Tidligere Superliga-profil langer ud efter sin tyske klub

Den tidligere sølvvinder med SønderjyskE Nicolai Madsen er på et tvivlsomt grundlag ikke længere velkommen i den tyske 3. divisionsklub Unterhaching.



Der er mange måder, man kan blive bedt om at pakke sit gode tøj og gå på, men i Unterhaching er klubbens præsident, Manfred Schwabl, kommet med lidt af en søforklaring på, hvorfor klubben ikke længere ønsker Nicolaj Madsen i truppen.

– Den forklaring, jeg har fået, er for mig meget underlig. Jeg har fået af vide, at jeg ikke er en del af fremtiden, fordi jeg ikke snakker tysk, fortæller Nicolaj Madsen til tipsbladet.dk og uddyber:

– Det handler slet ikke om det sportslige, som jeg forstår det. De har heller aldrig givet mig en chance.

Den 32-årige midtbanespiller kom til SpVgg Unterhaching for et års tid siden og blev med det samme udlejet til den tyske 4. divisionsklub Rosenheim, hvor hans sproglige evner ikke var et problem.

– Alt foregik på tysk i Rosenheim, og det har ikke været et problem for mig. Jeg forstår tysk og snakker også lidt tysk, siger Madsen, der spillede alle kampe for klubben i Regional-liga Bayern.

Speciel præsident
Nu er han blevet bedt om at finde sig en ny klub, men selvom han stadig har et år tilbage af sin kontrakt, forsøger klubben at fryse ham ud, mener Nicolaj Madsen.

Læs også:SønderjyskE må undvære profileret forsvarsspiller igen

– Situationen er nu, at jeg ikke har fået løn i to måneder, og nu har jeg fået Spillerforeningen med ind over. De hjælper med det juridiske aspekt.

Han beskriver klubbens præsident som en ‘skæv type’, der er gammeldags og mandschauvinistisk.

– Jeg fik for eksempel af vide, at jeg skulle klippe mit hår, inden jeg kom herned. Han ville ikke have langhårede spillere.

– Man må heller ikke have en kuffert med hjul på – medmindre man bærer den. Han er lidt en TV-personlighed, der kommer med ‘statements’, hvor han siger nogle skøre ting.

Klar på nye udfrodringer
Nicolaj Madsen håber nu, at han kan finde en ny klub snarest muligt, så han kan være med til sæsonstart, og der er da også allerede bud efter ham.

– Jeg har et bud fra en topklub i 4. division, der går efter at rykke op. Og det viser jo også, at jeg har gjort det godt, når en topklub fra den række vil have mig, siger han til tipsbladet.dk.

Læs også:SønderjyskE åbner for 3300 til Superligaens premiere

Men et skifte hertil vil kræve, at han flytter fra München og hans kæreste, der spiller for Bayern Münchens kvindehold.

– Så er mine tanker mere på at tage til Danmark eller et andet sted i Skandinavien og få gang i fodbolden igen. Jeg snakker lidt med nogle danske klubber, men tingene skal gå i orden hernede, før jeg kan gå videre med det, lyder det.

Nicolaj Madsen understreger, at han har nydt sin tid i Tyskland, indtil lønnen udeblev, og han føler, der er meget, han stadig kan bidrage med.

– Jeg er 32 og har fået masser af erfaring og har stadig meget at tilbyde, så det vil være dejligt at slutte af hjemme, hvor familien og vennerne er, siger han og kommer selv med et bud på, hvilke typer af klubber, der vil være et godt match:

– En 1. divisionsklub med drømme om at rykke om er attraktivt, det har jeg også stor erfaring med, og så er der også mulighed for at spille Superliga igen, slutter han.

Læs også:NordicBets navnesponsorat i 1. division suspenderes: Det er uhørt
Læs også:Delac om ny træner: Han er en god person, der prioriterer sammenholdet
Læs også:Analyse: AGF og Brøndby får ekstremt svært ved at fange FCK og FCM




KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Kæk Wass: Han filmede!



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Varme rygter: Han har været i FC København

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

En historisk katastrofe for Danmark

Chelsea med historiens største PL-underskud

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Rasmus Højlund har ikke set det før

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Undskylder efter italiensk fiasko

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Sverige skal til VM

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer