Stor hyldest: De beundrer Pione Sisto

Aris Thessaloniki væbner sig med tålmodighed omkring Pione Sisto, der har svært ved at prikke hul på målbylden i Grækenland.



Aris Thessaloniki topper den græske liga med Pione Sisto som fast mand.

Det lyder umiddelbart som en stor dansk succeshistorie, og det er det også langt hen ad vejen. Den eneste knast er bare danskerens manglende målinvolveringer.

Han har selv fortalt, at han kun er på 10 procent af sit potentiale, og derfor væbner man sig med tålmodighed i Aris Thessaloniki.

Det fortæller Yiannis Pantelidis, der skriver for AllAboutAris, som dækker det græske førerhold tæt, til Tipsbladet.

– Alle tror på ham, og han vil få tid til at tilpasse sig. Indtil videre er det kun blevet til én assist mod Panserraikos, men trænerne i Aris tror, at det er et spørgsmål om tid, før han finder målet. Han var tæt på den anden dag mod Levadiakos.

Her fik Pione Sisto den sidste halve time på banen på grund af et tæt kampprogram med tre kampe på en uge. Derfor blev offensivspilleren sparret.

– Der har været op- og nedture, men alle ser positivt på ham, da han stadig er ny på holdet. Aris kender ham fra tidligere, og tror på ham. Aris har længe forsøgt at få ham. Og så beundrer klubben Sisto for at være meget loyal mod taktikken både offensivt og defensivt.

282222

Foto: Alamy

Selvom han slider i holdets tjeneste, bliver han trods alt også betalt for at lave mål og assister. Den del halter gevaldigt, da det blot er blevet til et enkelt oplæg i 11 kampe.

– Det er for tidligt at dømme ham, men jeg kan sige, at Aris tidligere har hentet spillere, som har haft det svært i sine tidligere klubber, og så er blomstret op i Aris. Det bedste eksempel er Loren Morón, og vi ser det samme med Hugo Mallo og José Cifuentes. Nu må vi have tålmodighed med Sisto.

Spørgsmålet er, om tålmodigheden varer for evigt. Aris har i hvert fald for nyligt hentet transferfrie Robin Quaison, der tidligere i karrieren har spillet samme position som Pione Sisto.

– Quaison kom til Aris som angriber. Vi ved, at han tidligere har spillet på venstrekanten, men i Aris ser de ham mest som angriber. Måske vil han spille på venstrekanten i nogle kampe, men jeg tror ikke, han lige nu er en trussel for Sisto. Det kan selvfølgelig ændre sig.

Pione Sisto, 29 år, drog til Aris denne sommer efter en sæson i Alanyaspor. Forinden blev det til flere år i FC Midtjylland, som dog endte i en ulykkelig skilsmisse.





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

FC København – Vejle Boldklub

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Sønderjyske – Brøndby IF



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Silkeborg IF – Randers FC

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Viborg FF – FC Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FC Fredericia – OB

En voldsom ulighed

Sender stikpille til FC København-flop

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget