I 1982 blev Brian Chrøis den første spiller, der skrev under på en fuldtidskontrakt med en dansk klub.
Først fire år siden gik Brøndby over til heltid med alle spillere, men forinden havde formand Per Bjerregaard altså allieret sig med nogle få »forsøgskaniner«, og Chrøis var en af dem og den allerførste til at signere papirerne.
Den nu 47-årige Chrøis er i dag ansat som annoncekonsulent ved Helsingør Dagblad på 17. år, og så danner han sammen med sin gode ven, Morten Tjæder, makkerpar på Humlebæks trænerbænk.
I fjor førte duoen klubben tilbage til sjællandsserien, hvor holdet ligger nogenlunde midt på tabellen. Men det er allerede afgjort, at samarbejdet ophører med udgangen af året.
Det er Brian Chrøis på sin vis ked af, for det nogle kanongutter, han har med at gøre, unge spillere typisk omkring de 20 år, og nogle fyre, der på deres bedste dage spiller en omgang flot fodbold.
Så hvorfor sige farvel?
– Det har noget med klubbens ambitionsniveau at gøre, forklarer Chrøis, og det er af forskellige grunde ikke helt, som han og makkeren kunne ønske sig.
Men Chrøis og Tjæder kommer ikke til at lede længe efter et nyt fodboldjob. De sidste brikker er faktisk ved at falde på plads. Men hvor?
– Det er endnu en hemmelighed, siger Chrøis, som ikke vil fortælle andet end, at det er en klub på samme niveau, men med større armbevægelser og lidt flere penge til at rutte med omkring førsteholdet.
På nettets Wikipedia kan man læse detaljeret om Chrøis og hans karriere som professionel fodboldspiller. Men mærkeligt nok kun på engelsk, hvorimod der ikke er ét eneste ord på dansk.
– Jeg ved det godt, men har ingen forklaring på, hvorfor det er sådan, siger Chrøis, som nåede at spille syv landskampe, seks på Ol-holdet plus en bænketjans på A-holdet, da de rød-hvide i 1983 tjente tre livsvigtige point i jagten på det internationale gennembrud [tankestreg] med 1-0-sejren i EM-kvalen over Grækenland takket være et sent og meget forløsende hovedstødsmål af Søren Busk.
– Det havde selvfølgelig været sjovere at være inde på banen, men sådan skulle det altså ikke være, siger Chrøis om dengang, han lige akkurat fik lov til at snuse til duften omkring landsholdet.
På det tidspunkt spillede han endnu for Brøndby, men året efter kunne man finde den densive midtbanespiller på Granadas første hold i den spanske Segunda Division. Han nød for så vidt sin spanske tilværelse, men det kneb af og til med lønnen.
– Jeg tror, at præsidenten tog alle pengene med sig hjem, griner Chrøis, som efter bare en enkelt sæson forlod sin spanske arbejdsgiver, men dengang var det nu knap så sjovt, for han endte med at slæbe Granada i fodboldretten hos FIFA med krav om at få udbetalt et økonomisk efterslæb på nogle hundrede tusinde kroner [tankestreg] en sag han fik medhold i.
Chrøis spillede dernæst to sæsoner for den schweiziske klub AC Bellinzona, som han var med til at rykke op i den bedste række, inden han i 1987 satte kursen hjemad og hjalp Ebbe Skovdahls Brøndby til at vinde mesterskabet to år i træk. Da Morten Olsen kom til som cheftræner i 1990 var der ikke plads til Chrøis og andre aldrende spillere i fremtidsplanerne, og Chrøis sluttede sin karriere med to sæsoner i Helsingør, inden en plagsom achillessene tvang ham til at opgive karrieren definitivt.

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Teemu Pukki dominerer

Flot gestus af Tadej Pogacar

Voldsom frustration efter vanvidskamp

AGF vil hente 70 millioner: Vejlby-stadion er dyrt

Kalder opfordring til fans ‘dybt forkasteligt’

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

Har afvist flere tilbud

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Man Utd-spillere dybt frustrerede over Amorim

Dybt uforstående: ‘Kriminelt’

Helt vildt – nu har han skiftet klub for 21. gang

Opsigtsvækkende dansk comeback i udlandet

Hård Zorniger-kritik: ‘Kan splitte en spiller ad’

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Medier fælder dom over Dorgu efter derby

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

Kriseklub fyrer – medie bringer Bo Svensson i spil

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

Godt FC København-nyt før Champions League-brag

Som Bambi på glatis!

– Starten kunne næsten ikke have været værre

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’

Smadrer 1. division – bomber er gratis om lidt

Kalder Roony Bardghji-gestus for ‘usædvanlig’

Sender 15 millioner til FC Midtjylland

Legende færdig i Wrexham?

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Historisk start – i ekstase over Nathan Trott

Minister opfordrer til ukrainske flag i Parken

Amok over Oliver Sonne-beslutning: ‘En skændsel!’

Leverkusen-fokus: Hjulmands vilde frisparksvåben

Stolt af demonstrationer i Vueltaen

Blichfeldt besejrer Kjærsfeldt

Dyrt FCK-flop er blevet træner i brors klub

‘Unikt talent’ – 14-årig på førsteholdet i Norge

Meget skuffet: ‘Et svaghedstegn’

‘Med de profiler, vi har, bliver vi kun bedre’

Baskere og Gunners skyder med løst krudt

Rundens Hold i Superligaen – 8. runde

Amin Chiakha åbnede målkontoen for Vejle

UCI langer ud efter spansk regering

Karrieren slut for tidligere FCK-spiller?

Thomas Frank deler godt nyt

Her er Jens Jønsson løn i Grækenland

Tidl. Barca-stjerne raser: ‘Nej, jeg er IKKE død’

Puster til rygter – er det Amorims næste job?

Dansk klub skriver historie

Surt show: Det bliver ikke til noget
