Tidligere forsvarsmakker spår lys fremtid for Maguire: Han er skræddersyet til United

Ifølge den tidligere Manchester United-spiller, Johnny Evans, passer Harry Maguire perfekt ind hos Manchester United. Han tror på, at englænderen kan blive Solskjærs Van Dijk.



I sidste uge skiftede den 26-årige forsvarsspiller fra Leicester til Manchester United for 90 millioner pund, hvilket gør ham til den dyreste forsvarsspiller nogensinde. 

Søndag fik han så sin debut, da han sammen med United slog Chelsea med hele 4-0 hjemme på Old Trafford. Maguire gjorde en rigtig fin figur i kampen, og han blev efterfølgende kåret til kampens spiller på blandt andet Sky Sports. 

Men selvom den tidligere Leicester-spiller fik en god start i hans første kamp for Manchester United, så hviler der et enormt pres på hans skuldre, som følge af den høje pris, som United betalte for ham. Spørgsmålet er, om han kan gøre alle kritikerne til skamme, ligesom Virgil Van Dijk gjorde det, da han skiftede fra Southampton til Liverpool, i hvad der dengang var den dyreste forsvarshandel. 

Det tror Johnny Evans, at Harry Maguire er i stand til. Han kender både til livet i Manchester United og Maguires egenskaber, eftersom han har spillet sammen med englænderen i Leicester. Han mener, at Maguire og Van Dijk minder om hinanden på flere punkter. 

– De er begge to rigtig gode på bolden, og Harry har faktisk en eksplosiv fart, som folk ikke ser. Alle vil sammenligne transferbeløbene, men det er så svært at bedømme beløbene nu om dage. Vi er alle sammen normale mennesker, og det er lidt underligt, at vi bliver byttet for penge.

– Jeg har ingen bekymringer omkring hans skifte. Han er skræddersyet til Manchester United, så det er et fantastisk skridt for ham. Han er en spiller, som de har brug for, og jeg tror, at han bliver et kæmpehit hos dem. Han er en fantastisk spiller, siger han ifølge Goal. 

Manchester United har udstyret Harry Magurie med en seks-årig kontrakt med option for yderligere et år.



Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Hård kritik af FC København-stjerne

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Brøndby bekræfter salg

Brendan Rodgers i chokskifte

Aldrig set før

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Franculino opereret: Ude i flere måneder

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

– Overdrevet og unuanceret

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division

Målmand håber på Brøndby-transfer

Nu kommenterer han FC København-historie

En helt genial transfer, CV – køb ham nu!

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

– Det er alvorligt og ret bekymrende

Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Han er verdens bedste fodboldspiller

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

Vanvittig kamp for Manchester United

Mål i Wales

Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark

Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning

Har Brøndby-spiller på blokken

Julebold? Køb billetter til Premier League

Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt

Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken