Real Madrid-spilleren Toni Kroos fortæller i et længere interview om, at han igennem seks måneder måtte tage smertestillende piller for at kunne gennemføre vigtige kampe for spanierne og det tyske landshold.
Den 31-årige midtbanespiller har endnu ikke været i aktion i denne sæson, fordi han langt om længe har givet sig selv den tid, der skulle til for at lokalisere smerten og få den behandlet.
Det løfter han sløret for i et interview med det engelske medie Goal.com.
– Jeg er meget glad, fordi i dag har jeg gennemført min tredje træning med holdet uden at mærke smerte. Det er lettende efter seks-syv måneder med smerte, siger han.
Kroos forklarer, at smerten startede med at komme i marts 2021, men at det var svært at give sig selv tid og plads til at få det undersøgt, da programmet var tætpakket med vigtige kampe.
– Det var så svært for mig at stoppe, fordi jeg ikke ville glippe kvartfinalerne og semifinalerne i Champions League. Og efter dem var der jo også EM, siger han og fortsætter.
– Det gjorde det rigtig svært for mig at stoppe. Jeg lovede mig selv, at jeg ville forsøge at give det ro i min ferie, og derefter ville jeg se, om det var blevet bedre. Men da jeg mødte ind til træning efter ferien, var det stadig det samme, siger han.
Tyskeren og Real Madrid besluttede, at der skulle gøres noget ved problemet. Derfor har han endnu ikke været i aktion i denne sæson. Behandlingen har taget lidt længere tid, end den normalt ville gøre ifølge Kroos, som har foretrukket ikke at blive opereret.
– Det er sandt, at det har taget lidt længere tid på grund af det valg, men jeg har jeg spillet seks-syv måneder med smerter og taget piller til kampene for at undgå smerterne, så jeg føler, det er fair nok, at det tager længere tid, siger han.
Afsluttende fastslår Kroos, at han føler sig klar til at spille kampe igen.
Derfor skal det blive spændende at se, om han gør comeback tirsdag, når Real Madrid møder Sheriff i Champions League.
LIVE
LIVE: Tottenham tæt på Robertson
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
NYHEDER
Massefyring i AC Milan
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
NYHEDER
