Stor hyldest: De beundrer Pione Sisto

Aris Thessaloniki væbner sig med tålmodighed omkring Pione Sisto, der har svært ved at prikke hul på målbylden i Grækenland.



Aris Thessaloniki topper den græske liga med Pione Sisto som fast mand.

Det lyder umiddelbart som en stor dansk succeshistorie, og det er det også langt hen ad vejen. Den eneste knast er bare danskerens manglende målinvolveringer.

Han har selv fortalt, at han kun er på 10 procent af sit potentiale, og derfor væbner man sig med tålmodighed i Aris Thessaloniki.

Det fortæller Yiannis Pantelidis, der skriver for AllAboutAris, som dækker det græske førerhold tæt, til Tipsbladet.

– Alle tror på ham, og han vil få tid til at tilpasse sig. Indtil videre er det kun blevet til én assist mod Panserraikos, men trænerne i Aris tror, at det er et spørgsmål om tid, før han finder målet. Han var tæt på den anden dag mod Levadiakos.

Her fik Pione Sisto den sidste halve time på banen på grund af et tæt kampprogram med tre kampe på en uge. Derfor blev offensivspilleren sparret.

– Der har været op- og nedture, men alle ser positivt på ham, da han stadig er ny på holdet. Aris kender ham fra tidligere, og tror på ham. Aris har længe forsøgt at få ham. Og så beundrer klubben Sisto for at være meget loyal mod taktikken både offensivt og defensivt.

282222

Foto: Alamy

Selvom han slider i holdets tjeneste, bliver han trods alt også betalt for at lave mål og assister. Den del halter gevaldigt, da det blot er blevet til et enkelt oplæg i 11 kampe.

– Det er for tidligt at dømme ham, men jeg kan sige, at Aris tidligere har hentet spillere, som har haft det svært i sine tidligere klubber, og så er blomstret op i Aris. Det bedste eksempel er Loren Morón, og vi ser det samme med Hugo Mallo og José Cifuentes. Nu må vi have tålmodighed med Sisto.

Spørgsmålet er, om tålmodigheden varer for evigt. Aris har i hvert fald for nyligt hentet transferfrie Robin Quaison, der tidligere i karrieren har spillet samme position som Pione Sisto.

– Quaison kom til Aris som angriber. Vi ved, at han tidligere har spillet på venstrekanten, men i Aris ser de ham mest som angriber. Måske vil han spille på venstrekanten i nogle kampe, men jeg tror ikke, han lige nu er en trussel for Sisto. Det kan selvfølgelig ændre sig.

Pione Sisto, 29 år, drog til Aris denne sommer efter en sæson i Alanyaspor. Forinden blev det til flere år i FC Midtjylland, som dog endte i en ulykkelig skilsmisse.





Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark




LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Jordan Larsson meldes enig med denne klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Nu melder Christian Eriksen ud

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

City med vildt rekordbud

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Økonomiske problemer – bud på dansk profil

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub