Solskjær bekræfter: Vil have Ronaldo tilbage

Ifølge transferjournalisten Fabrizio Romano forhandler Cristiano Ronaldos agent lige nu med både Manchester City og Manchester United. Ole Gunnar Solskjær har netop slået fast, at portugiseren er mere end velkommen på Old Trafford.



Cristiano Ronaldo har i de seneste dage været rygtet til Manchester City, men fredag er Ole Gunnar Solskjær kommet med en ganske interessant udtalelse om sin tidligere holdkammerat, der netop har forladt Torino i et privatfly.

– Cristano Ronaldo? Vi har altid haft god kommunikation. Bruno (Fernandes, red.) har også talt med ham, og han ved, hvad vi tænker om ham. Hvis han nogensinde skulle finde på at forlade Juventus, så ved han, at vi er her, lyder det såleedes, ifølge Fabrizio Romano, fra Ole Gunnar Solskjær. 

– Cristiano er en klublegende. Historiens bedste spiller, hvis du spørger mig. Jeg var heldig nok til at spille med ham. Jeg trænede ham, da jeg fik mit job. Lad os se, hvad der kommer til at ske. 

Usikker Guardiola
Der er således tale om en voldsomt interessant udtalelse fra Ole Gunnar Solskjær, idet nordmanden altså åbner døren fuldstændigt for Cristiano Ronaldo. Dermed ser det altså ud til, at den portugisiske superstjerne skal vælge mellem Manchester City og Manchester United. 

Også Pep Guardiola har udtalt sig om Cristiano Ronaldos situation, efter at Juventus-cheftræner Massimiliano Allegri tidligere fredag bekræftede Ronaldos exit fra Serie A-klubben. 

– Alt kan ske i løbet af de næste tre-fire dage. Der er nogle spillere, inklusive Ronaldo, som skal beslutte sig for, hvor de ønsker at spille. Der er mange ting, der er langt væk, lyder det således, ifølge Fabrizio Romano, fra Pep Guardiola. 

Goal-journalisten Romeo Agresti har for kort tid siden delt en video, hvor Cristiano Ronaldo angiveligt forlader Torino i et privatfly. Og et kvalificeret bud er altså, at portugiseren lige nu har kurs mod Manchester. 



Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Nu er han gratis – på vej til OB?

– Brøndby er chanceløse

FC København-profil ude med sygdom

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Storklub meldes interesseret

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Har I tabt sutten, Brøndby?

Viborg-boss afviser norsk storklub

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Endelig godt nyt

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Superliga-træner forlænger kontrakten

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Freiburg nupper pokalsejr

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

– Han vil være i store problemer

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’