Den tidligere kontraktfodboldspiller Carsten Lektonen har mødt mange sure miner, efter at han i sin eksamenshistorie på radiomediet afslørede sorte penge i fynsk fodbold. Fra sin tid som aktiv i OB har han opbygget et netværk, der banede vejen for et scoret 11-tal og flere mediers gengivelse af historien. Men knaldhistorien har også haft sine omkostninger.
”Jeg har både i min research og efterfølgende oplevet, at nogen var sure over, at jeg viderebragte denne historie. Det mente de ikke, jeg kunne tillade mig, når jeg selv har været en del af den verden,” siger Carsten Lektonen, der stoppede sin fodboldkarriere for tre år siden, til Lixen, der er de journaliststuderendes studieavis på Syddansk Universitet.
Som junior spillede Carsten Lektonen sammen med Wassim El-Banna. Det var Wassim El-Banna, der stod frem i radioindslaget og indrømmede, at han som spiller i Dalum IF havde modtaget omkring tre gange så mange penge, som det er tilladt i dansk amatørfodbold. Carsten Lektonen tror ikke, at andre journalister kunne have fået Wassim El-Banna til at indrømme ulovlighederne.
”Jeg har da gjort brug af mine kontakter. De kender mig personligt, og måske derfor tør de at betro sig til mig,” siger Carsten Lektonen, hvis historie endte som føljeton i Fyens Stiftstidende og fandt vej til både TV2 Fyn, Politiken og Tipsbladet.
Opmærksomheden førte til rynkede øjenbryn i Carsten Lektonens netværk. Ikke mindst i Dalum IF, der siden er kommet under lup af både skattemyndighederne og Dansk Boldspil-Union.
”Fordi jeg selv er tidligere fodboldspiller, kan de ikke forstå, at jeg graver i denne historie. Nogle har sagt, at min historie vil gå ud over spilleres sorte indtjening og dermed deres familier,” siger Carsten Lektonen, der dog aldrig var i tvivl om, at historien skulle gennemføres.
”Jeg har lagt mit fodboldliv bag mig, og folk må acceptere, at jeg nu er journaliststuderende. Hvis det blot handlede om et par tusinde sorte kroner, havde jeg ikke valgt at bringe historien. Men sagen bringer påstanden om en seriøs lovovertrædelse, og så kan man ikke som journalist lukke øjnene for det.”
På BT’s sportsredaktion kender de også kildenetværkets dilemma. De fleste dagblade har faste reportere til at dække de store SAS Liga-klubber. Ved at komme næsten dagligt i klubberne opbygger reporterne en loyalitet, der giver gode citater og solohistorier. På BT vælger de af og til at tage de faste journalister af, når historierne er for kritiske.
”Det er hele tiden en afvejning af, om historien er så kontroversiel, at den er skadelig for journalistens gode forhold til klubben. Hvis klubben ikke længere vil samarbejde med den faste reporter, er det bedre at give historien til en anden,” siger redaktionssekretær på BT Sporten Hanne Højer.
For Carsten Lektonen var det slet ikke en overvejelse at droppe historien eller give den til en anden. Men ligesom BT mener han, at man hver eneste gang skal overveje omkostningerne ved at udlevere sit netværk.
”Jeg har måske brændt nogle enkelte broer med historien, men i dette tilfælde mener jeg, det var rigtigt. Hvis ikke man bringer den slags historier, er man ikke sin opgave voksen som journalist,” slutter han.
F
j
Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede
HELT VILDT
Hold da op – den er helt gal
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
TRANSFERPLANEN
Køb Vallys-klon, før det er for sent!
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
NYHEDER
Dorgu blev helten for Manchester United
TOPNYHED
FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
HELT VILDT
Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
HELT VILDT
Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale
Forlænger med to Superliga-talenter
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattig subtopkamp på Stamford
NYHEDER
Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode
NYHEDER
Salah blev helten for Egypten
TRANSFER
Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis
AVIS
Så meget betaler de for Oscar Fraulo
City-ejer sælger klub
Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal
TOPNYHED
Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje
INTERVIEW
Her er planen for januars transfervindue
TRANSFER
Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub
DAGENS SPILFORSLAG
Marokko mishandler Mali
Supercomputer: Værste nogensinde!
Klart ønske fra Ruben Amorim
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
MEDIE