Den tidligere kontraktfodboldspiller Carsten Lektonen har mødt mange sure miner, efter at han i sin eksamenshistorie på radiomediet afslørede sorte penge i fynsk fodbold. Fra sin tid som aktiv i OB har han opbygget et netværk, der banede vejen for et scoret 11-tal og flere mediers gengivelse af historien. Men knaldhistorien har også haft sine omkostninger.
”Jeg har både i min research og efterfølgende oplevet, at nogen var sure over, at jeg viderebragte denne historie. Det mente de ikke, jeg kunne tillade mig, når jeg selv har været en del af den verden,” siger Carsten Lektonen, der stoppede sin fodboldkarriere for tre år siden, til Lixen, der er de journaliststuderendes studieavis på Syddansk Universitet.
Som junior spillede Carsten Lektonen sammen med Wassim El-Banna. Det var Wassim El-Banna, der stod frem i radioindslaget og indrømmede, at han som spiller i Dalum IF havde modtaget omkring tre gange så mange penge, som det er tilladt i dansk amatørfodbold. Carsten Lektonen tror ikke, at andre journalister kunne have fået Wassim El-Banna til at indrømme ulovlighederne.
”Jeg har da gjort brug af mine kontakter. De kender mig personligt, og måske derfor tør de at betro sig til mig,” siger Carsten Lektonen, hvis historie endte som føljeton i Fyens Stiftstidende og fandt vej til både TV2 Fyn, Politiken og Tipsbladet.
Opmærksomheden førte til rynkede øjenbryn i Carsten Lektonens netværk. Ikke mindst i Dalum IF, der siden er kommet under lup af både skattemyndighederne og Dansk Boldspil-Union.
”Fordi jeg selv er tidligere fodboldspiller, kan de ikke forstå, at jeg graver i denne historie. Nogle har sagt, at min historie vil gå ud over spilleres sorte indtjening og dermed deres familier,” siger Carsten Lektonen, der dog aldrig var i tvivl om, at historien skulle gennemføres.
”Jeg har lagt mit fodboldliv bag mig, og folk må acceptere, at jeg nu er journaliststuderende. Hvis det blot handlede om et par tusinde sorte kroner, havde jeg ikke valgt at bringe historien. Men sagen bringer påstanden om en seriøs lovovertrædelse, og så kan man ikke som journalist lukke øjnene for det.”
På BT’s sportsredaktion kender de også kildenetværkets dilemma. De fleste dagblade har faste reportere til at dække de store SAS Liga-klubber. Ved at komme næsten dagligt i klubberne opbygger reporterne en loyalitet, der giver gode citater og solohistorier. På BT vælger de af og til at tage de faste journalister af, når historierne er for kritiske.
”Det er hele tiden en afvejning af, om historien er så kontroversiel, at den er skadelig for journalistens gode forhold til klubben. Hvis klubben ikke længere vil samarbejde med den faste reporter, er det bedre at give historien til en anden,” siger redaktionssekretær på BT Sporten Hanne Højer.
For Carsten Lektonen var det slet ikke en overvejelse at droppe historien eller give den til en anden. Men ligesom BT mener han, at man hver eneste gang skal overveje omkostningerne ved at udlevere sit netværk.
”Jeg har måske brændt nogle enkelte broer med historien, men i dette tilfælde mener jeg, det var rigtigt. Hvis ikke man bringer den slags historier, er man ikke sin opgave voksen som journalist,” slutter han.
F
j
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
NYHEDER
Benhård transfermelding
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
EKSKLUSIVT
Danske klubber var ude efter Lukas Lerager
Supercomputer: Værste nogensinde!
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
Klart ønske fra Ruben Amorim
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
Ny nedtur for Ansu Fati
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand