De er ved at forberede sig til et par meget vigtige landskampe, der er med til at afgøre, om Norge skal med til VM i Qatar næste år, men Ståle Solbakken skal lige nu bruge tid på at forholde sig til en bog, der netop er blevet udgivet, og som han intet har med at gøre.
Per Joan Hansen, tidligere assistenttræner for det norske landshold, udgiver sin selvbiografi, og her har også Lars Lagerbäck skrevet et kapitel. Det kapitel handler om konflikten med Alexander Sørloth, og Lagerbäck skriver blandt andet, at han aldrig har oplevet noget lignende i sin tid i fodbolden.
Forklaringen er, at Alexander Sørloth skal have kritiseret holdkammeraterne efter nederlaget mod Serbien sidste år, der kostede Norge en plads ved sommerens EM-slutrunde. Samtidig var han utilfreds med de taktiske dispositioner, og Lagerbäck følte, han fraskrev sig ansvaret.
Alexander Sørloth har allerede svaret kækt tilbage på bogen og det, der står i bogen – læs mere om det her – og tirsdag blev også Ståle Solbakken forholdt bogens indhold.
Den norske landstræner var dog ikke meget for at gå ind i diskussionen.
– Det er helt umuligt for mig at svare på. Jeg ved ikke, hvad der står, eller hvad der er sket. Jeg ved ikke, hvem der er den fornærmede part, eller om det er to eler tre. Jeg tænker ikke noget. Hvam har skrevet bogen? Er det Lagerbäck, “Perry”, eller er der udkommet to bøger, siger Ståle Solbakken på en pressekonference.
Den tidligere FCK-boss kan alligevel ikke lade være med at anskue balladen med lidt humor.
– Alexander må sørge for at blive færdig med sagen og få skrevet sin egen bog nu, selv om han er skadet. Nej, det går jeg ikke så meget op i. Det er ikke min “business”. Jeg kan ikke kommentere mere på det, men det er nok ikke den bog, jeg skal læse i den her samling. Jeg læste heller ikke om norske blåbærplukkeres hårde hverdag under corona, siger han.
Norge møder Tyrkiet og siden Montenegro i de kommende landskampe.
LIVE
VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
MEDIE
