Svensk derby større end dansk

Der var krig og gulddrømme i luften over Råsunda, da Stockholms ærkerivaler AIK og Djurgården bragede sammen. TIPS-bladet tog til Sverige for at opleve Skandinaviens største lokalopgør



Klokken er kun lige rundet 16.00, og der er forsat over fire timer til Superderbyet bliver blæst i gang. Som de først har tre unge mænd i AIK-trøjer taget opstilling foran Råsundas Norra Nedre-indgang. De viser ivrigt et stykke stort hvidt stof frem, hvor der står; »AIK SM-guld 2007«. Nederst på det hjemmelavede banner er beskeden underskrevet med »B.A.«, som indikation af at Leo, Emmanuel og Samuel er en del af AIKs Black Army, der i aften skal ud i et større slag mod ærkerivalerne fra den anden side af byen.

– Det bliver krig. Enten her, på kroerne eller nede på togstationen. Det lover jeg. Djurgården er ikke andet end jävla fittan, lyder en dybere analyse af de kommende begivenheder fra Samuel.

– Dette er Skandinaviens og Nordeuropas største fodboldskväll, råber den skaldede stadion-speaker i mikrofonen, da han på grønsværen byder det total tætpakkede Råsunda velkommen. Der har været udsolgt i ugevis. 34.116 tilskuere er på plads, og stemningen er ekstatisk.

– Som svensker betyder Stockholm-derbyet lidt mere for mig. Ligesom Brøndby-FC København vil betyde mere for en dansker. Men altså jeg var jo lang tid i Danmark, så det betød meget for mig til sidst. Ikke at jeg hader FC København, jeg hader hellere ikke AIK. Men der er den samme følelse. Det betyder så meget, siger Mattias Jonson i gangen under Råsunda umiddelbart efter Superderbyet mellem AIK og Djurgården.

34.116 er totalt udsolgt og sammenlignet med de knap 20.000, der var til Brøndby-FC København i søndags, må den tage prisen som Skandinaviens største lokalbrag. Begge hold har gode guldchancer, og hadet mellem fansene er enorm.

LÆS HELE DEN STORE REPORTAGE FRA SUPER-DERBYET I STOCKHOLM I TIPS-BLADET WEEKEND.







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Thomas Frank scorer sommerjob

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Stor hyldest af Mike Tullberg

Verdensstjerner optræder til historisk VM-show

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig