Stor hyldest: De beundrer Pione Sisto

Aris Thessaloniki væbner sig med tålmodighed omkring Pione Sisto, der har svært ved at prikke hul på målbylden i Grækenland.



Aris Thessaloniki topper den græske liga med Pione Sisto som fast mand.

Det lyder umiddelbart som en stor dansk succeshistorie, og det er det også langt hen ad vejen. Den eneste knast er bare danskerens manglende målinvolveringer.

Han har selv fortalt, at han kun er på 10 procent af sit potentiale, og derfor væbner man sig med tålmodighed i Aris Thessaloniki.

Det fortæller Yiannis Pantelidis, der skriver for AllAboutAris, som dækker det græske førerhold tæt, til Tipsbladet.

– Alle tror på ham, og han vil få tid til at tilpasse sig. Indtil videre er det kun blevet til én assist mod Panserraikos, men trænerne i Aris tror, at det er et spørgsmål om tid, før han finder målet. Han var tæt på den anden dag mod Levadiakos.

Her fik Pione Sisto den sidste halve time på banen på grund af et tæt kampprogram med tre kampe på en uge. Derfor blev offensivspilleren sparret.

– Der har været op- og nedture, men alle ser positivt på ham, da han stadig er ny på holdet. Aris kender ham fra tidligere, og tror på ham. Aris har længe forsøgt at få ham. Og så beundrer klubben Sisto for at være meget loyal mod taktikken både offensivt og defensivt.

282222

Foto: Alamy

Selvom han slider i holdets tjeneste, bliver han trods alt også betalt for at lave mål og assister. Den del halter gevaldigt, da det blot er blevet til et enkelt oplæg i 11 kampe.

– Det er for tidligt at dømme ham, men jeg kan sige, at Aris tidligere har hentet spillere, som har haft det svært i sine tidligere klubber, og så er blomstret op i Aris. Det bedste eksempel er Loren Morón, og vi ser det samme med Hugo Mallo og José Cifuentes. Nu må vi have tålmodighed med Sisto.

Spørgsmålet er, om tålmodigheden varer for evigt. Aris har i hvert fald for nyligt hentet transferfrie Robin Quaison, der tidligere i karrieren har spillet samme position som Pione Sisto.

– Quaison kom til Aris som angriber. Vi ved, at han tidligere har spillet på venstrekanten, men i Aris ser de ham mest som angriber. Måske vil han spille på venstrekanten i nogle kampe, men jeg tror ikke, han lige nu er en trussel for Sisto. Det kan selvfølgelig ændre sig.

Pione Sisto, 29 år, drog til Aris denne sommer efter en sæson i Alanyaspor. Forinden blev det til flere år i FC Midtjylland, som dog endte i en ulykkelig skilsmisse.





Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter


Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’

Kæmpestjerne angrer

Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis

Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski

Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’

Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge

I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!

Gravesen kommer med ‘kæmpe advarsel’ til FCK

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’

Er det Chido Obis store chance?

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul

Superligaboss om FCK: Pas på med det

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

Jon Dahl til samtale i engelsk klub

Jens Stage med overraskende transfer-melding

Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid

Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing

Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF

Takkede nej til Superliga-klubber

Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater

Brian Riemer bekymret for dansk stjerne

‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’

Talentfabrik scouter Chiakha og Flø

Tricolorii driller Gli Azzurri

‘Svær situation’: Fyret kort efter dansk transfer

Pernille Harder med perlemål

Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser

Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter

Begrænset spilletid: ‘Det giver god mening’

Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre

Premier Leagues bundprop henter ny træner