Året er 2001. Vejle møder Brøndby på udebane, og Vejlenserne har målmanden med det særprægede navn Boye Habekost i målet. Vejle har godt fat i kampen, men i første halvleg kommer en høj bold ind i feltet. Habekost går ud for at bokse væk, det lykkes dog ikke efter hensigten, og bolden går i mål. Senere i kampen sparker Habekost bolden lige ud for fødderne af Mads Jørgensen, der sikkert kan score. Vejle taber 2-1.
– Jeg kan sagtens huske den kamp. Det er min skyld, at vi taber. Vi havde mulighed for at vinde på Brøndby Stadion i en sæson, hvor de næsten ikke tabte på hjemmebane. Vi spillede godt, men en dårlig indsats fra min side kostede os kampen. En målmand glemmer aldrig sine drops, det er noget man er meget bevidst omkring. Om ikke andet sikrede den kamp mig evigt medlemsskab af Brøndby Support,« siger Habekost med et grin.
Boye Habekost nåede 140 kampe for Vejles førstehold inden, den iøvrigt uddannede værktøjsmager, måtte stoppe sin karriere i 2002 efter adskillige knæoperationer. Det er dog hverken skaderne eller dropsene, som ‘Kosten’ husker bedst, når han ser tilbage på sin karriere.
– Det var det hele. Suset i at blive målet og vejet hver weekend var virkelig spændende. Oprykningen til Superligaen i 2001 var rigtig stor, men det er svært at nævne én ting, for jeg var også med til at vinde junior-DM med Vejle i 1983,« understreger han og nævner ligeledes dengang han blev udtaget til juniorlandsholdet i 1984 og ialt nåede tre kampe. Idag er Habekost 38 år, og han nyder sin fortid som fodboldspiller og glæder sig specielt over de mange bekendtskaber han fik i sin tid som fodboldspiller.
– Jeg bliver glad, når jeg tænker tilbage på de bekendtskaber, jeg har fra den tid. Når vi mødes, er det ligesom var det igår, at vi spillede. Det er bare altid sjovt at møde nogle af de gamle, også at støde ind i nogle af dem, som jeg spillede imod. Det er ligesom om, at vi har et specielt bånd til hinanden,« mener Habekost.
– Nu arbejder jeg på et projekt i Vejles ungdomsafdeling, hvor vi satser på at få ungdomsafdelingerne helt op på det niveau, som de var på engang. Det er det, Vejle altid har været kendt for, og jeg håber, vi kan genskabe det, så vi ikke længere behøver at hente så mange udenlandske spillere. Det er et rigtig spændende arbejde, siger Boye Habekost.
Boye Habekost er generelt en mand med rigtig mange jern i ilden. Udover jobbet i Vejles ungdomsafdeling er han træner for førsteholdets målmænd, er ved at tage DBUs A-træner kursus og har et civilt job som natportier på Hotel Legoland i Billund.
– Jeg passer receptionen syv dage fra kl. 22 til 7 næste morgen og har så fri syv dage derefter. Det er et arbejde, der passer mig rigtig godt. Det er en rigtig god arbejdsplads, hvor de har stor forståelse for, hvis jeg skal have fri til en rejse med fodbolden eller sådan noget. Det værdsætter jeg meget, og så er det jo et rigtig spændende sted. Legoland vokser hele tiden, og der sker generelt rigtig meget.
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
MEDIE
Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’
MEDIE
I dialog med Brøndby
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
En kæmpe sejr
TOPNYHED
Helt vild med Oscar Schwartau
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste spillere
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
TOPNYHED
Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
MEDIE
Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo
Cristiano Ronaldo har sat jagten ind
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
TOPNYHED
Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid
EKSKLUSIVT
Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf
TIPSBLADET SPECIAL
Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
Eriksen ude med hård kritik
EKSKLUSIVT
Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’
NYHEDER
Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal
Jubler over dansker: Dette er bare starten
TIPSBLADET SPECIAL
De er 2025-mestre i Superligaen
NYHEDER
Nyt saksespark spiller Marokko i himlen
NYHEDER
Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur
TRANSFER
“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”
150 millioner ansøgninger til VM-billetter
AVIS
Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…
KOMMENTAR
Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
‘PC’ rasende over falske historier
TOPNYHED
Right to Dream vinder stor pris
DAGENS SPILFORSLAG
Målmandsreserve kastes for løverne i Rom
NYHEDER
Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder
AVIS
Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup
TOPNYHED
– Det vil være fuldstændigt magisk
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
TIPSBLADET SPECIAL