Klokken er kun lige rundet 16.00, og der er forsat over fire timer til Superderbyet bliver blæst i gang. Som de først har tre unge mænd i AIK-trøjer taget opstilling foran Råsundas Norra Nedre-indgang. De viser ivrigt et stykke stort hvidt stof frem, hvor der står; »AIK SM-guld 2007«. Nederst på det hjemmelavede banner er beskeden underskrevet med »B.A.«, som indikation af at Leo, Emmanuel og Samuel er en del af AIKs Black Army, der i aften skal ud i et større slag mod ærkerivalerne fra den anden side af byen.
– Det bliver krig. Enten her, på kroerne eller nede på togstationen. Det lover jeg. Djurgården er ikke andet end jävla fittan, lyder en dybere analyse af de kommende begivenheder fra Samuel.
– Dette er Skandinaviens og Nordeuropas største fodboldskväll, råber den skaldede stadion-speaker i mikrofonen, da han på grønsværen byder det total tætpakkede Råsunda velkommen. Der har været udsolgt i ugevis. 34.116 tilskuere er på plads, og stemningen er ekstatisk.
– Som svensker betyder Stockholm-derbyet lidt mere for mig. Ligesom Brøndby-FC København vil betyde mere for en dansker. Men altså jeg var jo lang tid i Danmark, så det betød meget for mig til sidst. Ikke at jeg hader FC København, jeg hader hellere ikke AIK. Men der er den samme følelse. Det betyder så meget, siger Mattias Jonson i gangen under Råsunda umiddelbart efter Superderbyet mellem AIK og Djurgården.
34.116 er totalt udsolgt og sammenlignet med de knap 20.000, der var til Brøndby-FC København i søndags, må den tage prisen som Skandinaviens største lokalbrag. Begge hold har gode guldchancer, og hadet mellem fansene er enorm.
LÆS HELE DEN STORE REPORTAGE FRA SUPER-DERBYET I STOCKHOLM I TIPS-BLADET WEEKEND.
LIVE
LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
Kæmpekøb retur til FC København?
INTERVIEW
Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
EKSKLUSIVT