Sporløs med Boye Habekost

Året er 2001. Vejle møder Brøndby på udebane, og Vejlenserne har målmanden med det særprægede navn Boye Habekost i målet. Vejle har godt fat i kampen, men i første halvleg kommer en høj bold ind i feltet. Habekost går ud for at bokse væk, det lykkes dog ikke efter hensigten, og bolden går i mål.…



Året er 2001. Vejle møder Brøndby på udebane, og Vejlenserne har målmanden med det særprægede navn Boye Habekost i målet. Vejle har godt fat i kampen, men i første halvleg kommer en høj bold ind i feltet. Habekost går ud for at bokse væk, det lykkes dog ikke efter hensigten, og bolden går i mål. Senere i kampen sparker Habekost bolden lige ud for fødderne af Mads Jørgensen, der sikkert kan score. Vejle taber 2-1.
– Jeg kan sagtens huske den kamp. Det er min skyld, at vi taber. Vi havde mulighed for at vinde på Brøndby Stadion i en sæson, hvor de næsten ikke tabte på hjemmebane. Vi spillede godt, men en dårlig indsats fra min side kostede os kampen. En målmand glemmer aldrig sine drops, det er noget man er meget bevidst omkring. Om ikke andet sikrede den kamp mig evigt medlemsskab af Brøndby Support,« siger Habekost med et grin.

Boye Habekost nåede 140 kampe for Vejles førstehold inden, den iøvrigt uddannede værktøjsmager, måtte stoppe sin karriere i 2002 efter adskillige knæoperationer. Det er dog hverken skaderne eller dropsene, som ‘Kosten’ husker bedst, når han ser tilbage på sin karriere.
– Det var det hele. Suset i at blive målet og vejet hver weekend var virkelig spændende. Oprykningen til Superligaen i 2001 var rigtig stor, men det er svært at nævne én ting, for jeg var også med til at vinde junior-DM med Vejle i 1983,« understreger han og nævner ligeledes dengang han blev udtaget til juniorlandsholdet i 1984 og ialt nåede tre kampe. Idag er Habekost 38 år, og han nyder sin fortid som fodboldspiller og glæder sig specielt over de mange bekendtskaber han fik i sin tid som fodboldspiller.

– Jeg bliver glad, når jeg tænker tilbage på de bekendtskaber, jeg har fra den tid. Når vi mødes, er det ligesom var det igår, at vi spillede. Det er bare altid sjovt at møde nogle af de gamle, også at støde ind i nogle af dem, som jeg spillede imod. Det er ligesom om, at vi har et specielt bånd til hinanden,« mener Habekost.

– Nu arbejder jeg på et projekt i Vejles ungdomsafdeling, hvor vi satser på at få ungdomsafdelingerne helt op på det niveau, som de var på engang. Det er det, Vejle altid har været kendt for, og jeg håber, vi kan genskabe det, så vi ikke længere behøver at hente så mange udenlandske spillere. Det er et rigtig spændende arbejde, siger Boye Habekost.

Boye Habekost er generelt en mand med rigtig mange jern i ilden. Udover jobbet i Vejles ungdomsafdeling er han træner for førsteholdets målmænd, er ved at tage DBUs A-træner kursus og har et civilt job som natportier på Hotel Legoland i Billund.

– Jeg passer receptionen syv dage fra kl. 22 til 7 næste morgen og har så fri syv dage derefter. Det er et arbejde, der passer mig rigtig godt. Det er en rigtig god arbejdsplads, hvor de har stor forståelse for, hvis jeg skal have fri til en rejse med fodbolden eller sådan noget. Det værdsætter jeg meget, og så er det jo et rigtig spændende sted. Legoland vokser hele tiden, og der sker generelt rigtig meget.





LIVE

TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

Han kan erstatte Patrick Dorgu

Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!

Bombe – Fremad Amager fratrækkes point



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Her kan du se FC Barcelona mod FC København

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

– Et kanon sted for ham



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

– FC København skal købe en stjerneangriber nu!

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings

De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller

West Ham forventer Hermansen-skifte

Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det

– Det er ikke rigtig min beslutning

Stjerne i helt vildt angreb på Conte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Tidligere FC København-angriber skifter klub

Nørgaard kommenterer exitrygte

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Vil væk fra Brøndby

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

Færdig i dansk klub

Eksperter med hård kritik af Dolberg

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Afviser Youssoufa Moukoko-rygte

Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub

Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco

Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker

Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika

FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’

Neestrup kommenterer Frankfurt-historie

Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand

Græske fodboldfans omkommer i busulykke

Medie: FC København nægter

Afviser stort bud på dansker

Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF