Der er mange måder, man kan blive bedt om at pakke sit gode tøj og gå på, men i Unterhaching er klubbens præsident, Manfred Schwabl, kommet med lidt af en søforklaring på, hvorfor klubben ikke længere ønsker Nicolaj Madsen i truppen.
– Den forklaring, jeg har fået, er for mig meget underlig. Jeg har fået af vide, at jeg ikke er en del af fremtiden, fordi jeg ikke snakker tysk, fortæller Nicolaj Madsen til tipsbladet.dk og uddyber:
– Det handler slet ikke om det sportslige, som jeg forstår det. De har heller aldrig givet mig en chance.
Den 32-årige midtbanespiller kom til SpVgg Unterhaching for et års tid siden og blev med det samme udlejet til den tyske 4. divisionsklub Rosenheim, hvor hans sproglige evner ikke var et problem.
– Alt foregik på tysk i Rosenheim, og det har ikke været et problem for mig. Jeg forstår tysk og snakker også lidt tysk, siger Madsen, der spillede alle kampe for klubben i Regional-liga Bayern.
Speciel præsident
Nu er han blevet bedt om at finde sig en ny klub, men selvom han stadig har et år tilbage af sin kontrakt, forsøger klubben at fryse ham ud, mener Nicolaj Madsen.
Læs også:SønderjyskE må undvære profileret forsvarsspiller igen
– Situationen er nu, at jeg ikke har fået løn i to måneder, og nu har jeg fået Spillerforeningen med ind over. De hjælper med det juridiske aspekt.
Han beskriver klubbens præsident som en ‘skæv type’, der er gammeldags og mandschauvinistisk.
– Jeg fik for eksempel af vide, at jeg skulle klippe mit hår, inden jeg kom herned. Han ville ikke have langhårede spillere.
– Man må heller ikke have en kuffert med hjul på – medmindre man bærer den. Han er lidt en TV-personlighed, der kommer med ‘statements’, hvor han siger nogle skøre ting.
Klar på nye udfrodringer
Nicolaj Madsen håber nu, at han kan finde en ny klub snarest muligt, så han kan være med til sæsonstart, og der er da også allerede bud efter ham.
– Jeg har et bud fra en topklub i 4. division, der går efter at rykke op. Og det viser jo også, at jeg har gjort det godt, når en topklub fra den række vil have mig, siger han til tipsbladet.dk.
Læs også:SønderjyskE åbner for 3300 til Superligaens premiere
Men et skifte hertil vil kræve, at han flytter fra München og hans kæreste, der spiller for Bayern Münchens kvindehold.
– Så er mine tanker mere på at tage til Danmark eller et andet sted i Skandinavien og få gang i fodbolden igen. Jeg snakker lidt med nogle danske klubber, men tingene skal gå i orden hernede, før jeg kan gå videre med det, lyder det.
Nicolaj Madsen understreger, at han har nydt sin tid i Tyskland, indtil lønnen udeblev, og han føler, der er meget, han stadig kan bidrage med.
– Jeg er 32 og har fået masser af erfaring og har stadig meget at tilbyde, så det vil være dejligt at slutte af hjemme, hvor familien og vennerne er, siger han og kommer selv med et bud på, hvilke typer af klubber, der vil være et godt match:
– En 1. divisionsklub med drømme om at rykke om er attraktivt, det har jeg også stor erfaring med, og så er der også mulighed for at spille Superliga igen, slutter han.
Læs også:NordicBets navnesponsorat i 1. division suspenderes: Det er uhørt
Læs også:Delac om ny træner: Han er en god person, der prioriterer sammenholdet
Læs også:Analyse: AGF og Brøndby får ekstremt svært ved at fange FCK og FCM
LIVE
TransferLIVE: Brøndby-spiller til lægetjek
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
KARAKTERER
Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TOPNYHED
Malmö-fansene protesterer mod FC København
MEDIE
Chokskifte?
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
MEDIE
Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
INTERVIEW
Spøjs spiller på besøg i Danmark
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
MEDIE
Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby
MEDIE
Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
TOPNYHED
Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby
TOPNYHED
– Alt andet ville være latterligt af “CV”
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
TOPNYHED
Kontramelding om transfer
LIGE NU
Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
AVIS
Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’
TRANSFER
Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske
TRANSFER
Stor profil skifter til FC København
TRANSFER
Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter endnu et toptalent
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
MEDIE
Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller
NYHEDER
Store ord om Roony Bardghji
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
TOPNYHED
Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
DAGENS SPILFORSLAG
Smal parisersejr i Bourgogne
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
NYHEDER
FC Midtjylland dummer sig i Norge
LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg
INTERVIEW
Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp
NYHEDER
Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten
