Sent onsdag blev det officielt, at Luis Suárez skifter til Atlético Madrid, og torsdag eftermiddag takkede uruguayaneren så af i Barcelona, hvor han holdt et pressemøde på Camp Nou.
Suárez havde taget plads på scenen, sammen med klubpræsident Josep Maria Bartomeu, mens folk som Lionel Messi, Gerard Piqué, Sergio Busquets og Jordi Alba også var til stede ved Suárez’ afsked.
– Jeg er meget spændt over at tage til Atlético Madrid, men jeg har stadig ikke tænkt over, hvordan det bliver at spille mod Barcelona. Jeg har ikke helt fordøjet det endnu, lød det ifølge Daily Mail fra Suárez.
Bliver mærkeligt at spille mod Messi
Lionel Messi var tæt på at forlade Barcelona denne sommer, men i stedet blev det altså argentinerens tætte ven, der nu forlader den catalanske klub. På torsdagens pressemøde ville Suárez ikke lægge skjul på, at Messi har blandede følelser ved nu at skulle konkurrere med sin gode ven fremover.
– Leo ved, hvad jeg tænker, og jeg ved, hvad han tænker. Vi er gamle nok til, at vi kan give hinanden råd. Leo synes, at det er mærkeligt, at jeg nu skifter til en direkte rival. Men intet kommer til at ændre vores forhold. Det begynder at føles lidt mærkeligt, fordi jeg skifter, og fordi jeg skifter til en rival. Men vi har stået overfor hinanden mange gange i landskampe.
Vil konkurrere med Barcelona og Real Madrid
Efter seks år i Barcelona forlader Luis Suárez nu den catalanske storklub. Men uruguayaneren kommer ikke til at skrue ned for ambitionerne.
– Det lyder ironisk. Men da Barça satte mig til salg, var der mange opkald og tilbud. Jeg ønskede at tage til et hold, hvor jeg kunne konkurrere med Barcelona og Real Madrid. Min følelse er, at jeg stadig har meget at byde på. Jeg tager den vej, jeg tager. Jeg vil sætte mig nye mål.
Luis Suárez afslørede samtidig, at han har talt med både Diego Godin og Antoine Griezmann om Atlético Madrid.
LIVE
TransferLIVE: PSG får stort bud accepteret
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
LIVE
Superliga-LIVE: FCK uden flere stjerner
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
NYHEDER
FCN sikrer sejren i de døende sekunder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
MEDIE
FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
EKSKLUSIVT
