Der er mange måder, man kan blive bedt om at pakke sit gode tøj og gå på, men i Unterhaching er klubbens præsident, Manfred Schwabl, kommet med lidt af en søforklaring på, hvorfor klubben ikke længere ønsker Nicolaj Madsen i truppen.
– Den forklaring, jeg har fået, er for mig meget underlig. Jeg har fået af vide, at jeg ikke er en del af fremtiden, fordi jeg ikke snakker tysk, fortæller Nicolaj Madsen til tipsbladet.dk og uddyber:
– Det handler slet ikke om det sportslige, som jeg forstår det. De har heller aldrig givet mig en chance.
Den 32-årige midtbanespiller kom til SpVgg Unterhaching for et års tid siden og blev med det samme udlejet til den tyske 4. divisionsklub Rosenheim, hvor hans sproglige evner ikke var et problem.
– Alt foregik på tysk i Rosenheim, og det har ikke været et problem for mig. Jeg forstår tysk og snakker også lidt tysk, siger Madsen, der spillede alle kampe for klubben i Regional-liga Bayern.
Speciel præsident
Nu er han blevet bedt om at finde sig en ny klub, men selvom han stadig har et år tilbage af sin kontrakt, forsøger klubben at fryse ham ud, mener Nicolaj Madsen.
Læs også:SønderjyskE må undvære profileret forsvarsspiller igen
– Situationen er nu, at jeg ikke har fået løn i to måneder, og nu har jeg fået Spillerforeningen med ind over. De hjælper med det juridiske aspekt.
Han beskriver klubbens præsident som en ‘skæv type’, der er gammeldags og mandschauvinistisk.
– Jeg fik for eksempel af vide, at jeg skulle klippe mit hår, inden jeg kom herned. Han ville ikke have langhårede spillere.
– Man må heller ikke have en kuffert med hjul på – medmindre man bærer den. Han er lidt en TV-personlighed, der kommer med ‘statements’, hvor han siger nogle skøre ting.
Klar på nye udfrodringer
Nicolaj Madsen håber nu, at han kan finde en ny klub snarest muligt, så han kan være med til sæsonstart, og der er da også allerede bud efter ham.
– Jeg har et bud fra en topklub i 4. division, der går efter at rykke op. Og det viser jo også, at jeg har gjort det godt, når en topklub fra den række vil have mig, siger han til tipsbladet.dk.
Læs også:SønderjyskE åbner for 3300 til Superligaens premiere
Men et skifte hertil vil kræve, at han flytter fra München og hans kæreste, der spiller for Bayern Münchens kvindehold.
– Så er mine tanker mere på at tage til Danmark eller et andet sted i Skandinavien og få gang i fodbolden igen. Jeg snakker lidt med nogle danske klubber, men tingene skal gå i orden hernede, før jeg kan gå videre med det, lyder det.
Nicolaj Madsen understreger, at han har nydt sin tid i Tyskland, indtil lønnen udeblev, og han føler, der er meget, han stadig kan bidrage med.
– Jeg er 32 og har fået masser af erfaring og har stadig meget at tilbyde, så det vil være dejligt at slutte af hjemme, hvor familien og vennerne er, siger han og kommer selv med et bud på, hvilke typer af klubber, der vil være et godt match:
– En 1. divisionsklub med drømme om at rykke om er attraktivt, det har jeg også stor erfaring med, og så er der også mulighed for at spille Superliga igen, slutter han.
Læs også:NordicBets navnesponsorat i 1. division suspenderes: Det er uhørt
Læs også:Delac om ny træner: Han er en god person, der prioriterer sammenholdet
Læs også:Analyse: AGF og Brøndby får ekstremt svært ved at fange FCK og FCM
LIVE
LIVE: Stage meldes enig med topklub
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
UEFA med vild ændring
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
NYHEDER
