DA JENS JESSEN lod sig hylde i SAS Arena efter sit karrierestop, blev han foreviget i en trøje, der var halvt AaB og halvt FC Midtjylland. Angriberen fra Varde slog igennem i Aalborg, hvor han spillede ni og et halvt år, inden han sluttede stærkt af i Herning.
– Det er mine to klubber, og jeg har da hjerte med begge steder, så søndag kører jeg nok ned og ser Esbjerg mod AaB, men indimellem følger jeg da også FCM hjemme og holder kontakten med Thomas Thomasberg, siger i dag knap 40-årige Jessen med bopæl i Starup mellem Grindsted og Varde. Sydvestjyden er flyttet hjem.
– Jeg var 35 år, da jeg løb ind i min første alvorlige skade. Korsbåndet fik sig en tur til træning, og det viste sig, at jeg havde spillet flere år nærmest uden. Lægerne sagde jeg havde knæ som en 60-årig, men selv følte jeg mig OK og havde aldrig mærket noget, men OK, det var så alligevel på tide at stoppe der i vinteren 2003. Der var også kun et halvt år tilbage af min kontrakt, fortæller Jessen, som var med til at tabe en stribe pokalfinaler med AaB, men også hentede to danske mesterskaber. Og var med til at indlede FC Midtjyllands optur.
– Man kunne godt mærke, at noget stort var på vej, og vi vandt jo også bronze det første år og blev nr. fire den følgende sæson. Det er jo et fantastisk godt hold de har i dag, hvor de kan true FC København, og jeg kunne egentlig godt have tænkt mig at træne under en Erik Rasmussen. Han er en spændende træner, uddyber allrounderen. Han kom til AaB som angriber i 1991, men blev omskolet af Poul Erik Andreasen.
– Jeg har spillet alle pladser undtagen målmand. Poul Erik satte mig ned på midtbanen, men jeg har nok spillet allerflest kampe som venstre back. Jeg har opnået alt det, jeg kunne med vilje og en professionel indstilling, og efter næsten 10 år i AaB var jeg også glad for at komme til FC Midtjylland. Det giver friske kræfter og ny motivation at prøve noget nyt, og i FCM fik jeg også en træner, der gav mig den frihed, som jeg på det tidspunkt havde brug, nemlig Ove Pedersen. I AaB kørte Hans Backe tingene lidt stramt, men jeg var en rutineret spiller, der godt vidste, hvordan jeg skulle håndtere min tid og min krop, så på den led var Ove fin for mig.
Jens Jessen er i dag bilsælger i Esbjerg hos LKJ-biler. Han er familiefar i Starup, hvor han træner det lokale serie fire-hold.
– Det er svært at holde sig helt væk fra fodbolden, og jeg tænker da så småt på senere at komme på trænerkursus. Det er noget helt andet med serie-fodbold, end da jeg selv spillede, men det må man tage med, siger Jens Jessen, som udover turene til nærliggende Esbjerg og Herning også »sparer« op til ture højt op nordpå, hvor karrieren rigtig tog fart.
– Men jeg holder også kontakten vedlige med et par AaB-holdkammerater fra dengang, især Calle Facius, men også lidt Torben Boye, fortæller manden med de 341 superligakampe.

TransferLIVE: Onyeka på vej til Spanien?

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

Den helt rigtige Højlund-beslutning

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

Afsløring: Kvistgaarden nærmer sig Norwich-skifte

Megatransfer på vej?

Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’

Her fejler de fatalt på transfermarkedet

Femkløver vil væk fra Manchester United

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

På vej mod retur?

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Indleder forhandlinger om Brøndby-profil i dag

Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse

Superliga-klub smadrer transferrekord

Kæmpe stjerne bliver Oliver Sonnes konkurrent

Kæmpe milliontab

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Helt vildt – dansk målmaskine tæt på kæmpe rekord

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Færdig – Andreas Bruus på klubjagt

– Han kan blive vigtig

Kæmpetransfer på vej – Man Utd scorer millioner

Blæst bagover: ‘Så ville han koste 750 mio.’

“Et kup” at hente dansk angriber

Rasmus Falk: ‘Det er sgu smukt, det her’

FC Barcelona forsøger sig med dansker

Kold skulder til Thomas Frank og Spurs

Kevin Mensah vender tilbage til Brøndby

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

– Jeg er stærkere end nogensinde

Politiet forklarer teori bag Diogo Jota-dødsfald

Nu bliver FCK nødt til at tage det alvorligt!

‘Jeg ville så gerne have ham til Brøndby’

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Er han Viborgs næste cheftræner?

Bo Henriksen forudser gigantisk transfer

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

Lover transfers

Forhandler om Yussuf Poulsen

– Vi kan udfordre de bedste

Danmark taber knebent til Sverige

Chelsea og Barcelona får enorme bøder

FC Nordsjælland sælger Dorgeles

Thomas Partey tiltalt for voldtægt

Derfor giver én type transfer særlig mening

Slut – øv, Danmark: Smalt nederlag

– Bolden er rund, og jeg er Nadia Nadim!

Stjerneagent anklaget for voldtægt

Afsløring: FCN sælger Dorgeles i transferrekord