Sorte penge: Når historien koster venner

Gennem sin tidligere fodboldkarriere har Carsten Lektonen opbygget et solidt kildenetværk i fynsk fodbold. Men med sin eksamenshistorie kom han i et dilemma: Skulle han udnytte netværket og køre en afslørende solohistorie, eller skulle han holde hånden over de gamle venner.



Den tidligere kontraktfodboldspiller Carsten Lektonen har mødt mange sure miner, efter at han i sin eksamenshistorie på radiomediet afslørede sorte penge i fynsk fodbold. Fra sin tid som aktiv i OB har han opbygget et netværk, der banede vejen for et scoret 11-tal og flere mediers gengivelse af historien. Men knaldhistorien har også haft sine omkostninger.



”Jeg har både i min research og efterfølgende oplevet, at nogen var sure over, at jeg viderebragte denne historie. Det mente de ikke, jeg kunne tillade mig, når jeg selv har været en del af den verden,” siger Carsten Lektonen, der stoppede sin fodboldkarriere for tre år siden, til Lixen, der er de journaliststuderendes studieavis på Syddansk Universitet.

Som junior spillede Carsten Lektonen sammen med Wassim El-Banna. Det var Wassim El-Banna, der stod frem i radioindslaget og indrømmede, at han som spiller i Dalum IF havde modtaget omkring tre gange så mange penge, som det er tilladt i dansk amatørfodbold. Carsten Lektonen tror ikke, at andre journalister kunne have fået Wassim El-Banna til at indrømme ulovlighederne.

”Jeg har da gjort brug af mine kontakter. De kender mig personligt, og måske derfor tør de at betro sig til mig,” siger Carsten Lektonen, hvis historie endte som føljeton i Fyens Stiftstidende og fandt vej til både TV2 Fyn, Politiken og Tipsbladet.

Opmærksomheden førte til rynkede øjenbryn i Carsten Lektonens netværk. Ikke mindst i Dalum IF, der siden er kommet under lup af både skattemyndighederne og Dansk Boldspil-Union.

”Fordi jeg selv er tidligere fodboldspiller, kan de ikke forstå, at jeg graver i denne historie. Nogle har sagt, at min historie vil gå ud over spilleres sorte indtjening og dermed deres familier,” siger Carsten Lektonen, der dog aldrig var i tvivl om, at historien skulle gennemføres.

”Jeg har lagt mit fodboldliv bag mig, og folk må acceptere, at jeg nu er journaliststuderende. Hvis det blot handlede om et par tusinde sorte kroner, havde jeg ikke valgt at bringe historien. Men sagen bringer påstanden om en seriøs lovovertrædelse, og så kan man ikke som journalist lukke øjnene for det.”

På BT’s sportsredaktion kender de også kildenetværkets dilemma. De fleste dagblade har faste reportere til at dække de store SAS Liga-klubber. Ved at komme næsten dagligt i klubberne opbygger reporterne en loyalitet, der giver gode citater og solohistorier. På BT vælger de af og til at tage de faste journalister af, når historierne er for kritiske.

”Det er hele tiden en afvejning af, om historien er så kontroversiel, at den er skadelig for journalistens gode forhold til klubben. Hvis klubben ikke længere vil samarbejde med den faste reporter, er det bedre at give historien til en anden,” siger redaktionssekretær på BT Sporten Hanne Højer.

For Carsten Lektonen var det slet ikke en overvejelse at droppe historien eller give den til en anden. Men ligesom BT mener han, at man hver eneste gang skal overveje omkostningerne ved at udlevere sit netværk.

”Jeg har måske brændt nogle enkelte broer med historien, men i dette tilfælde mener jeg, det var rigtigt. Hvis ikke man bringer den slags historier, er man ikke sin opgave voksen som journalist,” slutter han.

F

j





Roony Bardghji med drømmekamp

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Slagter United: ‘Det er pinligt’

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Dansker med kongemål mod Napoli

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Liverpool-træner er ked af prædikat

Har talt med Ferguson om United-job

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Eriksen og Kjær tager afsted

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Vavro-skandale – kan få lang karantæne

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Her er Ajax-danskers millionløn

Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Neymar tager en tørn mere

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Tauson er færdig i Brisbane

Puster til bålet under West Ham-træners sæde

Ulve æder Karameller i Liverpool

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Rollen som søsterklub kan være en fordel