For første gang i klubbens historie skal FC Fredericia spille Superliga-fodbold i den kommende sæson, efter at Michael Hansens tropper i foråret satte alle rivalerne i 1. division til vægs.
Og her en måned efter den nærmest sensationelle oprykning er humøret derfor naturligvis godt i den sydjyske klub, om end euforien nu har nået et mere behersket niveau.
– Det føles super godt. Hvis jeg ikke lyder så entusiastisk, som jeg burde, så er det fordi, at vi har nået at vænne os lidt til tanken, siger cheftræner Michael Hansen til Tipsbladet med et grin og fortsætter:
– Nu er vi startet op igen efter ferien, og der kan man da godt mærke, at ens opladning og ens forberedelse er til det bedste selskab. Hele klubben er lidt i en fase, hvor vi forbereder os til det, der venter.
I Fredericia arbejdes der ihærdigt på at få klargjort Monjasa Park til Superliga-fodbold, mens Michael Hansen koncentrer sig om at få klargjort et konkurrencedygtigt mandskab.
– Klubben har ikke været i Superligaen før, og derfor får organisationen og faciliteterne et realitetstjek, kan man sige. På den måde har det fyldt meget, ikke for mig, men for klubben.
– Min opgave er så at finde ud af, hvordan vi rent sportsligt kan træde ind i en ny verden, siger den nye Superliga-cheftræner, der tidligere har stået i spidsen for Silkeborg IF, FC Vestjælland og Skive.
Hvordan går det med jeres sportslige forberedelser til næste sæson, i forhold til trupsammensætning og transfers?
– Det går super godt. Spillerne leverede en ret fantastisk præstation i slutspillet, hvor vi fik 24 point og vandt slutspillet. Vores defensiv stod virkeligt flot imod. Ikke kun fordi der kun gik fire mål ind i 10 kampe, men også fordi vi kunne se, at der kom færre chancer imod os.
– Så med den udvikling, der var i de sidste måneder, hvor presset jo var størst, der er jeg nysgerrig på, om den enkelte spiller kan løfte sig til det nye niveau, siger Michael Hansen og understreger, at FC Fredericia ikke kommer til at hente et hav af nye spillere inden sæsonstarten:
– Jeg er mest nysgerrig på det eksisterende hold, og derfor har vores strategi også været at holde på så mange spillere som muligt fra den trup, der rykkede os op. Indtil videre er det lykkedes rigtig fint. Der mangler lige de sidste brikker, men vi er godt på vej der.
Overlever FC Fredericia i Superligaen?
0 Votes

Michael Hansen har tidligere ført Silkeborg til oprykning til Superligaen (Foto: Alamy).
Vil gerne have angriber
For Michael Hansen handler arbejdet i disse dage om at ‘finde hullerne’ i den eksisterende spillertrup, hvor man har mistet to profiler i form af målmand Valdemar Birksø og frontangriber Asbjørn Bøndergaard, der er taget til henholdsvis Fredrikstad og Silkeborg.
– De to største huller er måske målmandsposten, hvor vi har fået Ovie (Ejeheri fra FC Midtjylland, red.) ind for at fuldføre vores målmandstrio der, så vi kan få noget konkurrence på den plads.
– Og så Bøndergaard, som er taget tilbage til Silkeborg, som var vores foretrukne nier, og det er noget, vi godt kan løse internt i truppen, men hvor vi også gerne vil have noget mere konkurrence på. Så det er egentlig meget få positioner, der skal forstærkes, fordi vi har valgt at sige, at den nuværende trup skal vokse, siger Michael Hansen.
21-årige Asbjørn Bøndergaard scorede i sidste sæson 12 mål i de første 18 kampe af sæsonen, hvorefter han løb ind i en skade. FC Fredericia råder fortsat over en målfarlig herre i form af venstrekanten Gustav Marcussen, der scorede 18 gange i 1. division i sidste sæson.
For Michael Hansen er det vigtigt at understrege, at de nuværende spillere i truppen i første omgang skal have en chance for at vise, hvem af dem, der kan tage det næste skridt.
– Der er sommeren jo god, fordi vi har spillet syv kampe, før vinduet lukker. Det vil sige, at chancen for at kunne kigge folk an i en opstart og i en sæsonstart, er jo faktisk rigtig god, lyder det afslutningsvist fra Michael Hansen.
FC Fredericia spiller klubbens første Superliga-kamp søndag den 20. juli, hvor FC Nordsjælland gæster Monjasa Park.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten
LIVE: FC København kan få skræklodtrækning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
LIGE NU
Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
Han er VM’s bedste spiller
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
LIVE: AGF og FC Midtjylland i Europa League-bowlen
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
TOPNYHED
Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber