Thomas Frank bliver glad, hver gang en dansk træner får et job i udlandet, og Brentford-træneren deler gerne ud af sine erfaringer, når han bliver spurgt.
Lige nu er der 15 danske cheftrænere i udenlandske klubber, og det er en tendens, Thomas Frank har lagt mærke til.
– Vi har haft dygtige trænere i Danmark i en del år. Jeg er glad for, at det virker som om, at der er et lille gennembrud, i forhold til at der er flere, der får lov til at komme ud.
– Folk gør det godt, og det giver mere fokus på det fra de udenlandske klubber.
– Jeg er ikke i tvivl om, at det kommer til at gøre dansk fodbold bedre, fordi noget af den viden kommer tilbage til Danmark på den ene eller anden måde, siger Thomas Frank.
Han har på det seneste haft besøg i London af Henrik Jensen, der kort før nytår blev ansat som cheftræner i Kalmar FF, samt Kenneth Heiner-Møller, talent- og udviklingschef i Dansk Boldspil-Union (DBU).
– Jeg elsker at hjælpe og bidrage med mine erfaringer. Heldigvis er vi gode kolleger, og Henrik Jensen var lige ovre på besøg, hvor vi snakkede om, hvad han skulle gøre i fremtiden.
– Vi skriver med hinanden, og der er et netværk. Når DBU kontakter mig, åbner jeg hjertens gerne dørene og deler ud af mine erfaringer.
– Hvis nogen kan bruge mine erfaringer, er jeg kun glad. Træneruddannelse og dansk fodbold ligger mit hjerte utroligt nært. Jeg er dansk helt ind i sjælen, så jo mere vi kan bidrage jo bedre, siger Thomas Frank.
Før jul sagde Thomas Frank farvel til Brian Riemer, der gik fra at være assistenttræner i Brentford til cheftræner i Anderlecht.
Han har ikke en entydig forklaring på, at der lige nu er så mange danske cheftrænere ansat i udlandet.
– Jeg tror altid, der er en lille grad af tilfældigheder. Men det grundlæggende fundament er, at vi er godt uddannet, og vi har et godt uddannelsesmiljø. Og så tror jeg, at folk, der har været ude, er ved at bane vejen mere og mere.
– Jess Thorup, der har været i Belgien og gjort det fint, har nok åbnet døren for Brian Priske og nu Brian Riemer.
– At jeg gør det fornuftigt herovre er forhåbentlig også med til at gøre nogle ting. Jon Dahl (Tomasson, red.) har gjort det godt i Malmö og gør det nu godt i Blackburn. Jeg tror, det betyder noget, siger Thomas Frank.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
LIVE: FC København – FC Midtjylland
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER