Der er mange måder, man kan blive bedt om at pakke sit gode tøj og gå på, men i Unterhaching er klubbens præsident, Manfred Schwabl, kommet med lidt af en søforklaring på, hvorfor klubben ikke længere ønsker Nicolaj Madsen i truppen.
– Den forklaring, jeg har fået, er for mig meget underlig. Jeg har fået af vide, at jeg ikke er en del af fremtiden, fordi jeg ikke snakker tysk, fortæller Nicolaj Madsen til tipsbladet.dk og uddyber:
– Det handler slet ikke om det sportslige, som jeg forstår det. De har heller aldrig givet mig en chance.
Den 32-årige midtbanespiller kom til SpVgg Unterhaching for et års tid siden og blev med det samme udlejet til den tyske 4. divisionsklub Rosenheim, hvor hans sproglige evner ikke var et problem.
– Alt foregik på tysk i Rosenheim, og det har ikke været et problem for mig. Jeg forstår tysk og snakker også lidt tysk, siger Madsen, der spillede alle kampe for klubben i Regional-liga Bayern.
Speciel præsident
Nu er han blevet bedt om at finde sig en ny klub, men selvom han stadig har et år tilbage af sin kontrakt, forsøger klubben at fryse ham ud, mener Nicolaj Madsen.
Læs også:SønderjyskE må undvære profileret forsvarsspiller igen
– Situationen er nu, at jeg ikke har fået løn i to måneder, og nu har jeg fået Spillerforeningen med ind over. De hjælper med det juridiske aspekt.
Han beskriver klubbens præsident som en ‘skæv type’, der er gammeldags og mandschauvinistisk.
– Jeg fik for eksempel af vide, at jeg skulle klippe mit hår, inden jeg kom herned. Han ville ikke have langhårede spillere.
– Man må heller ikke have en kuffert med hjul på – medmindre man bærer den. Han er lidt en TV-personlighed, der kommer med ‘statements’, hvor han siger nogle skøre ting.
Klar på nye udfrodringer
Nicolaj Madsen håber nu, at han kan finde en ny klub snarest muligt, så han kan være med til sæsonstart, og der er da også allerede bud efter ham.
– Jeg har et bud fra en topklub i 4. division, der går efter at rykke op. Og det viser jo også, at jeg har gjort det godt, når en topklub fra den række vil have mig, siger han til tipsbladet.dk.
Læs også:SønderjyskE åbner for 3300 til Superligaens premiere
Men et skifte hertil vil kræve, at han flytter fra München og hans kæreste, der spiller for Bayern Münchens kvindehold.
– Så er mine tanker mere på at tage til Danmark eller et andet sted i Skandinavien og få gang i fodbolden igen. Jeg snakker lidt med nogle danske klubber, men tingene skal gå i orden hernede, før jeg kan gå videre med det, lyder det.
Nicolaj Madsen understreger, at han har nydt sin tid i Tyskland, indtil lønnen udeblev, og han føler, der er meget, han stadig kan bidrage med.
– Jeg er 32 og har fået masser af erfaring og har stadig meget at tilbyde, så det vil være dejligt at slutte af hjemme, hvor familien og vennerne er, siger han og kommer selv med et bud på, hvilke typer af klubber, der vil være et godt match:
– En 1. divisionsklub med drømme om at rykke om er attraktivt, det har jeg også stor erfaring med, og så er der også mulighed for at spille Superliga igen, slutter han.
Læs også:NordicBets navnesponsorat i 1. division suspenderes: Det er uhørt
Læs også:Delac om ny træner: Han er en god person, der prioriterer sammenholdet
Læs også:Analyse: AGF og Brøndby får ekstremt svært ved at fange FCK og FCM
LIVE
LIVE: Her er Serie A-danskers løn
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
AVIS
Ny melding om fremtiden
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
NYHEDER
Trænerlegende stopper
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
MEDIE
