Solbakken afviser at blande sig i norsk strid

Den norske landstræner har ikke i sinde at bruge tid på at tale om en sag, der fylder meget i Norge i disse dage.



De er ved at forberede sig til et par meget vigtige landskampe, der er med til at afgøre, om Norge skal med til VM i Qatar næste år, men Ståle Solbakken skal lige nu bruge tid på at forholde sig til en bog, der netop er blevet udgivet, og som han intet har med at gøre.

Per Joan Hansen, tidligere assistenttræner for det norske landshold, udgiver sin selvbiografi, og her har også Lars Lagerbäck skrevet et kapitel. Det kapitel handler om konflikten med Alexander Sørloth, og Lagerbäck skriver blandt andet, at han aldrig har oplevet noget lignende i sin tid i fodbolden.

Forklaringen er, at Alexander Sørloth skal have kritiseret holdkammeraterne efter nederlaget mod Serbien sidste år, der kostede Norge en plads ved sommerens EM-slutrunde. Samtidig var han utilfreds med de taktiske dispositioner, og Lagerbäck følte, han fraskrev sig ansvaret.

Alexander Sørloth har allerede svaret kækt tilbage på bogen og det, der står i bogen – læs mere om det her – og tirsdag blev også Ståle Solbakken forholdt bogens indhold.

Den norske landstræner var dog ikke meget for at gå ind i diskussionen.

– Det er helt umuligt for mig at svare på. Jeg ved ikke, hvad der står, eller hvad der er sket. Jeg ved ikke, hvem der er den fornærmede part, eller om det er to eler tre. Jeg tænker ikke noget. Hvam har skrevet bogen? Er det Lagerbäck, “Perry”, eller er der udkommet to bøger, siger Ståle Solbakken på en pressekonference.

Den tidligere FCK-boss kan alligevel ikke lade være med at anskue balladen med lidt humor.

– Alexander må sørge for at blive færdig med sagen og få skrevet sin egen bog nu, selv om han er skadet. Nej, det går jeg ikke så meget op i. Det er ikke min “business”. Jeg kan ikke kommentere mere på det, men det er nok ikke den bog, jeg skal læse i den her samling. Jeg læste heller ikke om norske blåbærplukkeres hårde hverdag under corona, siger han.

Norge møder Tyrkiet og siden Montenegro i de kommende landskampe.





LIVE

TransferLIVE: Host op, Man City – koster 950 mio.!

Han bliver cheftræner i Brøndby

Storklub har kontaktet Brøndby

Nu melder Christian Eriksen ud

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Afslører: Storklub missede Højlund



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

OB jagter tidligere Superliga-profil

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Han afløser Mourinho



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Jonas Wind til danskerklub?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FCK henter svensk talent

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Supercomputer: De vinder VM

Bud på 1,12 milliard afvist

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Klar melding fra Thomas Gravesen

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre

Sat til salg – så dyr er han

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?