BRAGT I TIPSBLADET 27. JANUAR
Fredag var der ikke fodbold i Parken. Til gengæld var en tidligere fodboldspiller på hjemmebane, da Nokia præsenterede deres nye smartphone Lumia 800, for Peter Frank, den gamle forsvarer med den fine sparketeknik i KB, Frem, Lyngby, Herfølge og AB, var med til at arrangere eventen i Parken.
I dag arbejder han nemlig som Retail Account Manager for Nokia i Danmark, hvilket vil sige, at han er ansvarlig for Nokias to distributører og alle Retail-butikker i Danmark med alt hvad det indeholder. Så den 41-årige Peter Frank har haft masser at se til, siden fodboldkarrieren sluttede i 2003.
»Jeg har en HH-uddannelse, og da jeg stoppede min karriere, begyndte jeg med nogle projekter på TV3. Derefter var jeg i Hummel et par år, hvor jeg var ansvarlig for salg til sportsbutikker og klubber, inden jeg blev hentet til Nokia, hvor jeg nu har været i mere end seks år. Jeg elsker mit job. Udfordringerne, samspillet med kunder og kolleger og den teamspirit, der er,« fortæller Peter Frank, der ikke er kommet sovende til succesen, for han arbejder mellem 50 og 60 timer om ugen.
Det er en af grundene til, at han ikke har haft noget at gøre med fodboldverdenen, siden han stoppede, udover selvfølgelig at følge sønnerne på 17 og 15 tæt i henholdsvis Herfølge og Greve, mens en anden er fysikken.
I sin tid som aktiv var dødboldseksperten Peter Frank ofte plaget af skader, og han blev da også erklæret fodboldinvalid med en ankelskade som 33-årig. Det var skidt, men ryggen var værre, og for fire år siden blev det så dårligt, at han måtte flyves hjem fra en forretningsrejse og ankom til Danmark i en rullestol.
»Så blev jeg scannet, og lægerne sagde, at jeg havde tre diskusprolapser i ryggen, men det var det mindste problem. Al brusken mellem ryghvirvlerne var også slidt væk, så de foreslog en meget omfattende operation med metalplader i ryggen, som jeg dog udskød for i stedet at prøve en anden behandling. Jeg henvendte mig hos zoneterapeuten Søren Malling, og siden da har jeg fået det bedre.«
»Han behandler mig en gang om måneden, og så laver jeg selv øvelser hver eneste aften. Og det er hver eneste aften, om jeg så kommer hjem klokken fem om morgenen. Det betyder, at jeg i dag har det ganske fornuftigt, og jeg kan også løbe en tur, men enhver form for fodbold er udelukket, både på grund af ryggen og på grund af ankelen.«
»Da jeg havde det værst, tænkte jeg da også på, om min fodboldkarriere havde været det værd. Dengang var svaret nok nej, men i dag har jeg det bedre, og jeg har helt sikkert også taget mange ting med fra min tid i fodbolden, der har hjulpet mig i min videre karriere. For man lærer altså meget af at skulle præstere hver dag og hele tiden levere resultater,« siger Peter Frank, der også forberedte sig til sit videre liv ved at arbejde ved siden af fodbolden gennem det meste af karrieren.
I alt nåede han 187 kampe i Superligaen, han scorede otte mål, vandt bronzemedaljer med Frem og AB og så var han til OL i Barcelona som en del af det danske U/21-landshold.
»Det er både min største oplevelse og min største skuffelse. Det var få uger efter det EM i Sverige, som Danmark som bekendt vandt, og alle havde store forventninger til OL-holdet, inklusiv os selv. Men det gik ikke. Det var tre kampe og så i bad. Ellers tænker jeg også tilbage på det år, jeg spillede i Strasbourg (i 1998). Det var en kæmpeoplevelse, når man først fik det på afstand.«
»For jeg var nok ikke så god til at nyde det, mens det stod på. Jeg har altid haft det motto, at man aldrig er bedre end sin seneste kamp, og derfor begyndte jeg altid at tænke på den næste lige med det samme. Man er jo under pres og skal levere varen, så man når næsten ikke at tænke og nyde en sejr. Det skulle jeg nok have været lidt bedre til,« siger Peter Frank.
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
AVIS
Storklub meldes interesseret
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
MEDIE
Danske klubber vil have ham
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
INTERVIEW
Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
INTERVIEW
Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
EKSKLUSIVT
Kaos i dansk klub: Sprogproblemer og skidt træning
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden