Sporløs med Boye Habekost

Året er 2001. Vejle møder Brøndby på udebane, og Vejlenserne har målmanden med det særprægede navn Boye Habekost i målet. Vejle har godt fat i kampen, men i første halvleg kommer en høj bold ind i feltet. Habekost går ud for at bokse væk, det lykkes dog ikke efter hensigten, og bolden går i mål.…



Året er 2001. Vejle møder Brøndby på udebane, og Vejlenserne har målmanden med det særprægede navn Boye Habekost i målet. Vejle har godt fat i kampen, men i første halvleg kommer en høj bold ind i feltet. Habekost går ud for at bokse væk, det lykkes dog ikke efter hensigten, og bolden går i mål. Senere i kampen sparker Habekost bolden lige ud for fødderne af Mads Jørgensen, der sikkert kan score. Vejle taber 2-1.
– Jeg kan sagtens huske den kamp. Det er min skyld, at vi taber. Vi havde mulighed for at vinde på Brøndby Stadion i en sæson, hvor de næsten ikke tabte på hjemmebane. Vi spillede godt, men en dårlig indsats fra min side kostede os kampen. En målmand glemmer aldrig sine drops, det er noget man er meget bevidst omkring. Om ikke andet sikrede den kamp mig evigt medlemsskab af Brøndby Support,« siger Habekost med et grin.

Boye Habekost nåede 140 kampe for Vejles førstehold inden, den iøvrigt uddannede værktøjsmager, måtte stoppe sin karriere i 2002 efter adskillige knæoperationer. Det er dog hverken skaderne eller dropsene, som ‘Kosten’ husker bedst, når han ser tilbage på sin karriere.
– Det var det hele. Suset i at blive målet og vejet hver weekend var virkelig spændende. Oprykningen til Superligaen i 2001 var rigtig stor, men det er svært at nævne én ting, for jeg var også med til at vinde junior-DM med Vejle i 1983,« understreger han og nævner ligeledes dengang han blev udtaget til juniorlandsholdet i 1984 og ialt nåede tre kampe. Idag er Habekost 38 år, og han nyder sin fortid som fodboldspiller og glæder sig specielt over de mange bekendtskaber han fik i sin tid som fodboldspiller.

– Jeg bliver glad, når jeg tænker tilbage på de bekendtskaber, jeg har fra den tid. Når vi mødes, er det ligesom var det igår, at vi spillede. Det er bare altid sjovt at møde nogle af de gamle, også at støde ind i nogle af dem, som jeg spillede imod. Det er ligesom om, at vi har et specielt bånd til hinanden,« mener Habekost.

– Nu arbejder jeg på et projekt i Vejles ungdomsafdeling, hvor vi satser på at få ungdomsafdelingerne helt op på det niveau, som de var på engang. Det er det, Vejle altid har været kendt for, og jeg håber, vi kan genskabe det, så vi ikke længere behøver at hente så mange udenlandske spillere. Det er et rigtig spændende arbejde, siger Boye Habekost.

Boye Habekost er generelt en mand med rigtig mange jern i ilden. Udover jobbet i Vejles ungdomsafdeling er han træner for førsteholdets målmænd, er ved at tage DBUs A-træner kursus og har et civilt job som natportier på Hotel Legoland i Billund.

– Jeg passer receptionen syv dage fra kl. 22 til 7 næste morgen og har så fri syv dage derefter. Det er et arbejde, der passer mig rigtig godt. Det er en rigtig god arbejdsplads, hvor de har stor forståelse for, hvis jeg skal have fri til en rejse med fodbolden eller sådan noget. Det værdsætter jeg meget, og så er det jo et rigtig spændende sted. Legoland vokser hele tiden, og der sker generelt rigtig meget.





LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Manchester United afbryder forhandlingerne

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Superligaen dropper det

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Medie: FC København jagter Michael Parker

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Vildt transferrygte skydes ned

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Henrik Dalsgaard stopper karrieren



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

De 10 største stjerner, der misser VM

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Superliga-træner tilknytter agent



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Uventet skifte?