Den 75-årige stjerneagent Jonathan Barnett anklages i et civilt søgsmål for at have voldtaget en kvinde mindst 39 gange. Søgsmålet involverer både Barnett og Creative Artists Agency (CAA), som er Barnetts tidligere arbejdsgiver.
Det skriver flere medier – heriblandt LA Times og BBC.
Kvinden, som er anonym, påstår, at Jonathan Barnett har menneskehandlet hende fra Australien til Storbritannien i 2017, og at hun i en periode over seks år blev holdt som en sexslave.
Samtidig er påstanden, at Barnett flere gange truede hende og hendes børn på livet.
Jonathan Barnett afviser alle anklager, skriver LA Times.
– Anklagerne mod mig har ingen hold i virkeligheden og er usande. Vi kommer til at kæmpe en hård juridisk kamp for at forsvare os i dette søgsmål, og jeg ser frem til at blive renset og frikendt for alle anklager, siger Jonathan Barnett via sin advokat.

Repræsenterede Bale
Agenten har blandt andet repræsenteret Gareth Bale via sin virksomhed Stellar Group, og han var agenten bag det store skifte til Real Madrid, der købte waliseren i Tottenham.
I 2020 solgte Barnett Stellar Group til ICM Partners, og siden købte CAA virksomheden og smeltede to af verdens største agentvirksomheder sammen.
I 2019 rangerede Forbes Jonathan Barnett som klodens største agent, og han har helt frem til sidste år været involveret i agentbranchen.
Derfor er CAA også sagsøgt
CAA er også en del af søgsmålet, fordi virksomheden ifølge stævningen i 2020 overførte penge fra Stellar-kontoer til kvinden, og i 2021 skal Barnett via en arbejdsmail have kaldt hende for en “slave”. Og kvinden peger også på, at Barnett i 2022 bad ICM Stellar om at overføre cirka 600.000 kroner til kvindens barns udlejer.
Og derfor mener søgsmålet, at CAA skulle have været bekendt med, at agenten “holdt en sexslave”.
CAA afviser at have kendskab til, at der skal være foregået noget ulovligt.
– Selv om disse anklager prøver at forbinde anklagerne til CAA’s forretninger, har hun aldrig været en medabejder, konsulent eller freelancer for CAA, ICM eller Stellar, og hun har aldrig haft forretninger relateret til CAA, ICM or Stellar, skriver CAA, der også gør det klart, at man tager anklagerne alvorligt.

Alvorlige anklager
Anklagerne mod Jonathan Barnett er alvorlige.
Kvinden og agenten skal angiveligt have mødtes første gang i starten af 90’erne, men det var først i 2017, at de skrev sammen på LinkedIn.
Ifølge søgsmålet blev kvinden tilbudt et job i Stellar, men efter hun flyttede fra Australien til London, ændrede Barnett stil og holdt kvinden som slave som en slags gæld for at have hjulpet med jobbet og flytningen til England.
I søgsmålet står der blandt andet, at ‘Barnett var besat af at behandle hende som en hund og sparke hende, sætte snor på hende og give hende et kødben.’
Der er også andre bizarre beskrivelser, og så er der altså meget alvorlige anklager som voldtægt.
Et civilt søgsmål er ikke en straffesag, og derfor kan Jonathan Barnett – hvis han taber sagen – ikke blive dømt til en fængselsstraf. I stedet kan retten finde, at kvinden skal kompenseres økonomisk.
LIVE
TransferLIVE: Arsenal sælger profil
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
LIVE
VM-LIVE: Messi fremhæver England
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
NYHEDER
Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
EKSKLUSIVT
Afsløring: Eintracht Frankfurt byder igen på Gaaei
Frankrig – Spanien
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
INTERVIEW