Solbakken: Mine børn vil tale om Haaland

Den norske landstræner Ståle Solbakken roser Erling Haaland, men synes endnu, det er svært at måle ham op imod en af Norges store fodboldlegender.



Erling Haaland er lige nu ustoppelig, og det har han været, siden han dukkede op for på den internationale scene for cirka halvandet år siden.

Den norske angriber har i 72 kampe for Red Bull Salzburg og Borussia Dortmund scoret 72 mål, og allerede nu er han på et niveau, så han skal være med i debatten om at være norsk fodbolds måske bedste spiller.

Mange mener, at den hæder tilhører Tom Lund. I dag 70-årige Lund spillede hele sin karriere for Lillestrøm SK, men i 1970’erne ville både Ajax og Bayern München have den fænomenale angriber. Ja, Ajax forsøgte endda at hente ham som afløser for selveste Johan Cruyff, men Tom Lund ville ikke forlade Norge.

Den norske landstræner Ståle Solbakken havde som barn Tom Lund som sit store idol, og i dag er han træner for Haaland. Han synes, det er vanskeligt at sammenligne de to stjerner.

– Der er ingen tvivl om, at Erling Haalands internationale meritter vil overgå Tom Lunds. De er lidt forskellige typer. Haaland er en spiller, der altid vil blive målt på mål og det sidste slutprodukt, mens Tom Lund var en allround playmaker, der dikterede, hvordan et helt hold skulle spille, siger Solbakken i et stort portræt af Tom Lund i Tipsbladet.

Tom Lund førte som spiller Lillestrøm fra 3. division og op i den bedste række, hvor han gjorde klubben til norsk mester. Han var også den bedste spiller på landsholdet, selv da han spillede i de lavere rækker, og han tiltrak sig hele vejen op gennem karrieren massiv interesse fra udlandet. Men fordi han var loyal over for sin hjerteklub, er hans historie ganske unik, og derfor tror Ståle Solbakken, at Erling Haaland vil få svært ved at kopiere Lunds fortælling.

– Ikke samme mytestatus, det bliver meget svært. Men verden er mindre. Hele verden ser Haaland to-tre gange om ugen. Så det er umuligt at sammenligne med. Lige nu ser det ikke ud til, at noget kan bremse Erling, mens der knap nok vil være nogen, som vokser op uden for Norge nu, som vil snakke om Tom Lund. Erling Haaland vil mine børn antageligvis også snakke om engang, hvis han fortsætter sådan her.

Læs hele det store portræt af Tom Lund i Tipsbladet i dag.

Tipsbladet_forside_15





“De havde det bedste transfervindue”




LIVE

TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer

– Jeg tror de vinder Superligaen

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Tottenham boykotter Viaplay



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Stjernetransfer på plads alligevel

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Stor mystik om Patrick Pentz

AGF – OB

Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Tæt på en falliterklæring, FCK

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Vejle Boldklub – FC Fredericia

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

– Hvorfor opdagede de ikke ham?

Han er på vej væk fra AGF

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Per Frimann hylder Brøndby

Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner

Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller

Til lægetjek i Superliga-klub

Mål i Manchester

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

– Mildest talt undervældende

Premier League skrev transferhistorie

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu

Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’

‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’