Sparta-boss afslører løftebrud fra Brian Priske

Brian Priske afgav et løfte, da han blev ansat i Sparta Prag. Det brød han i november, afslører sportsdirektør Tomáš Rosický, men det var nok en meget god idé.



Man har et standpunkt, til man tager et nyt.

Tag bare Brian Priske i Sparta Prag.

I sommer blev han hyret som cheftræner i Sparta Prag, og i jobsamtalerne med sportsdirektør Tomáš Rosický var den danske træner kommet med et standpunkt. Et standpunkt, Brian Priske dog brød med i november, blot fire måneder efter ansættelsen. Det afslører Rosický over for Tipsbladet.

– Vi havde tabt stort til Slavia Prag og skulle til (Viktoria) Plzen, en udebane hvor Sparta ikke havde vundet i 11 år. Han lavede et stærkt træk, som var i direkte modstrid med ting, som vi havde diskuteret i forbindelse med ansættelsen.

– Han havde bedyret, at han aldrig spille med tre mand i forsvaret. Men det løfte brød han, siger Sparta Prag-sportsdirektøren. 

Og det var en meget god idé med tre mand i forsvaret, erkender Rosický. Sparta Prag vandt kampen mod Viktoria Plzen 1-0 og holdt fast i tremandsforsvaret i efterårets tre sidste kampe, som også blev vundet.

Brian Priske selv var slet ikke i tvivl om, at der skulle stilles med tre mand i forsvaret, efter at man ugen forinden havde tabt til rivalerne Slavia Prag med et firemandsforsvar.

– Vi tog nogle erfaringer med fra Slavia-kampen, hvor vi ikke rigtig følte, vi rent fysisk stod imod det spil, som Slavia kom med. De moste os. De smadrede os på alle parametre. Og Plzen ville blive lidt den samme kamp. Så vi skulle have et hold på banen, som var klar til den kamp, fortæller han til Tipsbladet og fortæller om samarbejdet med Rosický:

– Det er første gang i min tid, at jeg oplever det, at jeg kan have faglige og saglige snakke med en sportschef efter kampen.

I fredagens udgave af Tipsbladet kan du læse et stort interview med Brian Priske om tiden i Sparta Prag, samarbejdet med Tomáš Rosický, lærdommen fra året i Royal Antwerp, afskeden med FC Midtjylland og mere. Du køber Tipsbladet med Ekstra Bladet hver fredag.

Sk__rmbillede_2023-01-20_kl._08.26.24





Jonas Wind er i København

Griner af AaB-rygte

– Det har man nok aldrig set før

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

På rov i FC København

Rigmand vild med FC København-aftale

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Fyringstruet: – Han har to kampe

Dybt skuffet og trist

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Han erstatter Bo Henriksen

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Frank reddet i døende sekunder

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Patrick Da Silva idømt fængsel

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Nu er han gratis – på vej til OB?

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Bo Henriksen fyret

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!