Man skal være mere end ualmindelig fodboldkyndig, hvis man har hørt om Santiago Lebus.
Den argentinske midtbanespiller, der til dagligt bliver kaldt Santi, spiller på Færøerne hos AB Argir, men måske om ikke særlig længe stifter man et større bekendtskab med ham i dansk fodbold.
Planen er i hvert fald klokkeklar, og den byder på et ophold i Danmark i den nærmeste fremtid. Det fortæller Santi Lebus til Tipsbladet.
– Min mål er at spille i Danmark. Da vi tog muligheden om at komme til Færøerne, så anså vi det som et naturligt skridt inden et muligt skifte til Danmark. Det er lidt svært at gå direkte til Danmark fra Argentina, så vi tog muligheden på Færøerne for at tilpasse os. Vi så det som en god ide at komme her først, og så indfri drømmen om at komme til Danmark bagefter.
Santi Lebus er ikke fuldstændig fremmed for Danmark, da han i løbet af sommeren deltog i en træningsturnering, Bridgestar, hvor han trænede med flere andre spillere på Koldings faciliteter, mens han spillede kampe mod Esbjerg fB, Hobro IK og Jammerbugt. Niveauet og klubberne faldt lige i argentinerens smag.
– Drømmen er at spille Superliga, men jeg skal også være realistisk, så 1. division eller 2. division er nok mest sandsynligt for mig lige nu, siger Santi Lebus, der faktisk var tæt på at indfri drømmen for ganske nyligt.
– Vi var tæt på en klub [i Danmark, red.], men i sidste ende gik det ikke. Det sker, men måske i fremtiden ender det med et dansk skifte.
Santi Lebus, der både kan spille sekser- og otterpositionen, er en pasninsstærk midtbanespiller, der arbejder stenhårdt for holdet, men om lidt kan AB Argir gå glip af hans evner, da kontrakten udløber ved udgangen af oktober.
– Jeg har mulighed for at tale med klubben før oktober med tanke på at forlænge opholdet for yderligere et år, men jeg har også fået lov til at se mig om efter andre muligheder.
Hvor meget kender du egentlig til Danmark og danske klubber?
– Før jeg kom til Europa fik jeg en masse informationer om Danmark. Jeg kender FC Midtjylland, Kolding, som vi trænede hos, Esbjerg og Hobro, som vi spillede mod. I Superligaen kender jeg også FC København, som er en af de store klubber.
Santi Lebus, 26 år, kom til Færøerne og AB Argir tidligere på året, da hans landsmand og tidligere holdkammerat Elvio Gelmini i AB Argir fortalte ham om muligheden. Han skiftede fra Real Pilar FC i hjemlandet, og har scoret tre mål og leveret en assists på Færøerne, som også har budt på et kort lejeophold i ÍF Fuglafjördur.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Vild udvikling for FC Københavns chancer
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
OPTAKT
AGF – Viborg FF
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
TOPNYHED
Stort slag for FC København
OPTAKT
OB – FC København
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Real Madrid taber
Aston Villa og Chelsea smider point
FCK afværger historisk nederlag
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
Neymar overvejer karrierestop
Alexander Lind revser Superliga-profil
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
TIPSBLADETS DOM
En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele
FANKLUBBEN
Længe siden chancen for OB-sejr har været større
TRANSFER
