Spår Ronaldo voldsomme problemer under Rangnick

Ifølge den spanske avis Marca kan Cristiano Ronaldo se frem til en markant anderledes virkelighed under Ralf Rangnick.



Torsdag skrev The Athletic, at Manchester United er tæt på ansætte Ralf Rangnick som cheftræner i resten af sæsonen, og dermed bliver det spændende at se, om tyskeren kan få rettet op på tingene på Old Trafford. 

Ifølge den spanske avis Marca kan Rangnicks ankomst dog blive potentielt problematisk for Cristiano Ronaldo. ‘Er Cristiano Ronaldos plads i Manchester United i fare under Rangnick?’ spørger den spanske avis således. 

– United kommer til at gøre brug af presspil på en måde, som de ikke gjorde under Solskjær, og Rangnick kommer ikke til at lægge fingre imellem. Han vil kræve, at alle følger hans filosofi om, hvordan holdet skal spille. Cristiano Ronaldo har dog nogle af de værste statistikker for presspil i Premier League, så der vil blive stillet spørgsmålstegn ved, hvorvidt han er egnet til Rangnicks tilgang, lyder det således fra Marca. 

– Selvom der er mange unge, hurtige spillere rundt om Cristiano, så vil den portugisiske stjerne måske blive nødt til at tage større del i arbejdet uden bold end han har gjort i årevis, idet han aldrig havde det ansvar i Juventus, og til dels heller ikke i Real Madrid. 

Slog United ud af kurs
Ralf Rangnick er således kendt for at have udviklet gegenpress-filosofien, som er baseret på et hurtigt genpres. Og derfor har også Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, ligeledes peget på, at der er et kæmpe misforhold mellem Ralf Rangnick og Cristiano Ronaldo.

– Vi taler et superstjerne-køb, der totalt slog Manchester United taktisk ud af kurs, fordi Cristiano Ronaldo ganske enkelt ikke deltager i presspillet, hvilket svarer til at spille med trekvart markspiller mindre end modstanderen, lyder det således i Troels Bager Thøgersens klumme, som du kan læse HER

Kritisk Elkjær
Også Preben Elkjær var ude med riven efter Cristiano Ronaldo i kølvandet på Manchester Uniteds 2-0-sejr over Villarreal i tirsdags, hvor portugiseren scorede kampens første mål.

– Det er jo stadig et fodboldhold, der skal vinde fodboldkampe. Og hvis han ikke gør sine medspillere bedre, men i stedet gør det sværere for sine medspillere, jamen så… så er det bare ikke en god ting. Han kan måske godt have personlig succes, og det har han haft, men hvor står hans hold? Så på den måde synes jeg stadig, at de har et problem med at finde en måde at spille på, hvor Ronaldo er med, lød det således fra Preben Elkjær i TV3 Sport-studiet. 

Ralf Rangnick har tidligere været cheftræner for Schalke 04, hvor tyskeren blandt andet var chef for Søren Larsen. Danskeren udtalte sig torsdag til Tipsbladet.dk om tiden under Rangnick. Læs interviewet HER.



‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

AaB-talent prøver sig af i Italien

Lothar Matthaüs storroser dansker

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Thomas Frank afviser at tale om det

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– De skal skille sig af med ham!

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

– Det er fuldkommen meningsløst

Viktor Claesson bliver i FC København

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Kæmpe triumf for Frank

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Klubboss i angreb på FCK

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Voldsom Franculino-spådom

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Spanske medier i ekstase

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Sejr til Vitoria i lokalderby

– Jeg frygter ikke at blive fyret