Året er 2001. Vejle møder Brøndby på udebane, og Vejlenserne har målmanden med det særprægede navn Boye Habekost i målet. Vejle har godt fat i kampen, men i første halvleg kommer en høj bold ind i feltet. Habekost går ud for at bokse væk, det lykkes dog ikke efter hensigten, og bolden går i mål. Senere i kampen sparker Habekost bolden lige ud for fødderne af Mads Jørgensen, der sikkert kan score. Vejle taber 2-1.
– Jeg kan sagtens huske den kamp. Det er min skyld, at vi taber. Vi havde mulighed for at vinde på Brøndby Stadion i en sæson, hvor de næsten ikke tabte på hjemmebane. Vi spillede godt, men en dårlig indsats fra min side kostede os kampen. En målmand glemmer aldrig sine drops, det er noget man er meget bevidst omkring. Om ikke andet sikrede den kamp mig evigt medlemsskab af Brøndby Support,« siger Habekost med et grin.
Boye Habekost nåede 140 kampe for Vejles førstehold inden, den iøvrigt uddannede værktøjsmager, måtte stoppe sin karriere i 2002 efter adskillige knæoperationer. Det er dog hverken skaderne eller dropsene, som ‘Kosten’ husker bedst, når han ser tilbage på sin karriere.
– Det var det hele. Suset i at blive målet og vejet hver weekend var virkelig spændende. Oprykningen til Superligaen i 2001 var rigtig stor, men det er svært at nævne én ting, for jeg var også med til at vinde junior-DM med Vejle i 1983,« understreger han og nævner ligeledes dengang han blev udtaget til juniorlandsholdet i 1984 og ialt nåede tre kampe. Idag er Habekost 38 år, og han nyder sin fortid som fodboldspiller og glæder sig specielt over de mange bekendtskaber han fik i sin tid som fodboldspiller.
– Jeg bliver glad, når jeg tænker tilbage på de bekendtskaber, jeg har fra den tid. Når vi mødes, er det ligesom var det igår, at vi spillede. Det er bare altid sjovt at møde nogle af de gamle, også at støde ind i nogle af dem, som jeg spillede imod. Det er ligesom om, at vi har et specielt bånd til hinanden,« mener Habekost.
– Nu arbejder jeg på et projekt i Vejles ungdomsafdeling, hvor vi satser på at få ungdomsafdelingerne helt op på det niveau, som de var på engang. Det er det, Vejle altid har været kendt for, og jeg håber, vi kan genskabe det, så vi ikke længere behøver at hente så mange udenlandske spillere. Det er et rigtig spændende arbejde, siger Boye Habekost.
Boye Habekost er generelt en mand med rigtig mange jern i ilden. Udover jobbet i Vejles ungdomsafdeling er han træner for førsteholdets målmænd, er ved at tage DBUs A-træner kursus og har et civilt job som natportier på Hotel Legoland i Billund.
– Jeg passer receptionen syv dage fra kl. 22 til 7 næste morgen og har så fri syv dage derefter. Det er et arbejde, der passer mig rigtig godt. Det er en rigtig god arbejdsplads, hvor de har stor forståelse for, hvis jeg skal have fri til en rejse med fodbolden eller sådan noget. Det værdsætter jeg meget, og så er det jo et rigtig spændende sted. Legoland vokser hele tiden, og der sker generelt rigtig meget.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
‘Er den største Bournemouth-fan’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Fortryder FC Barcelona-transfer
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
TRANSFER
Dansk landsholdsspiller på blokken i Dortmund
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
Neymar er tilbage
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
MEDIE