Thomas Gravesen åbner op om slagsmål med Real Madrid-stjerne

Thomas Gravesen slår nu fast, at han faktisk var ganske gode venner med Robinho, selv om de to spillere endte i slagsmål på en Real Madrid-træningslejr.



Thomas Gravesen arbejder i disse dage som ekspert for Discovery, og den tidligere danske landsholdsprofil kunne onsdag aften derfor have hilst på sin tidligere holdkammerat i Real Madrid, Robinho. I et interview med Ekstra Bladet ser Gravesen nu tilbage på sit slagsmål med brasilianeren i 2006.

Brasilianeren, der nu tørner ud for FC Københavns Europa League-modstander Istanbul Basaksehir, kommer dog ikke i aktion i opgøret, har tyrkernes cheftræner nu bekræftet.

Var faktisk gode venner
Og dermed får Thomas Gravesen altså ikke mulighed for at hilse på Robinho. Her kunne de to tidligere holdkammerater ellers meget passende have vendt den meget omtalte episode fra en Real Madrid-træningslejr i sommeren 2006, hvor de endte i slagsmål. Danskeren blev kort efter denne episode solgt til skotske Celtic.

I interviewet med Ekstra Bladet slår Thomas Gravesen fast, at det var godt for Robinho, at brasilianeren var hurtig. Ellers kunne dribleren godt være endt i probemer. Gravesen afviser dog, at de to generelt var fjender. 

– NEJ! Det var kun den ene træning der. Ellers brugte vi jo faktisk masser af tid sammen, fordi han og alle de andre brasilianere jo sørgede for både sang og musik. De spillede på instrumenter og sang i omklædningsrummet, hvor de var stemnings-kanonerne. Det var kun den ene dag, vi røg i totterne på hinanden, lyder det ifølge Ekstra Bladet fra Thomas Gravesen.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Tyskland – Paraguay

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Hård dom over Kvistgaarden

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Sydafrika – Canada

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Stopper efter VM-nedtur

Brasilien – Japan

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Transferbombe på vej

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldes tæt på storklub

De forbereder et bud på Roony Bardghji

De vil have Gaaei – her er prisen