Han nåede 172 kampe for FC Midtjylland og har også optrådt 56 kampe for OB på dansk jord, men i de seneste otte måneder har midtbanespilleren Izunna Uzochukwu stået uden kontrakt, efter at han forlod norske Aalseunds BK.
Det er der nu blevet ændret på.
31-årige Izunna Uzochukwu har således fået fremtiden på plads og har skrevet under på en aftale med FC Honka, der gør sig i den bedste finske række.
– Jeg ved ikke meget om finsk fodbold, men jeg har set FC Honkas kampe. Jeg har dog spillet i andre nordiske lande, og jeg mener, at fodbold i Finland ikke er så anderledes, siger den nigerianske midtbanekriger til klubbens hjemmeside om skiftet.
Hvis FC Honka lyder bekendt, er det måske, fordi klubben sidste sommer spillede mod AGF i kvalifikationen til Europa League. Her vandt århusianerne med hele 5-2 på hjemmebane og sendte FC Honka ud.
Med skiftet til finsk fodbold vender Izunna Uzochukwu ikke “hjem” til dansk fodbold i denne omgang, selvom han i forbindelse med bruddet med Aalesunds BK i januar åbnede for det.
– Det er ikke sådan, at jeg bare skal finde en ny klub i Danmark, men hvis jeg får et godt tilbud fra en dansk klub, så tager jeg det. Jeg vil selvfølgelig gerne være tæt på min familie, men jeg er åben for alt og har ikke nogen decideret førsteprioritet. Jeg tager det bedste tilbud, jeg får, og det må for min skyld gerne være i Danmark, men jeg er også klar på udlandet, sagde Izunna Uzochukwu til tipsbladet.dk dengang.
Den tidligere FCM- og OB-profil har også været forbi Rusland og Kina i karrieren.
LIVE
LIVE: FCK uden flere stjerner
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
OB siger farvel til seks spillere
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
Fyrer landstræner to måneder før VM
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
NYHEDER
Det er aldrig sket før
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
Nu klager FC Barcelona igen
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
Her spiller Lasse Schöne i dag
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
NYHEDER
