– Ten Hag må være rasende på Kasper Hjulmand

Ifølge Ian Ladyman, der er fodboldredaktør på Daily Mail, må Manchester Uniteds cheftræner være stiktosset på Kasper Hjulmand.



Kasper Hjulmand fik så sandelig varmet ørerne, efter han for nylig udtog truppen til Danmarks træningskampe mod Schweiz og Færøerne i slutningen af marts.

Han fik nemlig særdeles hårdhændet behandling hos landsholdslegenden Thomas Gravesen, der blandt andet mente, at det var den største skandale i nyere dansk landsholdshistorie, at man havde set bort fra Nicolai Vallys. 

Læs mere om det HER.

Og spørger man Daily Mails fodboldredaktør, Ian Ladyman, er Gravesen ikke den eneste, der må være rasende på Hjulmand i disse dage.

I den engelske avis' ugentlige fodboldpodcast, hvor Ladyman er flankeret af Premier League-legenden Chris Sutton, får Hjulmand nemlig skarp kritik for at have fortalt til pressen, at Rasmus Højlund skulle spille søndagens FA Cup-kamp mod Liverpool. 

Den danske landstræner sagde følgende om Højlunds situation.

– Det er klart, at Rasmus skal spille søndag mod Liverpool og skal komme godt igennem kampen. Det forventer vi. Jeg har snakket med Erik, og det, forventer vi, sker.

Og den melding må ikke have faldet i god jord hos Erik ten Hag, mener Ladyman.

– Erik ten Hag må være rasende over det, hvis det er sandt. Det er den del i slutningen, hvor han siger: "Jeg har talt med Erik". Med andre ord: Jeg har fået det fra hestens mund. (…) Han (Ten Hag red.) vil blive vred over det her. Selvfølgelig vil han det. Det er ekstraordinær opførsel fra en landsholdstræner. Tænk, hvis Alex Ferguson stadig var træner for Manchester United eller Jose Mourinho, fortalte Ian Ladyman i podcasten Its All Kicking OFF.

Helt så forarget er podcast-makkeren og Premier League-legende Chris Sutton ikke, men medgiver, at det var en besynderlig melding fra Kasper Hjulmand. 

– Ja, det er en smule underligt. Altså, Liverpool havde jo nok en formodning om det i forvejen. Men der er jo aldrig noget som en privat samtale, der kommer ud i det åbne. Erik ten Hag må nok være en smule irriteret, fortæller han i podcasten. 

Og som Chris Sutton påpeger, så har Liverpool måske haft en formodning om, at Højlund kunne komme i aktion. I fredags meldte Erik ten Hag nemlig ud på et pressemøde, at han forventede, at Rasmus Højlund ville være klar til opgøret.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De overvejer Christian Eriksen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Thomas Frank scorer sommerjob

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Stor hyldest af Mike Tullberg