Sporløs med Boye Habekost

Året er 2001. Vejle møder Brøndby på udebane, og Vejlenserne har målmanden med det særprægede navn Boye Habekost i målet. Vejle har godt fat i kampen, men i første halvleg kommer en høj bold ind i feltet. Habekost går ud for at bokse væk, det lykkes dog ikke efter hensigten, og bolden går i mål.…



Året er 2001. Vejle møder Brøndby på udebane, og Vejlenserne har målmanden med det særprægede navn Boye Habekost i målet. Vejle har godt fat i kampen, men i første halvleg kommer en høj bold ind i feltet. Habekost går ud for at bokse væk, det lykkes dog ikke efter hensigten, og bolden går i mål. Senere i kampen sparker Habekost bolden lige ud for fødderne af Mads Jørgensen, der sikkert kan score. Vejle taber 2-1.
– Jeg kan sagtens huske den kamp. Det er min skyld, at vi taber. Vi havde mulighed for at vinde på Brøndby Stadion i en sæson, hvor de næsten ikke tabte på hjemmebane. Vi spillede godt, men en dårlig indsats fra min side kostede os kampen. En målmand glemmer aldrig sine drops, det er noget man er meget bevidst omkring. Om ikke andet sikrede den kamp mig evigt medlemsskab af Brøndby Support,« siger Habekost med et grin.

Boye Habekost nåede 140 kampe for Vejles førstehold inden, den iøvrigt uddannede værktøjsmager, måtte stoppe sin karriere i 2002 efter adskillige knæoperationer. Det er dog hverken skaderne eller dropsene, som ‘Kosten’ husker bedst, når han ser tilbage på sin karriere.
– Det var det hele. Suset i at blive målet og vejet hver weekend var virkelig spændende. Oprykningen til Superligaen i 2001 var rigtig stor, men det er svært at nævne én ting, for jeg var også med til at vinde junior-DM med Vejle i 1983,« understreger han og nævner ligeledes dengang han blev udtaget til juniorlandsholdet i 1984 og ialt nåede tre kampe. Idag er Habekost 38 år, og han nyder sin fortid som fodboldspiller og glæder sig specielt over de mange bekendtskaber han fik i sin tid som fodboldspiller.

– Jeg bliver glad, når jeg tænker tilbage på de bekendtskaber, jeg har fra den tid. Når vi mødes, er det ligesom var det igår, at vi spillede. Det er bare altid sjovt at møde nogle af de gamle, også at støde ind i nogle af dem, som jeg spillede imod. Det er ligesom om, at vi har et specielt bånd til hinanden,« mener Habekost.

– Nu arbejder jeg på et projekt i Vejles ungdomsafdeling, hvor vi satser på at få ungdomsafdelingerne helt op på det niveau, som de var på engang. Det er det, Vejle altid har været kendt for, og jeg håber, vi kan genskabe det, så vi ikke længere behøver at hente så mange udenlandske spillere. Det er et rigtig spændende arbejde, siger Boye Habekost.

Boye Habekost er generelt en mand med rigtig mange jern i ilden. Udover jobbet i Vejles ungdomsafdeling er han træner for førsteholdets målmænd, er ved at tage DBUs A-træner kursus og har et civilt job som natportier på Hotel Legoland i Billund.

– Jeg passer receptionen syv dage fra kl. 22 til 7 næste morgen og har så fri syv dage derefter. Det er et arbejde, der passer mig rigtig godt. Det er en rigtig god arbejdsplads, hvor de har stor forståelse for, hvis jeg skal have fri til en rejse med fodbolden eller sådan noget. Det værdsætter jeg meget, og så er det jo et rigtig spændende sted. Legoland vokser hele tiden, og der sker generelt rigtig meget.






Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub teaser

VM-Vækkeuret: Giganternes fald

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Brøndby med transferscoop?

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker



LIVE

VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’

Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør

Afsløring: Kolding køber stor profil

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Officielt: FCM henter landsholdsspiller

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt

Spår rekordtransfer i dette vindue

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Elfenbenskysten – Norge

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb