken afviser at blande sig i norsk strid

Den norske landstræner har ikke i sinde at bruge tid på at tale om en sag, der fylder meget i Norge i disse dage.



De er ved at forberede sig til et par meget vigtige landskampe, der er med til at afgøre, om Norge skal med til VM i Qatar næste år, men Ståle Solbakken skal lige nu bruge tid på at forholde sig til en bog, der netop er blevet udgivet, og som han intet har med at gøre.

Per Joan Hansen, tidligere assistenttræner for det norske landshold, udgiver sin selvbiografi, og her har også Lars Lagerbäck skrevet et kapitel. Det kapitel handler om konflikten med Alexander Sørloth, og Lagerbäck skriver blandt andet, at han aldrig har oplevet noget lignende i sin tid i fodbolden.

Forklaringen er, at Alexander Sørloth skal have kritiseret holdkammeraterne efter nederlaget mod Serbien sidste år, der kostede Norge en plads ved sommerens EM-slutrunde. Samtidig var han utilfreds med de taktiske dispositioner, og Lagerbäck følte, han fraskrev sig ansvaret.

Alexander Sørloth har allerede svaret kækt tilbage på bogen og det, der står i bogen – læs mere om det her – og tirsdag blev også Ståle Solbakken forholdt bogens indhold.

Den norske landstræner var dog ikke meget for at gå ind i diskussionen.

– Det er helt umuligt for mig at svare på. Jeg ved ikke, hvad der står, eller hvad der er sket. Jeg ved ikke, hvem der er den fornærmede part, eller om det er to eler tre. Jeg tænker ikke noget. Hvam har skrevet bogen? Er det Lagerbäck, “Perry”, eller er der udkommet to bøger, siger Ståle Solbakken på en pressekonference.

Den tidligere FCK-boss kan alligevel ikke lade være med at anskue balladen med lidt humor.

– Alexander må sørge for at blive færdig med sagen og få skrevet sin egen bog nu, selv om han er skadet. Nej, det går jeg ikke så meget op i. Det er ikke min “business”. Jeg kan ikke kommentere mere på det, men det er nok ikke den bog, jeg skal læse i den her samling. Jeg læste heller ikke om norske blåbærplukkeres hårde hverdag under corona, siger han.

Norge møder Tyrkiet og siden Montenegro i de kommende landskampe.





Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending



Kæmpekøb retur til FC København?

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Smider Salah-bombe

FC København – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Stjerne alvorligt skadet – misser VM

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg