Første halvdel af 2020/21-sæsonen var lidt af et mareridt for Christian Eriksen, men søndag kunne den danske landsholdsstjerne kalde sig italiensk mester, efter at han lørdag blev matchvinder i 2-0-sejren over Crotone.
Eriksen bragte således Inter på 1-0 efter 69 minutter, efter at Antonio Conte få minutter forinden havde sendt den danske midtbanespiller i aktion. Og ifølge den italienske journalist Pierluigi Pardo var der noget poetisk ved, at det netop var Christian Eriksen, der var nøglen til at sende Inter på mesterskabskurs lørdag eftermiddag.
– Der er noget symbolsk ved, at det var et Eriksen-mål, der låste Contes Scudetto-kamp op. I sidste ende finder talentfulde folk altid en vej. Der er absolut ingen skam i at gå på kompromis – det er ofte nøglen til at få løst et problem. At lede efter et kompromis er et tegn på intelligens, lyder det således på Twitter fra Pierluigi Pardo, der altså valgte at rose både Christian Eriksen og Antonio Conte.
Symbolsk Eriksen-fuldtræffer
Det kompromis, som Pardo taler om, er Antonio Contes beslutning om at give Christian Eriksen en ny chance i begyndelsen af året, efter at Inter-bossen havde bænket den danske landsholdsstjerne i størstedelen af efteråret. Eriksen passede i første omgang ikke til Contes stil, der kræver stort defensivt arbejde, men den italienske stjernetræner fandt i sidste ende en måde at bruge danskeren i en mere defensiv rolle.
Milano-avisen La Gazzetta dello Sport har efter Inters mesterskabstriumf da også reflekteret over det symbolske i, at Inter først kom foran mod Crotone, da Eriksen blev sendt i aktion og straks huggede bolden i nettet. Milano-klubbens sejrsstime på 11 kampe blev således indledt i februar, da Christian Eriksen endelig blev fast inventar i Antonio Contes startopstilling.
C’è qualcosa di simbolico nel gol di #Eriksen che sblocca la partita scudetto di #Conte. Tra persone di talento alla fine la strada si trova. Il compromesso non è affatto una vergogna ma spesso la chiave che risolve le cose. E cercarlo è sempre un segno di intelligenza.
— Pierluigi Pardo (@PIERPARDO) May 2, 2021

Afsløring: Bombe – FCK tilbyder Mat Ryan kontrakt

Paul Pogba gør comeback i danskerklub

Kold krig i ni måneder

Supercomputer: FCK’s guldchancer øges med 3%

Martin Jørgensen scorer nyt job

AGF-millioner på vej?

Afviste kæmpeskifte – ville hellere til Vejle

Nu kommenterer han vildt Rasmus Falk-rygte

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Hemmeligt dokument: Slår FCK og FCM’s gigantsalg

Mikael Anderson smadrer transferrekord

Flick ændrer Roony Bardghji-plan

Husker du? Mathew Ryan meldte afbud til FCK-kampe

Kun sådan giver FCK’s vilde Moukoko-køb mening

FC København køber Youssoufa Moukoko

Afsløring: Engelsk storklub vil have dansker

Glæder sig: Ingen har glemt den dommedagstackling

Rystet dansk landstræner truet til tavshed

Dortmund-chef: Moukokos udvikling er gået i stå

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

‘Mads Hermansen kan være på vej til West Ham’

Ellevild FCK-boss: En meget spændende transfer

“Chokeret” over Nørgaards vilde skifte

Av, av, av, Brøndby: ‘Massive udfordringer’

Afsløring: Byder på FC Nordsjælland-profil

Bundesliga-angriber flytter til Århus

Afslører vanvittig kontrakt

Ekspert tror på Brøndby-comeback

Superliga-klub chokeret: Åben jagt på 10-årige

Klopp afslører: Sagde nej til kæmpe job

Bekræfter: Profil skal sælges nu

Rekordtransfer – Superliga-klub tæt på kæmpetalent

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Opfordrer Højlund: Skift til United-rival

Afsløring: Tæt på salg af profil

Drømmemelding – superstjerne vil til Manchester

På vej til FCK? Han er en af ligaens lønkonger

FCK-transfer går verden rundt

Årets vildeste transfer? I dialog om Messi

Klar opfordring til ny FCK-stjerne

Åbne for at sælge

Jubler over tiden i Danmark

Guldregn i FCM? Tidligere profil koster 224 mio kr

Tror, at FCN kan slå egen transferrekord i Danmark

Young Lions i finalefest mod Tyskland

– Det ville da være meget, meget underligt

Serie A-spiller risikerer fire års karantæne

Dansker fåmælt om Barcelona-rygter

Massiv interesse: Der skal ske noget helt særligt

Kritikken hagler ned over DBU: Vi tager ansvar

Officielt: Han afløser Thomas Frank

Dansker scorer ny kontrakt i Italien

Dansker til prøvetræning: Der kommer snart nyt

Nyt kapitel: ‘Jeg trænger til at føle mig værdsat’

Hård kritik af nye børneregler: De bliver en vare