Stor hyldest: De beundrer Pione Sisto

Aris Thessaloniki væbner sig med tålmodighed omkring Pione Sisto, der har svært ved at prikke hul på målbylden i Grækenland.



Aris Thessaloniki topper den græske liga med Pione Sisto som fast mand.

Det lyder umiddelbart som en stor dansk succeshistorie, og det er det også langt hen ad vejen. Den eneste knast er bare danskerens manglende målinvolveringer.

Han har selv fortalt, at han kun er på 10 procent af sit potentiale, og derfor væbner man sig med tålmodighed i Aris Thessaloniki.

Det fortæller Yiannis Pantelidis, der skriver for AllAboutAris, som dækker det græske førerhold tæt, til Tipsbladet.

– Alle tror på ham, og han vil få tid til at tilpasse sig. Indtil videre er det kun blevet til én assist mod Panserraikos, men trænerne i Aris tror, at det er et spørgsmål om tid, før han finder målet. Han var tæt på den anden dag mod Levadiakos.

Her fik Pione Sisto den sidste halve time på banen på grund af et tæt kampprogram med tre kampe på en uge. Derfor blev offensivspilleren sparret.

– Der har været op- og nedture, men alle ser positivt på ham, da han stadig er ny på holdet. Aris kender ham fra tidligere, og tror på ham. Aris har længe forsøgt at få ham. Og så beundrer klubben Sisto for at være meget loyal mod taktikken både offensivt og defensivt.

282222

Foto: Alamy

Selvom han slider i holdets tjeneste, bliver han trods alt også betalt for at lave mål og assister. Den del halter gevaldigt, da det blot er blevet til et enkelt oplæg i 11 kampe.

– Det er for tidligt at dømme ham, men jeg kan sige, at Aris tidligere har hentet spillere, som har haft det svært i sine tidligere klubber, og så er blomstret op i Aris. Det bedste eksempel er Loren Morón, og vi ser det samme med Hugo Mallo og José Cifuentes. Nu må vi have tålmodighed med Sisto.

Spørgsmålet er, om tålmodigheden varer for evigt. Aris har i hvert fald for nyligt hentet transferfrie Robin Quaison, der tidligere i karrieren har spillet samme position som Pione Sisto.

– Quaison kom til Aris som angriber. Vi ved, at han tidligere har spillet på venstrekanten, men i Aris ser de ham mest som angriber. Måske vil han spille på venstrekanten i nogle kampe, men jeg tror ikke, han lige nu er en trussel for Sisto. Det kan selvfølgelig ændre sig.

Pione Sisto, 29 år, drog til Aris denne sommer efter en sæson i Alanyaspor. Forinden blev det til flere år i FC Midtjylland, som dog endte i en ulykkelig skilsmisse.






Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens




MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-spiller har revet skulderen af led

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Sønderjyske henter landsholdsspiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Forhandler med Jannik Vestergaard

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Historisk transfer – FC København tjener kassen

FCM-flop i chokskifte

Paolo Maldini lander stort job

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske

Åbner for flere Brøndby-salg

Tager Superliga-klub stor beslutning?

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!