Spår Ronaldo voldsomme problemer under Rangnick

Ifølge den spanske avis Marca kan Cristiano Ronaldo se frem til en markant anderledes virkelighed under Ralf Rangnick.



Torsdag skrev The Athletic, at Manchester United er tæt på ansætte Ralf Rangnick som cheftræner i resten af sæsonen, og dermed bliver det spændende at se, om tyskeren kan få rettet op på tingene på Old Trafford. 

Ifølge den spanske avis Marca kan Rangnicks ankomst dog blive potentielt problematisk for Cristiano Ronaldo. ‘Er Cristiano Ronaldos plads i Manchester United i fare under Rangnick?’ spørger den spanske avis således. 

– United kommer til at gøre brug af presspil på en måde, som de ikke gjorde under Solskjær, og Rangnick kommer ikke til at lægge fingre imellem. Han vil kræve, at alle følger hans filosofi om, hvordan holdet skal spille. Cristiano Ronaldo har dog nogle af de værste statistikker for presspil i Premier League, så der vil blive stillet spørgsmålstegn ved, hvorvidt han er egnet til Rangnicks tilgang, lyder det således fra Marca. 

– Selvom der er mange unge, hurtige spillere rundt om Cristiano, så vil den portugisiske stjerne måske blive nødt til at tage større del i arbejdet uden bold end han har gjort i årevis, idet han aldrig havde det ansvar i Juventus, og til dels heller ikke i Real Madrid. 

Slog United ud af kurs
Ralf Rangnick er således kendt for at have udviklet gegenpress-filosofien, som er baseret på et hurtigt genpres. Og derfor har også Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, ligeledes peget på, at der er et kæmpe misforhold mellem Ralf Rangnick og Cristiano Ronaldo.

– Vi taler et superstjerne-køb, der totalt slog Manchester United taktisk ud af kurs, fordi Cristiano Ronaldo ganske enkelt ikke deltager i presspillet, hvilket svarer til at spille med trekvart markspiller mindre end modstanderen, lyder det således i Troels Bager Thøgersens klumme, som du kan læse HER

Kritisk Elkjær
Også Preben Elkjær var ude med riven efter Cristiano Ronaldo i kølvandet på Manchester Uniteds 2-0-sejr over Villarreal i tirsdags, hvor portugiseren scorede kampens første mål.

– Det er jo stadig et fodboldhold, der skal vinde fodboldkampe. Og hvis han ikke gør sine medspillere bedre, men i stedet gør det sværere for sine medspillere, jamen så… så er det bare ikke en god ting. Han kan måske godt have personlig succes, og det har han haft, men hvor står hans hold? Så på den måde synes jeg stadig, at de har et problem med at finde en måde at spille på, hvor Ronaldo er med, lød det således fra Preben Elkjær i TV3 Sport-studiet. 

Ralf Rangnick har tidligere været cheftræner for Schalke 04, hvor tyskeren blandt andet var chef for Søren Larsen. Danskeren udtalte sig torsdag til Tipsbladet.dk om tiden under Rangnick. Læs interviewet HER.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Spændende melding

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Her er 16.-delsfinalerne til VM

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Tyskland – Paraguay

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Meldes tæt på storklub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen

Transferbombe på vej