Thomas Thomasberg har trukket overskrifter denne søndag, da han ser ud til at lande sit næste cheftrænerjob.
Det bliver med al sandsynlighed Pogon Szczecin i Polen, skriver Meczyki.
Tipsbladet har derfor taget en snak med Arek Onyszko, som både har et indgående kendskab til polsk og dansk fodbold, og han er positiv omkring valget af danskeren.
– Jeg synes, det er fantastisk for Pogon Szczecin, at han kommer. Jeg tror, han vil vise, at man kan spille fodbold på en helt anden måde og samtidig vise, der findes andre måder at gå til fodbold på.
Ifølge Arek Onyszko besidder klubben også et stort uudnyttet potentiale.
– Det er en fantastisk klub, han kommer til. Szczecin er en stor by og har ikke andre klubber nær sig, så det minder faktisk lidt om OB på Fyn. De har lige bygget et rigtig flot og nyt stadion, så deres fans hungrer efter succes.
Pogon Szczecin indtager 13.-pladsen i Ekstraklasa og har de seneste to sæsoner tabt pokalfinalen. Derfor samler klubbens trofæskab fortsat støv.

Tror på en revolution under Thomas Thomasberg
50-årige Thomas Thomasberg ventes at overtage roret i Pogon Szczecin fra Robert Kolendowicz, der blev fyret for to uger siden.
Ifølge Arek Onyszko er Pogon Szczecin aktuelt en besynderlig størrelse, som Thomas Thomasberg skal håndtere.
– Det er et mærkeligt hold, men de har en tidligere landsholdsspiller i Kamil Grosicki, som er anfører og deres bedste spiller. Når Thomasberg kommer, skal han snakke med ham først, fordi han kan styre sine holdkammerater. Men derudover er det svært at forklare, hvilket hold Pogon er.
Derfor tror Arek Onyszko, at Thomas Thomasberg bliver givet nøglerne til at skabe sin egen polske revolution.
– Han skal implementere nogle nye spilsystemer, for jeg synes, at der er brug for at blive gjort noget nyt.
Thomas Thomasberg forventes i øvrigt at skrive en treårig aftale med Pogon Szczecin, hvor han får lov at tage to assistenter med, skriver Meczyki.

Kommer under stort pres
Selvom Arek Onyszko tror, at Thomas Thomasberg skal lave flere ting om, minder Superliga-legenden om, at der samtidig forventes resultater.
– Tilskuerne er meget utålmodige og generelt kritiske. Pressen er også meget negativ, fordi i Polen skal der være resultater her og nu. Det er helt sikkert, at der ikke er tid til, at han kan lave alting om, inden der kommer resultater. Jeg tror, der vil være store forventninger fra start af.
Den slags kræver knofedt og en stålsat cheftræner, forklarer Arek Onyszko.
– I Polen er kulturen en smule anderledes. Thomas er en meget åben træner, der giver spillerne stor tillid, men i Polen er der brug for mere disciplin.
Arek Onyszko, der i dag er målmandstræner for Polens U21-landshold, nåede faktisk i 2009, da han skiftede til FC Midtjylland, at have Thomas Thomasberg som sin træner.
Forinden var de store rivaler, da de repræsenterede henholdsvis Viborg FF og FC Midtjylland som aktive fodboldspillere.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
Av, FCK! Her er de værst af alle
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
Kæmpe nyhed i udlandet
Klar besked til danske debutanter
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Riemer melder stjerne klar
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
Hvem holder partilederne med i fodbold?
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
LIGE NU